právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - březen 2000 (ročník XXXII) str. 6
Kalendárium zahrádkáře

březen v okrasné zahradě

BŘEZEN v okrasné zahradě

 • Před rašením sestříháme živé ploty z jehličnanů, u starších jedinců tvoříme mírně kónický tvar s boky nahoře užšími. Řežeme do hloubky 10 až 20 cm. Hlubší řez i další tvarování snáší tisy.
 • Po oschnutí půdy uklízíme okrasné části zahrady, postupně podle průběhu počasí, nehrozí-li mrazy, odstraňujeme zimní kryty rostlin a spálíme je, odstraníme odumřelé části rostlin.
 • Období od poloviny března asi do poloviny května je kromě podzimu vhodnou dobou pro výsadby stromů a keřů, jarní výsadby upřednostníme především u choulostivějších druhů, dále koncem měsíce začneme s výsadbou popínavých rostlin, skalniček, trvalek i trav.
 • U všech dřevin odstraňujeme namrzlé a uschlé větve. U šlechtěných roubovaných odrůd a růží odstraňujeme také plané výhony, tzv. vlky, které obráží z podnože. Opatrně odhrneme bázi keře a výhon těsně vystřihneme.
 • U silně odnožujících druhů (např. škumpa) odstraníme nežádoucí přebytečné odnože.
 • Prořezáváme keře, které snáší řez.
 • Dřeviny kvetoucí v létě a na podzim na letošním dřevě, u nás nejčastěji komule (Budleia) a ořechoplodec (Caryopteris), řežeme na 2 až 6 oček, zcela slabé a suché větvičky odstraníme úplně.
 • Doplníme substrát anebo kompost na propadlá místa, rašelinu do vřesovišť a k rostlinám, požadujícím kyselou půdu.
 • Zatlačíme zpět rostliny povytažené mrazem.
 • Přihnojujeme postupně rozpustnými granulovanými anebo tabletovými hnojivy.
 • Trávník ošetříme po zimě hned, jak proschne. Pokud je nadzvednutý mrazem, uválíme jej. Vyhrabeme vějířovitými hráběmi, opatrně rozhrneme krtiny, propadlá místa doplníme kompostem nebo trávníkovým substrátem a můžeme je lehce rozhodit i po celé ploše trávníku.
 • Nehrozí-li již mrazy, řežeme růže.
 • Pokojové rostliny přesazujeme do odpovídajících substrátů, starší rostliny, které jsme nepřesadily, pravidelně hnojíme, přesazené začneme hnojit zhruba za tři týdny po přesazení.

 

ostálka VÝSEVY LETNIČEK

Postupně vyséváme většinu semen letniček pro předpěstování sadby s delším vývojem a citlivé na jarní mrazy. Vyséváme do poloteplého pařeniště a nebo do misek a truhlíků, které umístíme doma a nebo ve skleníku. Některé potřebují pro vzcházení vysokou teplotu (kolem 20 °C) a hodně světla, z nejběžnějších především afrikán - aksamitník, ostálka - cinie, z oblíbených novějších druhů tunbergie a vilec (Cobaea). Po vzejití samozřejmě přepichujeme.

 

VENKOVNÍ VÝSADBY

Venku na záhony a do truhlíků vysazujeme macešky, sedmikrásky, pomněnky, petrklíče. Zejména truhlíky a závěsné nádoby můžeme také doplnit narychlenými cibulovinami.

 

mák PŘÍMÉ VÝSEVY

Přímo na záhon sejeme hrachor, zvonek, chrpy, zářivku, stračku, mák, rezedu, černuchu, kopretinu aj. Sejeme do proschlé půdy podle průběhu počasí od poloviny měsíce do dubna. Nejvhodnější je teplý a slunný záhon se středně těžkou půdou. Nezapomeneme i květiny předem přihnojit Cereritem a nebo později přidávat hnojivo v zálivce. Po vzejití se osvědčil Kristalon Start, později se nabízí široká škála hnojiv.

 

NEZAPOMEŇTE NA HLÍZY sasanka

Počátkem března je poslední možnost předpěstovat dosny - kany. Použijeme hlízo-vé oddenky aspoň s dvěmi pupeny, zakoře-ňujeme v lehkém substrátu při teplotě 15 °C. Ve stejném čase dáme narašit na světle hlízy jiřin na řízkování při teplotě kolem 10 °C. Koncem měsíce vysazujeme sasanky (Anemone coronaria). Také můžeme na záhon vyset drobné hlízky mečíků, tzv. brut či korálky. Musí být větší než 4 mm. Připravíme rýhy hluboké 5 cm a řádky vzdálené 15 až 20 cm. Před výsadbou prospívá hlízky den až dva máčet. Do hrnků vysazujeme hlíznaté begonie. Hlízy dáme miskovitou prohlubní nahoru a mírně zasypeme.

Ing. Miroslava Jandovská, foto: L. Zadníčková, J. Stanzel

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny