SPOLUPRACUJEME
SEMO a.s. Smržice
MoravoSeed CZ a.s.
Dobrasemena.cz
AROS-osiva
AGRO CS
Lanit plast
Hecht.cz
Zahrada Čech
KDS Sedlčany
DAKR
Český kutil.cz
Doplnek.com
Zelené údolí
Hortiflora
Sempra Turnov
a další ->
Sadovnická projekce
Čtenářům jsme do roku 2017 nabízeli miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
Možná v dubnu nebudete mít pro práci na zahrádce na čtení časopisu tolik času, ale přesto doporučujeme zajímavé solitérní letničky, do zahrádky - se mohou hodit lépe než některé trvalky. Že květinový záhon je věda, potvrdí i mnozí profesionálové, podívejte se, jak by mohl vypadat v podání Petra Hanzelky. Také pokračujeme články s dalším výběrem meruněk, pěstování citrusů, už potřetí stavíme skalku a pěstujeme ve skleníku. Kdo přemýšlel nad kořenovou čistírnou, se může inspirovat zkušenostmi Michala Šperlinga. Zelináře tentokráte potěší dárek od SEMO - osivo okurky ARTEMIS F1, které obdrží naši předplatitelé.
Cena ve volném prodeji 49 Kč, v předplatném 42 Kč
Předplatné zajišťuje společnost SEND Předplatné s.r.o., Ve Žlíbku 1800/77, 193 00 Praha 9,
tel. 225 985 225, 777 333 370 každý všední den 8.00-18.00 hodin, email: zahradkar@send.cz,
web: www.send.cz/zahradkar.
Cena časopisu u předplatného činí 42 Kč, u stánkového prodeje 49 Kč. Oproti stánkovému
prodeji tak ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - dvě monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv
a vždy s lednovým vydáním i stolní týdenní kalendář "Zahrádkářův rok" plný rad do zahrady.
![]() |
Slunečnice 'Fire Ring' |
Letničky jako solitéry
Stejně jako šperk by měl mít ústřední kámen, i zahrada potřebuje solitérní rostliny. Tedy takové, které přirozeně přitahují naši pozornost. Je to především barevnost listů nebo květů, tvar a struktura rostliny, co působí jako magnet na naše oči. V menších zahradách je solitéra středobodem celé kompozice. Některé vysoké letničky dokážou takovýto zahradní prvek vytvořit, a to během několika týdnů po vysazení.
Nemůžeme také zapomenout na slunečnici (Helianthus annuus). Nabídka vysokých odrůd je široká, některé jsou až 3 m vysoké. Jednou z nejoblíbenějších je 'Fire Ring'. K dispozici jsou i odrůdy s neokoukaným purpurově červeným květem. Semeno vyséváme přímo na záhon ve špetkách na vzdálenost 40-70 cm. Při jednocení ponecháme jen jednu rostlinku. Vysoké odrůdy doporučujeme vyvázat k pevné opoře, aby je silný vítr nevyvrátil. Slunečnice miluje dostatek živin, a proto ji během vegetace několikrát přihnojíme. Kromě použití jako solitéry se hodí i k ohraničení nebo rozdělení větších ploch, k zakrytí nevzhledných zdí či plotů.
(Celý článek najdete na straně 6)
Elektronickou podobu Zahrádkáře nabízí DIGIPORT
Máte raději elektronickou podobu novin a časopisů? I Zahrádkář si můžete v této formě pořídit, a to mnohem levněji než v tištěné verzi. Časopis na "DIGIPORTU" stojí jen 39 Kč, předplatné na rok vás vyjde na 384 Kč.
![]() |
Záhon suchomilných trvalek na plné slunce |
Záhon suchomilných trvalek na plné slunce
Tento článek se opět zaměří na konkrétní návrh trvalkového záhonu. Umístění i rozloha zůstávají stejné jako v předchozím dílu - tedy slunné stanoviště s plochou 5 × 2 metry. Tentokrát však nebudeme pracovat se středomořskými bylinami, ale vysadíme trvalky vhodné pro sušší podmínky.
Zásady zakládání výsadby zůstávají stejné jako u předchozí varianty, takže je nebudeme znovu rozebírat. Místo toho se zaměříme především na výběr konkrétních druhů trvalek. Aby záhon kvetl po většinu vegetační sezony a zároveň byl vizuálně atraktivní i v zimních měsících, použijeme 12 různých druhů trvalek a okrasných trav. Pro brzký jarní efekt přidáme také několik druhů cibulovin.
(Celý článek najdete na straně 8)
![]() |
Miskovitý typ květu broskvoně |
Časně kvetoucí druhy
V minulém čísle jsme si představili velmi časně kvetoucí ovocné druhy, nyní se zastavíme u těch, které kvetou o něco později, a to převážně v dubnu. Jde vesměs o známé peckoviny z čeledi růžovité (Rosaceae). Mají nápadné obojaké květy, opylující se hmyzem. Z drobného ovoce zmíníme rybíz z čeledi meruzalkovité (Grossulariaceae). Proměnlivý nástup a trvání této důležité fenofáze jsou, stejně jako u předchozí skupiny, dány mnoha faktory, které jsme uvedli v předchozím článku.
Broskvoň obecnou (Prunus persica, syn. Persica vulgaris), s plody správně pojmenovanými broskve, není třeba podrobně popisovat
(2a, 2b, 2c). Z tohoto druhu pocházejí současné odrůdy pomologických typů pravé broskve s plstnatou slupkou a dužninou dobře
odlučitelnou od pecky, hůře odlučitelné tvrdky (clingy), dále nektarinky s lysou slupkou a dobře odlučitelnou dužninou,
popř. bryňonky. Ty se odlišují od nektarinek pouze hůře odlučitelnou dužninou. Všechny u nás pěstované odrůdy
jsou samosprašné, vystačíme si tedy i s jedním stromkem v zahradě. Vzhledem k rychlému nástupu do plodnosti
i na bujně rostoucích semenných podnožích, nevelkým korunám a dramatickému poklesu tržních sadů broskvoní v Čechách
i na Moravě, si tento druh přímo volá po širším uplatnění na zahrádkách.
(Celý článek najdete na straně 33)
![]() |
Prvosenka vyšší |
Fejeton Václava Větvičky Aprilis
Na letošní růženec měsíčních korálků se navléká další. V pořadí roku 2025 je sice čtvrtý, ale doslovně je druhý. Po našem to je měsíc po výtce dubový, podle rozmanitých jazyků včetně světových opět druhý. 1. dubna přichází apríl s poťouchlým vyváděním (i mne poslali kdysi před 85 lety pro 10 dkg semtele), ale ve skutečnosti, nejen té antické, je opravdu druhý, přicházející za "novoročním" prvním březnem. V překrásném Pražákově (a spol.) latinsko-českém slovníku z roku 1935 stojí pod heslem aprilis = druhý (po březnu), ale i dubnový... a podstatné jméno aprilis je opravdu označení měsíce dubna.
(Celý článek najdete na straně 54)
![]() |
Materiál pro dekoraci s tulipány |
Květinové dekorace s cibulovinami
Jakmile otevřu vchodové dveře, pohladí mě ten zvláštně voňavý a teplý vzduch, který přináší jenom jaro a s ním probouzející se zahrada. První barevné květy se derou skrz suché traviny, odkvetlé trvalky, síla přírody... Jaro vítej!
Nádhernou jarní dekoraci vytvoříme pomocí kulatiny s většími otvory, která je umístěna na nádobu podobného průměru. V této variantě slouží jako praktický držák pro vkládané květy a větvičky. Začneme tím, že do kulatiny umístíme větvičky, a poté přidáme vybrané květy. Celou dekoraci pak dozdobíme skořápkami vajíček nebo jemnými peříčky, čímž dodáme aranžmá lehkost a jarní atmosféru.
(Celý článek najdete na straně X, přílohy Zahrádkářka)
Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny