právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - březen 2000 (ročník XXXII) str. 2 a 3
Zahrádkář a okrasná zahrada

ZAHRÁDKA JAKO IDYLICKÁ HRA

Dobře si udělat svou zahrádku, byť byla sebemenší, je trochu idylická hra, trochu sport, ale vedle toho také pořádný kus poznání (K. Čapek: "Věci")

Při návrhu této zahrady jsem musel vycházet z prostoru bývalého dvora, který je součástí renovo-vaného domu, postaveného v období druhé světové války. I když pozemek je tvarem obdélník 7 x 15 metrů, přesto při prohlídce zahrádky má pozorovatel stále co objevovat. V zahradě roste také čtyři metry vysoký stálezelený trs bambusu, který nejen velice dekorativně doplňuje kompozice rostlin, ale plní i funkci zastínění posezení.

Terasa s vkusným zahradním nábytkem a krbem je dostatečně velká pro posezení členů rodiny a přátel. To je to pravé prostředí, kde se člověk uvolní i odpočine. Příjemný a uklidňující je pohled na vodní hladinu s lekníny a ostatními rostlinami.

Aby vodní efekt byl ještě více umocněn i zvukovým vjemem, tak pod klenutým mostkem zurčí voda i z velkého kamene nad jezírkem. O to se stará ponořené čerpadlo v jezírku.

Zahrada je obklopena hustou městskou zástavbou a z důvodu vytvoření příjemného klimatu v zahradě jsem v blízkosti terasy volil vodní plochu s bohatou vegetací, ale i s okrasnými rybkami.

Stejně pečlivě byla upravena i předzahrádka, což oceňují i kolemjdoucí obyvatelé. Předzahrádky svědčí vždy o vkusu obyvatel domu. V tomto prostoru sice nemůžeme mít velkou intimitu, zato je to místo, které jako první nás vítá při návratu domů.

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny