právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

2018 <-    ARCHIV ČASOPISŮ - ROK 2018

Zahrádkář - titul
I 2018
Zahrádkář - titul
II 2018
Zahrádkář - titul
III 2018
Zahrádkář - titul
IV 2018
Zahrádkář - titul
V 2018
Zahrádkář - titul
VI 2018
Zahrádkář - titul
VII 2018

 

 

LEDEN 2018

S lednovým číslem časopisu se dostáváme již do padesátého ročníku, za tu dobu jsme vám přinesli nepřeberné množství článků o zahradě a budeme v tom pokračovat i nadále. Kromě klasických návodů a rad pro vás mnohdy vybíráme i různé zajímavosti, tentokráte za zmínku stojí Prsty mrtvého muže.

-
Světle růžové květy odrůdy ALSACE

Oleandr - přenosná rostlina
pro každého

Neexistuje snad typičtější ro­stlina pro celé Středozemí, nežli je oleandr. V těchto končinách jej můžeme spatřit v městských par­cích, na zahradách, u přímoř­ských promenád i kolem silnic a dálnic jsou jich souvislé výsadby. U nás nepřezimuje volně na záhonech, ale uplatní se jako přenosná rostlina snášející poměrně macešské zacházení.).

Oleandr obecný (Nerium oleander) řadíme do čeledi rostlin toješťovitých (Apocynaceae), kam patří například u nás běžně pěstovaný barvínek menší (Vinca minor). Vytváří prutnaté, zpočátku měkké výhony, které směrem k bázi postupně tvrdnou a dřevnatí. I přesto jsou větve oleandru velmi pružné a ohebné, což může být v našich podmínkách na závadu, protože především mírně zastíněné keře mají tendenci se rozklesat. Tento nešvar lze elegantně vyřešit svázáním keře po jeho obvodu. Oleandr je stálezelený keř, jehož výhony jsou hustě porostlé vstřícně postavenými, kopinatými až úzce podlouhlými zašpičatělými, sytě zelenými listy dlouhými 6-15 cm. Občas se v prodejnách nabízí také pestrolistý kultivar VARIEGATUM, který je typický listy s bílými a žlutými skvrnami.

(Celý článek najdete na straně 6).

-
Ani použití fólie nezabrání zcela výskytu plevele.

Fenomén „bezúdržbové“ zahrady

„A hlavně mi to navrhněte a vysaďte tak, abych se o to ne­musel(a) moc starat.“ S ta­kovou, nebo velmi podobnou, větou se kolegové věnující se navrhování a realizacím zahrad setkávají velmi často. Ti „vtipnější“ občas ma­ji­telům pozemku navrhují, zda by si raději nechtěli řešenou plochu nechat třeba vydláždit nebo vylít betonem a jednou za rok pak vystříkat "vapkou", i když i to je nějaká práce...

Minimální péče je nutná vždy. Je pochopitelné, že v současné, často značně hektické době, si majitelé zahrad přejí spíše na zahradě odpočívat, než tam trávit hodiny okopávkou a pletím (což je pravděpodobně největší strašák týkající se pracnosti zahrady). Na druhou stranu nemohou očekávat, že po výsadbě stromů, keřů, květin či okrasných trav nebude nutné o zahradu nijak pečovat. Vždyť i ta na první pohled uniformní, zelená a "nenáročná" plocha, jakou je trávník, vyžaduje často více péče, než zapojený trvalkový záhon.

(Celý článek najdete na straně 10).

CHANSON RŮŽOVO-BÍLÁ F1

Hlíznatá begónie miluje stín

Jen několik druhů letniček snáší polostín, hlíznaté begónie však dokáží bohatě kvést i na místech, kam za celý den nezasvítí přímé sluneční paprsky. Tedy optimální rostlina pod koruny stromů, nebo pro okenní truhlík na severní straně domu.

Snáší i chladnější počasí, a proto se s ní často setkáme v podhůří. I když se řadí mezi letničky, můžeme se z ní těšit několik let. Vytváří hlízu, z které lehce vypěstujeme výstavní rostliny v následujícím roce.
Jak získat sazenice
Sazenice hlíznatých begónií můžeme opatřit trojím způsobem. Nejobtížnější je vypěstovat si ji ze semene. Osivo je velmi drobné a vypadá jako rezavý prášek. V 1 g je více než 60 tisíc semen. Pro zdárné vyklíčení vyžaduje optimální podmínky - teplotu 24 °C a 100% vzdušnou vlhkost. I zkušené zahradníky někdy výsev begónií potrápí. Pro ty, kteří zvolí tuto cestu, ještě několik doporučení. Použijte prvotřídní výsevní substrát, semeno po vysetí pouze přimáčkněte. Po objevení zelených klíčenců snižte teplotu na 16-18 °C. Další cestou je nákup hlíz.

(Celý článek najdete na straně 22).

tamara
Orgány ovocného stromu:

Řez ovocných stromů I.

Řez je neoddělitelnou složkou komplexní péče o ovocné dře­viny. Stejný význam má tva­ro­vání ohýbáním, vyvazováním nebo zalamováním letorostů nebo výhonů. Jako důležitá součást agrotechniky nebude však řez kompenzovat zásadní nedostatky v jiném směru. Může se projevit jako málo účinný nebo dokonce škodlivý při nevhodném způsobu ošetřování půdy, zanedbané ochraně před chorobami apod. Řez lze do určité míry považovat za chirurgický zákrok, který mění daný stav, ale ovlivňuje také budoucí vývin stromů.

O způsobu řezu rozhoduje ovocný druh i systém pěstování (tvarům stromů byly věnovány příspěvky v Zahrádkáři č. 1, 2, 3 a 7 z roku 2016 a č. 1, 2017). Dále je třeba respektovat vlastnosti použitých odrůd a podnoží v daných půdně kli­ma­tických podmínkách, vzdálenost rostlin při výsadbě, úroveň výživy, srážek nebo doplňkové závlahy. V tomto seriálu upo­zorníme na základní principy tvarování a řezu ovocných stromů se zdůvodněním jejich potřeby v průběhu života těchto dřevin. Dále zmíníme vhodnou dobu pro tento důležitý agrotechnický zásah, rozdělení na výchovný, udržovací a zmlazovací řez. Názornou, převážně fotodokumentační formou představíme různé případy řezu stromů hlavních druhů jádrovin a peckovin. Neopomineme ani techniku řezu a vhodné nářadí nebo pomůcky. V závěrečném dílu bychom se zaměřili na ošetřování ran po řezu a možnosti využití odstraněného dřeva. Protože je třeba ujasnit si předem odbornou terminologii, začněme v první části představením nejdůležitějších orgánů ovocného stromu, poukážeme na význam a fyziologické aspekty řezu

(Celý článek najdete na straně 28).

-
Bobule na samičí rostlině

Prsty mrtvého muže

Záhadný keř s prstovitými, mrt­volně bledě modrými, jedlými plody zaujme na první pohled. U nás je možno jej vidět jen poměrně zřídka. Pěstovat jej však u nás lze.

U nás se setkáte s palečníkem čínským čili dekaisneou Far­ge­sovou (Decaisnea fargesii) jen v arboretech a botanických za­hra­dách. Přitom jde o keř, který může obohatit naše zahrady. Pěstuji dekaisneu třicet pět let a mohu konstatovat, že jde o dřevinu velmi odolnou vůči mrazu, ale i k chorobám a škůdcům (po dobu pěstování jsem se s nimi nesetkal). Má ráda svěží, humózní, přiměřeně vlhké, propustné půdy. Na suchých půdách málo plodí. Pěstujeme ji na slunných nebo polostinných závětrných stanovištích. Dekaisnea roste planě v západní Číně, kde dorůstá ve vzpřímené, málo větvené keře 2, 5-3 m (4 m) vysoké. Výhony jsou světle šedé s nápadnými světlými pupeny. Listy jsou lichozpeřené 50-90 cm dlouhé, na spodní straně sivé. Na podzim se zbarvují dožluta. Květy jsou zvonkovité, převislé, světle zelenožluté, uspořádané do svěšených lat. Jsou zajímavé, ale nepříliš nápadné, rozkvétají v červnu. Plody jsou masité lusky připomínající lidské prsty. Odtud pak i název.

(Celý článek najdete na straně 32).

OBSAH
 • Leden v okrasné zahradě - kalendárium
 • Oleandr přenosná rostlina pro každého
 • Fenomén "bezúdržbové" zahrady
 • Živé kamínky doma
 • Mokřadní vrbiny
 • Pelargonium transvaalense málo známý sukulentní muškát
 • Založení živého plotu
 • Zahrady našeho dětství - průvodce založením zahrady
 • Hlíznatá begónie miluje stín
 • Leden v ovocné zahradě - kalendárium
 • Vinice na zahrádce
 • Řez ovocných stromů I.
 • Prsty mrtvého muže
 • Zajímavé recepty
 • Tančící jabloně
 • Leden v zeleninové zahradě
 • Kukuřice cukrová a pukancová
 • Led(n)ové papriky
 • Jaké máme možnosti - skleníky a další kryty 1.
 • Nová rajčata
 • Nasavrcké včelařské arboretum
 • Odpovídá Peter Gajdoštin Proč chilli pálí méně?
 • Ochrana rostlin v lednu
 • Co nejvíce trápilo naše rostliny v roce 2018
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Zahrádka slečny Diorové - fejeton Václava Větvičky
 • Václav Větvička odpovídá
 • Zahrádkářské akce
 • Územní plán a jak ho ovlivnit
 • Metodika výzkumníků z Masarykovy univerzity hodnotí přínos zahrádkářských osad pro město
 • Vybíráme z únorového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Oblíbené brambory
  Bramborová omeleta s bylinkami; Halušky se zelím a uzeným masem; Brambory na loupačku s bílým potěšením; Zapečené brambory se žampiony a zeleninou;
 • Ohlédnutí za FAZULAfestem 2018 v Hlohovci
  Fazulová polévka s plesnými taškami; Plesné tašky; Pikantní fazolové topinky zapečené sýrem; Fazulenky z Rakvic (polévka); Belíšky s marmeládou; Fazulové ragú našeho stařečka - originální recept;
 • Jablečné muffiny aneb štrúdl jinak
 • Věnce a věnečky ohlédnutí za výstavou
 • Bylinkové čaje v sáčku
 • Knižní novinky
  Zeleninová kuchařka z farmy přímo na váš stůl; Dokonalá dýně; Povídková kuchařka starého rybáře; Tvarůžková kuchařka; Kniha o pivu
 • Posváteční potíže s trávením Rady z bylinkové lékárny

 

ÚNOR 2018

Únor bývá nejstudenějším měsícem roku, a tak nám zahrádka dovolí věnovat se trochu přípravě na jaro. Hned v úvodu vás nalákáme na ibišky s obřími květy - běžně i 25 cm, které se dají pěstovat i u nás na zahrádce. Pokud přemýšlíte, co dáte letos na zahrádku, tak se při­mlou­váme - přidejte na seznam i jeden čmelín.

-
Květ vydrží jeden den, největší mají v průměru 36 cm

IBIŠKY
obři mezi trvalkami

Není to tak dlouho, co vzbudily pozornost pěstitelů venkovní bylinné ibišky s obřími květy. Hodně diskusí bylo a stále je kolem jejich přezimování. V Prů­honicích v nedávné době pracoval šlechtitel Ing. Petr Novák s ven­kovními ibišky při řešení zakázky pro zahraničního par­tnera. Proto jsem se ho zajel zeptat na zkušenosti s jejich pěstováním.

Základem ibišků, které se pě­stu­jí u nás, je především ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) a některé další druhy pocházející ze Spojených států, Kanady, ale i oblasti v Ka­ribiku. Rostou především na březích vodních toků a v mokřadech. Rostliny dorůstají i několikametrové výšky. Červené nebo růžové květy mají běžně průměr kolem 25 cm. První rostliny k nám dovezl Ing. Václav Jošt během 80. let z bo­tanické zahrady v Chicagu. Po revoluci je množil Jiří Orlíček v Krucemburku a Miroslav Chovanec v Lipníku. Miroslav Chovanec pak začal se šlechtěním a dnes má přibližně desítku vlastních odrůd, které v našich podmínkách dobře přezimují. Tím pěstování ibišků u nás začalo.

(Celý článek najdete na straně 6).

-
Cosmos bipinnatus XANTHOS FSN-FSG

Květinové novinky z Jaroměře

Již šestá generace rodiny Čer­ných a jejich rodinný podnik Černý Seed s.r.o. pokračují v se­menářské tradici, která se datuje od roku 1859. První odrůda petúnie KARKULKA byla Černými uvedena na trh v roce 1934.

Mezi desítkami vyšlechtěných odrůd nalezneme i takové, které jsou zcela unikátní i v globálním měřítku. Například petúnie sytě žluté barvy byla jako první na světě vyšlechtěna a uvedena na trh právě jaroměřskou firmou.
V současné době jsou Černí jedinými v České republice, kdo každoročně uvádějí na trh nové F1 hybridy květin z vlastního šlechtění. Zajímavé výsledky jejich práce můžeme představit i v le­tošním roce.

Odrůda XANTHOS FSN-FSG dorůstající výšky 50-60 cm upoutá pozornost výji­mečnou žlutou barvou. Rostliny jsou kompaktní, dobře větvené a raně kvetoucí, vhodné na záhony, k řezu i pro pěstování v nádobách.

(Celý článek najdete na straně 10).

Keukenhof stále lákavý

Nizozemský Keukenhof se každoročně otvírá na osm týdnů. Ovšem tento světoznámý park cibulovin poblíž města Lisse se intenzivně připravoval na novou, tentokrát již 69. sezonu od pod­zimu. Slavnostní start výsadby připadl na 5. října 2017. Čtyřicet zdejších zahradníků čekal nároč­ný úkol. Postupně museli vysadit zhruba 7 milionů cibulovin. Bez­platně je dodalo 100 reno­mo­vaných pěstitelů. Jen tulipánů vykvete na 800 odrůd!

Květinová romance
Rok 2018 zde bude patřit Květinové romanci. Hlavní letošní motto připomíná založení zdejšího historického parku. Pochází z období romantismu, vznikl v roce 1857 pod vedením krajinného architekta Zochera. Dříve se přehlídky v Keukenhofu soustřeďovaly výhradně na cibuloviny, dnes zde v pavilonech probíhá ještě dalších 20 výstav představujících rozmanité květiny a rostliny v podání skvělých floristů a aranžérů. Přidává se 8 inspirativních zahrad, kde návštěvníci získávají zajímavé nápady pro vlastní zahrady a umění oslavuje Sochařská zahrada. Vybraná plocha parku se letos rozzáří úchvatnou mozaikou složenou z 50 000 tulipánů. Cibule na 250 m2 zahradníci vysadili ve dvou vrstvách, aby se prodloužilo kvetení, a tulipány doplní ještě hyacinty a krokusy. Také veškeré květinové výstavy, které postupně v pavilonech probíhají, se budou vztahovat k romantice. Nenechte si ujít výstavu Tulpomania v pavilonu Juliana a přehlídku historických odrůd tulipánů v Historické zahradě. Romantické téma vyvrcholí v závěrečných dnech, 12. a 13. května a doprovodí jej velkolepá výstava růží, které samozřejmě vévodí odvěký symbol pravé lásky, romantická rudá růže.

(Celý článek najdete na straně 22).

tamara
Moruše červená

Moruše

Kdysi nechyběly na žádném hospodářském dvoře. Jejich mo­hut­né koruny poskytovaly pří­jemný stín, úroda plodů byla zas vítaným zpestřením jídelníčku nejen pro pěstitele, ale zejména pro domácí drůbež.

Bílá, černá a červená
Dostala se k nám z asijských zemí za účelem chovu bource morušového, který produkuje hedvábí. Jeho housenky totiž konzumují výhradně listy této dřeviny. Moruše černá pochází z oblasti Sýrie až Íránu a Afghánistánu, moruše bílá má domov v jihovýchodní až střední Číně a moruše červená má své kořeny v jižní části Severní Ameriky. Kromě barvy plodů se liší pomalejším růstem moruše černá, také je v dospělosti nižší. Jelikož však i moruše bílá může mít plody černé barvy, jsou nejspolehlivějšími rozlišovacími znaky moruše černé chlupatá spodní strana listů, pozdější dozrávání plodů, kratší stopka a citelně lepší chuť.

(Celý článek najdete na straně 28).

-

Čmelák - zahradní pomocník
v pruhovaném triku

Činorodí opylovači Čmeláci jsou extrémně pilní při sběru nektaru a pylu. Díky svému dlouhému sosáku (až 2,5 cm) jsou schopni opylovat i plodiny s květy s hlu­bokými kalichy (jetel, vojtěška apod.). Chcete-li čmelákům udě­lat radost a zároveň na svou zahradu přilákat i barevné motý­ly, zkuste si vypěstovat echi­na­ceu nebo motýlí keř (Bud­dle­ja).

Velká rodina
Čmeláků existuje na světě ně­ko­lik stovek druhů, a jen v ČR jich najdeme zhruba mezi 15-30. Nejtypičtější pro naše podmínky je čmelák zemní charakteristický svým žlutočerným zbarvením a bílým zadečkem. Ale i jeho další blízcí příbuzní odvádějí skvělou práci při opylování a mohou se stát častými návštěvníky našich zahrad. V dobře vyvinutém hnízdě spolu dokáží žít i stovky jedinců. Čmeláků se nemusíte bát ani máte-li např. děti. Dokáží sice bodnout i kousnout, ale k tomuto řešení sahají jen v nutné obraně hnízda.

(Celý článek najdete na straně 32).

OBSAH
 • Únor v okrasné zahradě - kalendárium
 • Ibišky - obři mezi trvalkami
 • Květinové novinky z Jaroměře
 • Výběr dřevin - živé ploty
 • Tak to nějak přihrneme - založení zahrady
 • Puškvorec rostliny pro zahradní jezírka
 • Keukehof - stále lákavý Tip na výlet
 • Ostřice - stálezelené ozdoby zahrady
 • Co jste viděli na dovolené
 • Únor v ovocné zahradě - kalendárium
 • Řez ovocných stromů II.
 • Moruše
 • Rýnsko-hessenské vedení révy
 • Réva u Františka Jonáše
 • Jak na pařeniště - celoročního využití
 • Únor v zeleninové zahradě
 • Jablíčková paprika JABLINA F1 a její "sestřičky"
 • Rajčata jako malovaná
 • První výsevy paprik, rajčat a lilku
 • Lufa houbová tykev
 • Novinky ze šlechtění okurek ze Bzence
 • Čmelák zahradní pomocník v pruhovaném triku
 • Ochrana rostlin v únoru
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Dusíkaté vápno v zahrádkářské praxi
 • Co je zasolení zeminy
 • Životní výhybky dendrologa Václava Větvičky
 • Vilíny - předzvěst jara
 • Fóliák na jednu sezonu, Záhony pro rajčata a okurky - zkušenosti čtenářů
 • Zahrádkářské akce
 • Vybíráme z březnového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Čtyři speciality pro zimní období
  Pivní cibulačka; Pět ran pod pivní čepicí; Lokše s rozpečeným tvarůžky; Bylinková dýně zapečená s tvarůžky a mletým masem
 • Zeleninová sauté s rýží - Recepty Hanky Major Sládkové
  Sauté s hlívou ústřičnou; Sauté s červenou řepou; Zelené rizoto; Vepřové sauté se zeleninou a pohankovou rýží
 • Bylinky na plný úvazek
 • Kváskový chléb s bylinkami
 • Košíček na pečivo - pro šikovné ruce
 • Jak na zimní infekce a nachlazení - Rady z bylinkové lékárny

 

BŘEZEN 2018

Březen je předzvěstí jara, na zahrádce všechno pučí a raší a my musíme slézt z pece a pustit se do práce. Čeká nás především příprava sadby - to většinou doma, a na zahrádce můžeme třeba dokončit výsadbu stromů, také přinášíme další díl o řezu ovocných dřevin, i když na některé druhy je ještě čas.

-
A. major HADSPEN BLOOD

Jarmanka
trvalka sezony 2018

Jarmanky (Astrantia) patří do příbuzenstva rostlin miříkovitých (Apiaceae), stejně jako např. známá zelenina mrkev, celer nebo petržel. Jedná se ale o vytrvalé okrasné rostliny, vhodné do nejrůznějších typů zahrad. Nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly často k vidění. Přitom jsou nenáročné, zajímavé a známé kromě jiného i z naší přírody.

Domácí druh
Právě i větší propagace těchto relativně méně známých rostlin byl jeden z důvodů, proč byly vybrány členy Českého spolku perenářů jako trvalka letošní sezony. Zahradní sortiment jarmanek je v naprosté většině tvořen odrůdami jarmanky větší (A. major). Tento druh je poměrně hojný i v naší přírodě a rovněž na řadě míst většiny evropských států. Jeho přirozeným stanovištěm jsou především vlhčí louky, vlhčí lesní paseky a světlé lesy či křoviny, popř. také vlhké, ale nepodmáčené, okraje vodních ploch. Rostliny jsou nápadné především svými okoličnatými květenstvími, tvořenými u zahradních odrůd nápadně zbarvenými listeny a množstvím jednotlivých, podobně jako listeny zbarvených, drobných kvítků. Květenství botanického druhu je bělavě nazelenalé či velmi lehce narůžovělé. Zahradní odrůdy pak vynikají výrazněji zbarvenými květy, často jasně růžovými až nachově červenými.

(Celý článek najdete na straně 6).

-

Delonix královská

Hned na začátku příspěvku je třeba připomenout skutečnost, že tento v současnosti asi nej­roz­šířenější a nejnápadnější okrasný strom tropů popsal již v roce 1829 pan Václav Bojer (1795-1856), rodák z vísky Řesanice ležící asi 10 km jihozápadně od městečka Nepomuku! Bojer byl významný botanik působící ve východní Africe a na ostrovech Madagaskar a Mauricius.

Delonix královská (Delonix regia) vytváří deštníkovité koruny dorůstající výšky maximálně do 5 m. Velmi efektní jsou opadavé, dvakrát zpeřené listy dlouhé až 50 cm, tvořené velkým množstvím jemných podlouhlých lístků. Obvykle vykvétá před olistěním, ale perioda kvetení není přesně ohraničena. Jednotlivé květy se objevují na koncích větví v bohatých květenstvích a jejich barva je nejčastěji zářivě červenooranžová. Zahradníci vyselektovali také kultivary s květy nažloutlými, oranžovými či temně červenými. Tento strom je dobře k poznání i v nekvetoucím a dokonce i neolistěném stavu, protože na větvích zůstávají viset až 60 cm dlouhé, zdřevnatělé ploché lusky ukrývající podlouhlá, velmi tvrdá semena. Bohužel, jejich klíčivost je díky tvrdému osemení poměrně špatná, což lze částečně zlepšit jejich jemným napilováním na obou pólech. Pozor však, abyste tímto zásahem nepoškodili zárodek nové rostliny.

(Celý článek najdete na straně 20).

Delosperma cooperi MESA VERDE

Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy

Rod Delosperma je rod suku­lentních bylin z čeledi kosmat­covitých (Aizoaceae) čítající odhadem 150 až 200 druhů. Vyskytuje se od východního Turecka přes východní Afriku, ostrovy Madagaskar a Reunion až na jih afrického kontinentu, kde je největší bohatství druhů. Některé v našich zahradách, skalkách či kamenných korytech zcela zdomácněly (D. congestum, D. nubigenum), jiné si teprve cestu mezi pěstitele hledají.

Může za to ještě nedávná relativní nedostupnost některých z nich, ale i skutečnost, že v poslední dekádě došlo k popisu nových, doposud neznámých druhů, jež vyrážejí dech tvarovou a barevnou rozmanitostí, ale také svou odolností. Proto není náhodou, že přibývá řada specializovaných pěstitelů, kteří věnují své úsilí budování kolekcí zaměřené právě na tyto rostliny. Mezi delospermami můžeme nalézt druhy keříčkovité, kaudiciformní (se zbytnělým kořenem sloužícím k přežívání nepříznivých období) a druhy trsovitě, polštářovitě se rozrůstající. Zde nás bude zajímat především skupina druhů obývající vysoké, často více jak třítisícimetrové hory na samém jihu Afriky, v Jihoafrické republice a Lesothském království (pohoří Drakensberg, česky Dračí hory). Právě u těchto rostlin můžeme čekat vysokou odolnost v našich klimatických podmínkách, jež nejsou nepodobné našim domácím, především v zimním období.

(Celý článek najdete na straně 26).

tamara
Moruše červená

Tajemné modré orchideje

Orchidej s modrými květy bývala něčím velmi zvláštním, nedostupným, nedosažitelným. Skoro se až nechtělo věřit, že něco takového skutečně existuje, že se nějaký takový klenot opravdu v přírodě skrývá, a že není jen z říše mýtů a bájí.

Dříve bylo těžké získat jasnou odpověď na všechny otázky, ale moderní doba často z roman­tických pověstí dělá strohou skutečnost. Trh je mocný, technologie si poradí s kdečím a lidé nechtějí snít, ale vlastnit. A tak se legendární orchidej jménem Vanda coerulea z přírody dostala do zajetí šlechtitelů a poté do laboratoří a skleněných lahví ve sterilním prostředí. Její potomstvo křížením upravené na snadné pěstování bylo statisíckrát "vyrobeno" v thajských množárnách, odvezeno v kontejnerech na studený evropský kontinent a dodáno na obchodní pulty. A tak si jednu z nejkrásnějších květin dnes může koupit každý, ale bez tajemství a romantiky.

(Celý článek najdete na straně 30).

-
RICH SWEETNESS

Cukrové melouny
když sladká šťáva teče po bradě

Možná vám zachutnaly na do­vo­lené v Řecku, Španělsku nebo Itálii. Cukrové melouny. Sladké, šťavnaté a lahodné. Pěstované na letním sluníčku a utržené plně vyzrálé jsou aromatické a plné chuti. Že se ty dovážené do našich obchodů s nimi nedají srovnat? Máte pravdu, jsou pod­tr­žené, aby vydržely přepravu. Nemusíte ale čekat až na další dovolenou. Dopřejte si tuto lahůdku sedíc doma na lavičce. Z vlastní sklizně! Cukrové melouny se dají pěstovat i u nás.

Mezi českými zahrádkáři i gurmány jsou paradoxně oblíbenější melouny vodní. Jsme ale na severní hranici jejich pěstování a úspěch není zaručen každým rokem. Vodní melouny jsou náročné na lokalitu, teplo i péči. Cukrové melouny u nás ještě na objevení čekají. Nebojte se jich. Jsou jenom o málo náročnější než okurky nakládačky a pokud jim najdete záhřevnou lokalitu a dopřejete trochu péče, uspějete.

RICH SWEETNESS je meloun s malými, oválnými plody velikosti vejce, tedy takového většího vejce, dvoužloutkového. Slupka je hladká, lesklá, vybarvující se ze zelené do červenohnědé barvy, s typickými žlutými pruhy. Dužnina je tenčí, sladká a výrazně aromatická. Plody jsou dekorativní, doslova fotogenické. Pro jejich velikost a barvu je milují děti. I když jsou menší, rostlina jich nese značné množství.

(Celý článek najdete na straně 50).

OBSAH
 • Březen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Jarmanka trvalka sezony 2018
 • Sezona začíná, nenechte se napálit
 • Jak začít? Průvodce založením zahrady
 • Delonix královská
 • Oplocení přírodní zahrady
 • Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy
 • Tajemné modré orchideje
 • Březen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Řez plodných révových keřů
 • Řez ovocných stromů III.
 • Broskvoně a meruňky do zahrádky I.
 • Březen v zeleninové zahradě
 • Kořenová petržel jak na ni
 • Cukrové melouny .když sladká šťáva teče po bradě
 • Zhodnocení pěstitelské sezóny okurek v roce 2017
 • Chystáme sadbu
 • Jak zhotovíme jednoduché pařeniště
 • Ochrana rostlin v březnu
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Inovativní hnojiva přesně pro vaši zahradu
 • Václav Větvička odpovídá
 • Klíč k jaru - fejeton Václava Větvičky
 • Ředkvička - zeleninová zahrada
 • Na zahradu patří plot i pohoda
 • Zahrádkářské akce
 • Vybíráme z dubnového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Cibule z mnoha pohledů
  - Jak se chránit před slznými účinky, skladování, rozkrojená cibule
  Francouzská cibulačka; Zadělávaná cibule; Cibulová kaše (pyré); Výmarský cibulový koláč; Cibulový hrnec; Cibulový pekáček; Zajíc cibulář; Srbský kapr; Dortíčky z listového těsta plněné cibulí
 • Náhražka kávy z kořene pampelišky
 • Jarní rozkvetlá bedýnka - krok za krokem
 • Vyvýšený záhon
 • Rozkvetlí ptáčci - pro šikovné ruce
 • Formy pro perníčky pro šikovné ruce
 • Zelená očista rady z bylinkové lékárny

 

Duben 2018

Duben zahájíme velikonoční nedělí a Velikonocům se věnujeme i v Zahrádkářce. Milovníky květin potěšíme vlhkomilnými prvosenkami, návštěvou unikátní zahrady s úžasným lesem bambusů, článkem, kde se věnujeme pěstování mečíků. Pokračují seriály o zakládání zahrady, o živých plotech..

-
Primula bulleyana

Mokřadní prvosenky

Rod prvosenka (Primula) patří bezesporu mezi zahradnicky nejvyužívanější vytrvalé rostliny. Asi se nenajde žádný zahrádkář, který by nějakou prvosenku někdy nepěstoval. V neobyčejně bohatém sortimentu se lze setkat s druhy pěstovanými jako krát­kověké pokojové květiny, vyso­ko­horské skalničky, podrostové hajní trvalky apod. Nemalá skupina primulek vyžaduje stále vlhkou půdu.

Celosvětově je známo více než 500 druhů těchto nádherných rostlin a v současnosti také mnoho stovek či dokonce tisíců nejrůznějších zahradních odrůd. V přírodě roste nejvíce druhů na loukách a horských stanovištích střední a především východní Asie. Z této oblasti pochází rovněž skupina prvosenek, kterým bude věnován tento článek. Jde o druhy, které spojují velmi specifické stanovištní podmínky - obvykle stále vlhké až podmáčené horské louky a do určité míry také botanická příbuznost. Mnohé z těchto mokřadních druhů patří do tzv. sekce Candelabra (nyní správněji Proliferae), což znamená, že vytvářejí postupně prorůstající květenství, které ve výsledku tvoří několik pater nad sebou.

(Celý článek najdete na straně 6).

-

Udržte živý plot
dlouho v kondici

Živé ploty a stěny tvoří ne­dílnou součást téměř každé okrasné zahrady. Mají ovšem své uplatnění i v zahradách pří­rod­ních. Aby plnily funkci bariéry před nevítanými pohledy i ná­vštěvníky z okolí a stejně tak obstály i po estetické stránce, je třeba jim věnovat dostatečnou péči. Její náročnost se odvíjí od použitého druhu dřeviny, stanovištních podmínek i našich nároků.

Funkčnost a životaschopnost živého plotu do velké míry závisejí na kvalitě výsadby. Přesněji řečeno na přípravě půdy před výsadbou, ale také na drobných detailech, které spočívají třeba v rozvolnění kořenového systému po vyjmutí z nádoby, ve které byla rostlina několik let pěstována. I takové aspekty mohou ovlivnit růst a vývoj živého plotu. Jistě každého napadne, že vzhled živého plotu ovlivňuje především tvarovací řez a jeho četnost. Do jisté míry je to pravda, ale mnohdy jen toto nestačí. Vzhled živého plotu mohou ovlivnit také zálivka nebo hnojení, a to zvláště v případě, že koupíte pozemek se zanedbaným živým plotem, o který se mnoho let nikdo nestaral.

(Celý článek najdete na straně 18).

RAJSKAJA PTIČKA

Mečíky milují slunce

Přestože v našem časopisu již několikrát byly uveřejněny články o správném pěstování mečíků, stále se setkávám s tím, že i zkušení zahrádkáři je opakovaně porušují. Proto asi neuškodí, když si to nejdůležitější pro jejich úspěšné pěstování krátce zo­pa­kujeme.

Výběr stanoviště Jak již bylo v nadpisu uvedeno, je třeba si tento fakt při výběru stanoviště uvědomit. Pokud bychom mečíky zasadili do stínu či většího polostínu, podepíše se to na jejich zdravotním stavu. Nejenže špatně porostou, ale také hůře pokvetou, budou náchylnější k chorobám a budou vytvářet minimum brutu. Mečíky sázíme do kvalitní zahradní zeminy obohacené kompostem. Další hnojení před výsadbou není nutné. Přihnojujeme až po výsadbě a v průběhu vegetace. Vždy je třeba se vyhnout přímému hnojení dusíkem. Po něm sice vyrostou velké hlízy, ale mají nevyzrálá řídká pletiva a jsou náchylnější k chorobám. Musíme si uvědomit, že nejlepší květy dávají střední až větší, ale vysoké hlízy. Ty ploché, i když obrovské, již tak krásně nekvetou a rychle degenerují.

(Celý článek najdete na straně 21).

cornus
Dřín Cornus kousa RUTPINK (SCARLET FIRE)

Novinky z Plantaria

Školkařský veletrh Plantarium je synonymem pro okrasné zahradnictví a školkařství. Plá­nujete zahradnický výlet? Vydej­te se v srpnu do Boskoopu. Kromě veletrhu, který předsta­vuje novinky a trendy škol­kařství, můžete ještě navštívit ukázkovou zahradu Harry van de Laara, do historie vás zavede zahradnické muzeum a systém kanálů. V době veletrhu má řada společností pro návštěvníky dveře dokořán - najdete zde například největší sortiment japonských javorů, kolekci a šlechtění hortenzií či kanadských borůvek, atypické pojetí zahradní architektury...

Podívejme se na některé novinky uplynulého ročníku, které můžete již nyní stěhovat do svých zahrad a na terasy. Cenu za nejlepší novinku získala hortenzie Hydrangea macrophylla JONG01 (LADY MATA HARI). Vyniká robustními květy, které unikátně mění v průběhu kvetení barvu od krémově bílé přes zelenkavou do růžové (LADY MATA HARI PINK) nebo modrofialové (LADY MATA HARI BLUE). Kvete výjimečně dlouho a díky silným větvím se hodí i k řezu.

(Celý článek najdete na straně 24).

-
ZLATAVA

Rajče zelenina mnoha odrůd

Sortiment rajčat nabízí stále se rozšiřující množství odrůd s plody různých tvarů, velikostí, barev i chuti. V tomto vydání si při­blížíme poslední novinky i dlou­hodobě oblíbené odrůdy společnosti MORAVOSEED CZ a.s.

Stojí za připomenutí, že rajče pochází z horských oblastí Jižní Ameriky (dnešní Peru, Bolívie a Ekvádor), kde se pěstovalo již v 5. století před naším letopočtem. Do Evropy se dostalo s druhou Kolumbovou výpravou, ale ještě několik staletí potom bylo pěstováno pouze jako okrasná rostlina. V kuchyni se rajče využívá až od poloviny 18. století a dnes se díky svým chuťovým vlastnostem, nutričním hodnotám i jednoduché přípravě stalo trvale oblíbenou zeleninou. Obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B a A, dále hořčík a zejména je zdrojem karotenoidního barviva lykopenu, u něhož byl prokázán protirakovinný účinek. Tepelným zpracováním se přitom obsah tohoto barviva v pokrmu ještě zvyšuje. V potravinářství se používá pod označením E 160 d a nepatří tedy mezi škodlivá "éčka", ale naopak mezi látky lidskému organismu prospívající.

(Celý článek najdete na straně 41).

OBSAH
 • Duben v okrasné zahradě - kalendárium
 • Mokřadní prvosenky
 • Za bambusy do pražské Tróje
 • Jak začít II. Průvodce založením zahrady
 • Udržte živý plot dlouho v kondici
 • Mečíky milují slunce
 • Novinky z Plantaria
 • Duben v ovocné zahradě - kalendárium
 • Řez ovocných stromů IV. Udržovací řez nízkokmenů jádrovin
 • Broskvoně a meruňky do zahrádky II.
 • Čištění kmínků a podlom u rév
 • Duben v zeleninové zahradě
 • Rajče zelenina mnoha odrůd
 • Přichází hrách JOHAN
 • Růžičková kapusta
 • Jak správně pěstovat okurky
 • Výsadby na venkovní i kryté záhony
 • Tip na zajímavou kapustu
 • Keříčkové salátovky
 • Snadné pěstování hlívy
 • Založení pařeniště a první výsevy
 • Ochrana rostlin v dubnu
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Bakteriózy a bakteriální nádorovitost
 • Duby z jiného světa
 • Václav Větvička odpovídá
 • Metropolitní plán Prahy a zahrádkáři
 • Zahrádkářské akce
 • Vybíráme z dubnového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Velikonoční dobroty
  - Jarní barevné polévky: Špenátová polévka; Mrkvová polévka s koriandrem; Polévka z topinamburů; Rychlé zákusky pro koledníky; Perličky s nádivkou; Vepřový bok nadívaný barevnou nádivkou; Drchanice; Krokety se sýrem a bylinkami;
 • Velikonoční pečení
  - Mazanec, Piškotový beránek; Perníčky s diachromem
 • Zdraví z pampelišek
  - Pampeliškový sorbet; Pampeliškový med; Jarní očistný čaj z kořene pampelišky;
 • Mozaiková vejce - pro šikovné ruce
 • Jarní vajíčkové věnce - floristika
 • Vypichovaná jarní dek
 • Jarní očista a alergie Rady z bylinkové lékárny

 

Květen 2018

Květen je plný květů a dobrých tipů a návodů. Třetím dílem zakládáme zahradu, vybíráme dřeviny na živý plot, hledáme nejlepší české růže, vytváříme ekologickou zahradu, poznáváme aktinidii podle květu, tvarujeme polokmeny a vysokokmeny, sázíme teplomilnou plodovou zeleninu. Na návštěvu s námi můžete k panu Zvolánkovi na jeho skalku.

-

ROZANNE
nejlepší kakost nového milénia

Takto označil tuto rostlinu krátce po jejím uvedení na trh (v roce 2000) přední britský pěstitel a šlechtitel trvalek Adrian Bloom. A dosavadní evropská zahrad­nická veřejnost a rovněž zahrad­nická praxe a množství proda­ných rostlin mu dává za pravdu.

Jde opravdu o zcela mimořádný kultivar, který vyniká velmi dlouhou dobou kvetení (od počátku června až do příchodu prvních podzimních mrazíků) a rovněž výbornou pokryvností půdy. I v České republice jeho obliba velmi roste, zatím ale spíše u profesionálních zahradníků a zahradních architektů, kteří jej hojně využívají u projektů ve veřejné zeleni a samozřejmě také u soukromých investorů, kteří si nechávají svoji zahradu navrhnout profesionály. U zahrádkářské veřejnosti a v maloprodeji jde zatím o odrůdu trochu opomíjenou. Souvisí to pravděpodobně s tím, že jde o rostlinu relativně drahou (odrůda je pod patentovou ochranou) a při nabídce v menších kontejnerech nemusí na první pohled běžného zákazníka příliš nadchnout.

(Celý článek najdete na straně 10).

-
Keřovitě rostoucí třezalka HIDCOTE je vhodná do nižších volně rostlých živých plotů. Zaujme žlutými květy.

Jaké vybrat dřeviny

Při výběru dřevin do živého plotu je třeba zohlednit několik faktorů. Kromě stanovištních podmínek a požadavků dřevin se zajímejte také o rychlost růstu a estetickou působnost. Pokud očekáváte atraktivní barevnou proměnlivost, raději vybírejte z opadavých listnáčů. Celoroční clonu zase poskytnou dřeviny stálezelené. V posledních letech ovšem bývá tento sortiment ohrožen některými škůdci, což může být další faktor, který bychom při zakládání živých plotů měli respektovat.

Výběr dřevin sice vypadá jako banální záležitost, ale právě v tomto bodu mnozí zahrádkáři dělají zásadní chyby. Některé druhy se nám mohou líbit v zahradnictví, kdy jsou mladé a zapěstované, ale během let možná zjistíte, že je nadlidský úkol je udržet na uzdě. Stejně tak můžete být zklamaní u dřevin pomalu rostoucích, ze kterých v našich podmínkách vyšší živý plot jen tak nevypěstujete, a když už se konečně po mnoha letech alespoň částečně zadaří, silný holomráz vaši snahu zhatí. Poměrně nepříjemnou záležitostí jsou přemnožení škůdci některých stálezelených druhů. I vaše dřeviny mohou napadnout larvy lalokonosce nebo housenky zavíječe. Neopadavé druhy jimi bývají poměrně výrazně poškozeny, což se podepíše hlavně na estetickém působení. Při výběru také zohledněte typ živého plotu. Do volně rostlého přírodního plotu vyberete pravděpodobně odlišný sortiment než do striktně tvarovaného. V posledních letech jsou navíc zvláště v přírodních zahradách oblíbené ovocné živé ploty, které poskytují i zdravou sklizeň.

(Celý článek najdete na straně 16).

Velká ekologie na malé zahrádce pro naše nejmenší

Když člověk projíždí českou krajinou, vnímá její krásy a mnohotvárnost. Zároveň si ale nelze nevšimnout úbytku těchto krás. Zabetonovaná zem a zastavěná pole již nikdy nebudou zúrodněny. Rozsáhlé komplexy komunikací. Nové elektrárny sice využívají alternativní zdroje energie, ale na první pohled vzbuzují minimálně rozpaky. Až se nám vnucuje představa budoucího životního prostředí jako sterilní zastavěné "univerzální" krajiny, ve které zůstanou jen ostrůvky rezervací a chráněných území, kde se budou moci naše děti podívat, jak to tady dřív vypadalo skoro všude.

Alternativou k této představě budoucnosti je lepší využití zeleně právě v zastavěných oblastech. Aby člověk krajinu pouze nezabetonoval a zeleň nezlikvidoval, ale aby spíše s přírodou splynul, aby prolnula do lidských sídlišť. V tomto kontextu bude do budoucna nabývat na významu pojem "přírodní zahrada". I když řada odborníků dodnes tvrdí, že tento pojem je nesmysl, přesto bude zakládání a přetváření zahrad v přírodním stylu jednou z důležitých možností, jak si udržet přírodu kolem nás. Není to jistě plnohodnotná náhrada, ale je to jedna z variant, jak člověk může vrátit krajině a přírodě část toho, co jí vzal.

(Celý článek najdete na straně 24).

cornus
Modrá barva hořcových trumpet vzbuzuje touhu vlastnit skalku nebo aspoň kamenné korýtko.

V království z květů a kamene

Jestliže toužíte po lásce na celý život, založte si skalku. Přesně to udělal slovutný skalničkář Zdeněk Zvolánek už před padesáti lety a není dne, kdy by ho pohled na milované království stvořené z květů a kamene nečinilo šťast­ným.

Autor bezpočtu odborných článků psaných nejen v českém, ale také v anglickém jazyce, přednášek a inspirativní publi­kace České skalky, podle které si můžeme moderním způsobem postavit skalku, vděčí za celoživotní lásku k alpínkám snaze své maminky zkultivovat strmý svah za chalupou. Také máte pocit, že slovo skalka evokuje spíš dílko menších rozměrů? Nenechte se tím zmást, zelený ráj pana Zdeňka má gargantuovské proporce, a pokud si jej člověk chce prohlédnout opravdu zevrubně, pár hodin mu k tomu nestačí.

(Celý článek najdete na straně 28).

-
Cuketa GOLDLINE F1

Sázíme papriky, rajčata, vyséváme nakládačky, cukety

Počátkem května vyséváme na venkovní záhony cukety a patisony. Vyséváme 2-3 semínka do hnízd do hloubky okolo 5-7 cm. Po vzejití ponecháme dvě rostlinky. Můžeme si zvolit zelenou a žlutou cuketu nebo jedno hnízdo cukety a jedno hnízdo patisonů.

V polovině května, jakmile pomine riziko nočních přímrazků, vysadíme předpěstovanou sadbu rajčat, paprik a lilku. Před­pěs­tovanou papriku sázíme nejlépe do dvojřádku 40-50 cm a rostlinky v řádku od sebe 30-40 cm. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme. Po výsadbě až do sklizně zaléváme vydatně, ale tak, aby zemina mezi jednotlivými intervaly dostatečně proschla, čímž zajistíme nezbytně nutný přístup vzduchu ke kořenům.
Tyčková rajčata sázíme nejlépe 50-60 cm od sebe v řádku i mezi řádky, po výsadbě zaléváme vydatně, abychom zajistili dobré uchycení a růst sazenic.

(Celý článek najdete na straně 48).

OBSAH
 • Jubilejní rok ovocnáře a pedagoga Josefa Suse
 • Květen v okrasné zahradě - kalendárium
 • ROZANNE nejlepší kakost nového milénia
 • Jak začít III. Průvodce založením zahrady
 • Jaké vybrat dřeviny - živé ploty
 • Nejlepší české růže
 • Velká ekologie na malé zahrádce pro naše nejmenší
 • Kigélie africká - salámový strom
 • V království květů z kamene
 • Květen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Poznáme aktinidii podle květů?
 • Řez ovocných stromů V.
 • Má smysl pěstovat staré odrůdy?
 • Květen v zeleninové zahradě
 • Sázíme papriky, rajčata, vyséváme nakládačky, cukety
 • Zelseed - nový partner pro šlechtění CUKROVÉ KUKUŘICE
 • Regulace teploty v pařeništi, studené pařeniště
 • Okurky z Moravossedu
 • Ochrana rostlin v květnu
 • Ochrana meruněk proti mrazu
 • Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích a truhlících
 • Moruše z Pukanca
 • Biologicky proti svilušce
 • Václav Větvička odpovídá
 • Květen, květy a květenství - fejeton
 • Velký rotační kypřič, nebo malou okopávačku?
 • Zahrádkářské akce
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Placičky ze zahrádky
  - Jáhlové bramboráky; Brokolicové placičky s pórkem; Cuketo-sýrové placky; Kosmatice v libečko-ředkvičkovém těstíčku;
 • Přírodní pomazánky z bylinek
  - Pomazánka z česneku medvědího
 • Maminkám k svátku Pro šikovné ruce
 • Krabice konvalinková
 • Knižní tipy
  - Naklíčeno! Moje zero-waste kuchyně; Vařit dokáže KAŽDÝ
 • Hvězdy stříbrného plátna - Polabský motýl 2018

 

Červen 2018

V červnu pro vás pokračujeme s výběrem pozdnějších broskvoní do zahrádky, budete mít čas rozmyslet, kterou si případně pořídíte. Z okrasných se věnujeme více třapatkám, a že jich už je pořádný sortiment, seznámíme vás s kříženci pelargonií zonartic a také s moravskými odrůdami růží.

-
PINK DOUBLE DELIGHT

Zahradní odrůdy třapatovek

Odrůdový sortiment třapatovek za posledních 15 let zcela mimořádným rozvojem a v sou­čas­nosti nabízí více než stovku (možná dvě i více...) kultivarů s pastelově zbarvenými a vý­raz­ně tvarově odlišnými květen­stvími, o kterých se před zmíněnou dobou nikomu ani nesnilo.

Přelomem ve šlechtění se stal rok 2003, kdy by uvedena na trh první odrůda s čistě oranžovými jazykovitými plátky. Šlo o kul­tivar ART´S PRIDE a byl získán v botanické zahradě v Chicagu v USA. Dnes už se ale v nabídkách trvalkových školek téměř nevyskytuje a stal se spíše sběratelskou záležitostí. Byl už totiž překonán mnoha dalšími odrůdami s ještě výraznějšími barvami nejen v oranžových, ale také v jasně žlutých, malinově červených, svítivě purpurových a mnoha dalších odstínech barev. Nemění se ale jen barva květů. Značných změn doznal i tvar květenství třapatkovek. Z původního jednoduchého, typicky hvězdicovitého květenství, vznikly kultivary plnokvěté, poloplné, pompónkovité aj.

(Celý článek najdete na straně 6).

-
PETREI FANTASOS

Pelargonie ze skupiny zonartic

Označení těchto u nás téměř neznámých pelargonií vzniklo spojením částí názvů jejich rodičů - zonale a articulatum = zonartic. Po zonalkách rostliny zdědily hlavně dlouhé období nepře­tr­žitého kvetení ve všemožných barvách a po P. articulatum především větší velikost květů a odlišný růst. Rozrůstají se více do šířky než do výšky.

Pelargonie skupiny zonartic začal šlechtit v roce 1985 Cliff Blackmann v Austrálii, kdy klasickou hybridní zonalku zkřížil s botanickou P. articulatum. První semenáč z tohoto křížení pojmenoval LARA PURNAL. K němu postupně přikřížil mnoho kultivarů ze skupiny zonale, případně i hybridy zonale x peltatum, a opakovaně také P. articulatum. Z jeho "dílny" vzešlo nejen několik desítek úžasných zonarticů, ale také mnoho hybridů vonných, sukulentních a dalších pelargonií vždy s předponou Lara. Cliff Blackmann bohužel loni 2. října ve věku 94 let zemřel. Několik kultivarů vyšlechtil i Bohumil Bradna z Nového Bydžova, který již také není mezi námi. To ale rozhodně neznamená, že už nevzniknou žádné další hybridy těchto úžasných pelargonií. V současnosti je naopak šlechtí mnoho nadšenců především ve Švédsku, ale také např. známý šlechtitel Steve Pollard z Anglie a v loňském roce jsem se o to pokusil i já. Ceny novinek se mnohdy pohybují v astronomických částkách a některé odrůdy není možné vůbec koupit, protože je jejich šlechtitelé pouze mění s dalšími šlechtiteli za takové, které ještě ve svých sbírkách nemají. Jedna ze švédských šlechtitelek, se kterou tyto pelargonie vyměňuji, dokonce prohlásila, že se ve Švédsku rozpoutala zonarticová mánie.

(Celý článek najdete na straně 10).

ČERVENÁ GLORIA DEI

Nejlepší
moravské odrůdy růží

Šlechtění růží na území Moravy nikterak nezaostávalo za tím českým, o němž jsme psali v předchozím článku. Bylo zde za posledních sto let vyšlechtěno na 144 růží, z toho 102 se stále ve větší či menší míře pěstuje. Vybrali jsme opět 15 nejlepších, na které bychom neměli zapo­mínat.

ČERVENÁ GLORIA DEI
(Strnad 1970)
Klasický čajohybrid s dokonale tvarovaným plným květem a malým počtem květů na lodyhách. Průměr květu je asi 11 cm. Sytě růžová barva přechází na rubu plátků do světle žluté. Růže dorůstá do výšky asi metru.

(Celý článek najdete na straně 16).

cornus
Wineberry - ostružiník japonský

Vzhledově netradiční ovoce

Doba, kdy malina byla zásadně červená a borůvka modrá, je již nenávratně pryč. V zahradách nacházíme stále širší paletu odrůd, na což každoročně reagují i zahradní centra. Podívejme se proto spolu na to, jak se nám zahrady vybarvují.

Zřejmě nejvíce je znát tuto odlišnost v sortimentu drobného ovoce. Není se co divit, jde přece o velmi různé ovocné druhy, u kterých se šlechtitelé s různými barevnými mutacemi setkávají často.
Ze všech ovocných druhů zde nejvíce dominují maliníky. Klasické červenoplodé odrůdy doposud stále tvoří základ sortimentu, ten doplňkově rozšiřují i odrůdy jiných barev. Nejčastěji jsou to odrůdy žluté, kterým dominuje polská remontantní odrůda PORANNA ROSA. Známá je také odrůda GOLDEN QUEEN rozšiřována i pod českým názvem ZLATÁ KRÁLOVNA. Zde však barevná paleta zdaleka nekončí.

(Celý článek najdete na straně 38).

-

Broskvoně a meruňky
do zahrádky

V tomto pokračování seriálu o teplomilných peckovinách, se ješ­tě jednou budeme věnovat bro­skvoním, přesněji středně raným až pozdním odrůdám.

VICTORIA
Středně raná až pozdní žlu­to­masá pravá broskev, zraje v průměru 5 až 10 dnů po odrůdě REDHAVEN. Pochází z USA. Strom roste bujně, květ má zvonkovitý. Plod je velký, tvarem kruhovitý. Slupka je středně hustě až hustě plstnatá, pouze slabě přilnavá k dužnině. Základní barvu má oranžově žlutou. Většina povrchu plodu, zejména jeho osluněná část, je kryta tmavou červení nanesenou mramorováním. Dužnina je oranžově žlutá, měkká až středně tuhá, bez vláken, v chuti harmonická, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobrá. Pecka je většinou od dužniny dobře odlučitelná. Plodnost je dobrá. Je to pěkná broskev s chutnými plody.

(Celý článek najdete na straně 42).

OBSAH
 • Červen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Zahradní odrůdy třapatkovek
 • Pelargonie ze skupiny zonartic
 • Prostorové rozvržení - průvodce založením zahrady
 • Nejlepší moravské odrůdy růží
 • Voda v přírodní zahradě
 • Rekonstrukce přerostlého plotu
 • Česko hledá GardenStar
 • Kasie obecná
 • Červen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích a truhlících
 • Řez ovocných stromů VI.
 • Vzhledově netradiční ovoce
 • Broskvoně a meruňky do zahrádky III.
 • PIWI odrůdy pro zahrádkáře nejvhodnější
 • Červen v zeleninové zahradě
 • Ředkev - chutná a zdravá zelenina podzimu
 • Zelenina sílí a roste
 • Malý skleník stojí za úvahu
 • Ochrana rostlin v červnu
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav rod
 • Václav Větvička odpovídá
 • Trávy a traviny - fejeton Václava Větvičky
 • Zahrádkářské akce
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Magie svatojánských bylin
 • Dárky s vůní levandule
  Levandulové recepty: Levandulový cukr; Bylinná směs do polštářku pro snadné usínání; Čaj na zklidnění trávení; Provensálská kořenicí směs; Levandulová sůl; Bylinný čaj pro dobrý spánek;
 • Dekorace nejen na zahradní oslavu
  - květinový dortík
 • Soutěž Zahrádkářky - Letní fitness dortík bez mouky
 • Jmenovky v jablkách a další drobné nápady
 • Cukrové mističky Pro šikovné ruce
 • Špízy
  Vepřové špízy se zeleninou; Zeleninové špízy; Ovocné špízy; Žampionové špízy;
 • Pokojovky pro zdraví a na talíři

 

Červenec 2018

V červenci jsme se zajeli podívat za skvělým slovenským šlechtitelem květin - jeho odrůdy opravdu stojí za to. Dále pokračujeme s výběrem meruněk a broskvoní do zahrádky a přidáváme něco i o řezu peckovin. Z okrasných se tentokráte věnujeme opomíjeným sadcům a v dalším díle o pelagóniích.

-
Semenáč lilie

Nejúspěšnější slovenský šlechtitel lilií, kosatců a mečíků

Také na Slovensku je řada zahrádkářů, kteří se s úspěchem věnují šlechtění nových odrůd květin. Nejúspěšnějším šlechti­te­lem lilií je např. Anton Mego, jehož výpěstky jsou vysoce ce­něny nejen u nás, ale i v USA, kde již byla s úspěchem uvedena celá řada jeho lilií a kosatců.

Nejprve nám, prosím, řekni pár slov o sobě:
Narodil som sa v polovici 20. storočia. Detstvo som prežil vo Veľkom Záluží pri Nitre. Po zá­klad­nej škole som odišiel do Bratislavy, kde som absolvoval dve priemyslovky. Celý život som pracoval v Petrochemickom kombináte, trinásť rokov ako chemik a 31 rokov ako ekonóm. V súčasnosti som na dôchodku.
Vím, že jsi neobyčejně skromný, ale přesto myslím, že bys mohl uvést své úspěchy ve světě a na výstavách.
K tejto téme sa nerád vyjadrujem. Niekoľko ocenení ľalií som dostal na výstavách hlavne v Poľsku aj v Českej republike. Taktiež si vážim ocenenie ktoré som získal v USA.

(Celý článek najdete na straně 8).

-
Eupatorium coelestinum

Sadce - opomíjené trvalky

Sadce Rod sadec (Eupatorium) nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly na zahradách často k vidění. A to i přesto, že se ve valné většině jedná o rostliny zcela nenáročné a většinou dlou­hověké, které dokážou vytvořit výraznou prostorovou domi­nan­tu.

Jde o typicky letní až podzimní trvalky, jejichž nejvýraznější okrasný efekt přichází v srpnu až říjnu, kdy dosáhnou své konečné velikosti a nakvétají. Pěstovaný sortiment tvoří především odrůdy druhů Eupatorium rugosum (syn. Ageratina altissima), sadce skvrnitého (E. maculatum), Eupatorium fistulosum a také Eupatorium coelestinum (syn. Conoclinium coelestinum), který je zatím v tr­val­ko­vém sortimentu spíše novinkou.
Co se týká habitu a mohutnosti rostlin, je jistě nejvýraznějším druhem sadec skvrnitý (E. maculatum) z východu Severní Ameriky. Jde o opravdu robustní trvalku, která na vhodném stanovišti dorůstá výšky i přes 2 m a časem vytvoří mohutné trsy, které mohou dosahovat v průměru i přes 1 m. Rostliny jsou velmi atraktivní především díky svým nachově zbarveným květenstvím, tmavě hnědočerveným stonkům, sytě tmavozeleným listům a svému habitu vůbec.

(Celý článek najdete na straně 10).

Super Nova

Stellary
hvězdicovité pelargonie

První rostlinu této skupiny vyšlechtil v padesátých letech zahradník Ted Both v Austrálii. Postupně křížením s klasickými páskatými pelargoniemi (zonale) vznikaly další kultivary.

V roce 1966 se několik rostlin dostalo do Evropy a od té doby je to nejrychleji se rozvíjející skupina pelargonií. Do sou­čas­nosti již bylo vyšlechtěno několik stovek kultivarů. Nyní jsou velmi oblíbené především v západní a severní Evropě, v USA a Austrálii, ale i u nás se těší stále větší oblibě. Například na výstavě Květy v Lysé nad Labem patří každoročně k nejvíce obdivovaným rostlinám. Šlechtění nyní probíhá hlavně v Anglii a ve Švédsku. U nás byl průkopníkem ve šlechtění stellarů pan Bohumil Bradna z Nového Bydžova, který však již bohužel zemřel. V současné době se šlechtěním zabývá několik členů Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie Loděnice. Český název hvězdicovité pelargonie vznikl díky tvaru květů u prvních jednoduše kvetoucích kultivarů, které připomínají hvězdu. Listy jsou zase mnohdy podobné listům javoru. Květy mohou být jednoduché, poloplné, plné a kaktusovité, u všech typů květů se vyskytují rostliny s různou šířkou okvětních lístků. Listy mohou být v různých odstínech zelené, někdy jednobarevné, jindy s různě širokou tmavou kresbou, dále tzv. zlaté, téměř černé, bronzové a panašované. Vzrůstem se rostliny dělí na klasické, trpasličí a miniaturní, někdy se ještě nejméně vzrůstné kultivary označují jako mikro­miniatury.

(Celý článek najdete na straně 17).

cornus
Radka

Broskvoně a meruňky IV.

Doba, kdy malina byla zásadně červená a borůvka modrá, je již nenávratně pryč. V zahradách na­chá­zíme stále širší paletu odrůd, na což každoročně reagují i zahradní centra. Podívejme se proto spolu na to, jak se nám zahrady vybarvují.

Výsadba meruněk Vysazujeme podle obecně platných pravidel na podzim nebo na jaře. Úpravu korunky provádíme zásadně v jarním termínu. Pokud tedy sázíme na podzim, řez korunky neprovádíme, aby nedošlo k na­mrz­nutí nebo uschnutí stromku. Řez po výsadbě spočívá zejména v odstranění nadbytečných výhonů. Ponechané letorosty (podle zvoleného tvaru, zpravidla pěstujeme ve tvaru čtvrtkmene s dutou nebo patrovitou korunou) seřízneme na 3-5 pupenů, střední (terminální) výhon ponecháme o něco delší (asi 7 pupenů). V prvních letech (4-5) provádíme výchovný řez stromků podle zvoleného pěstitelského tvaru. Tehdy se zaměřujeme na zapěstování koruny, zhusta využíváme letní řez, jarní řez využíváme spíše pouze jako doplňkový. Dále se jedná o řez udržovací, kterým odstraňujeme nemocné, poškozené, nevhodně rostoucí a nadbytečné větve. U starších stromů je pro obnovu růstu a zlepšení zdravotní kondice stromu možný řez mírně zmlazovací, doporučuje se však spíš provést zmlazení staršího stromu na několik etap, v každém roce zmladit pouze části stromu.

(Celý článek najdete na straně 38).

-
BREMEX

Saláty pro podzimní sklizně

Hlávkový salát patří k nej­cen­nější listové zelenině a dá se pěstovat prakticky celoročně. V teplých oblastech můžete začít s výsevem salátové zeleniny na venkovní stanoviště již v březnu a pak můžete vysévat až do podzimu. Ve sklenících můžete salát pěstovat celoročně. Pro jeho úspěšné pěstování je však nutné dbát na správný výběr vhodné odrůdy. Připravili jsme pro vás proto přehled našich odrůd pro podzimní sklizeň.

Nejčastěji pěstovaný typ salátu je klasický salát hlávkový. Podle zvolených odrůd jej lze pěstovat jako raný, letní a podzimní, případně jako ozimý (který přezimuje a na jaře vytváří hlávku). Existují také odrůdy vyšlechtěné pro celoroční pěstování od jara do podzimu a odrůdy pro zimní pěstování ve vytápěném skleníku.
Salát celoroční
Je vhodný pro celoroční výsev a celoroční sklizeň. Výborný zdravotní stav a odolnost k vybíhání, to jsou hlavní atributy salátu BREMEX. Tento salát, původně určený k rychlení, je však díky velmi vysoké odolnosti k vybíhání opravdu celoročním salátem. Dá se mimo rychlení pěstovat i na jaře a na podzim, dokonce i v parném létě. BREMEX je velmi raná odrůda, Tvoří menší, ale pevné a velmi dobře uzavřené hlávky. Listy jsou hladké, světle zelené barvy. Hlávka má hmotnost okolo 220 gramů, díky vyšší odolnosti k vybíhání vydrží BREMEX na záhoně déle.

(Celý článek najdete na straně 47).

OBSAH
 • Červenec v okrasné zahradě - kalendárium
 • Nejúspěšnější slovenský šlechtitel lilií, kosatců a mečíků
 • Sadce opomíjené trvalky
 • Knižní tipy Trvalkové výsadby; Květiny pro suché zahrady; Včelaření; Dřeviny botanické zahrady
 • Nechte si ujít - průvodce založením zahrady
 • Stellary - hvězdicovité pelargonie
 • Zadržení vody
 • Živé ploty a zahradní design
 • Grusoňák legenda mezi kaktusy
 • Červenec v ovocné zahradě - kalendárium
 • Broskvoně a meruňky IV.
 • Řez ovocných stromů VII. Výchovný řez peckovin
 • Červenec v zeleninové zahradě
 • Pěstujeme salát
 • Sklízíme, hnojíme, zavlažujeme
 • Co je perlovka
 • Vytrvalý špenát z Kavkazu
 • Saláty pro podzimní sklizně
 • Jiné typy zahrádkářských skleníků
 • Akumulátorová zahradní technika
 • Vysazujte zdravé sazenice kustovnice
 • Ochrana rostlin v červenci
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav rod
 • Václav Větvička odpovídá
 • Lipiec - fejeton Václava Větvičky
 • Zahrádkářské akce
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Ovocné šťávy
  - Způsoby získávání šťáv; Konzervace; jahody, rybíz, ostružiny, maliny, borůvky, višně
 • Palačinky sladké i slané - recepty Hanky Major Sládkové
  Pohankové palačinky se šlehačkou a ovocem; Pohankové palačinky (galettes) s vejcem; Špaldové palačinky s ovocem; Petrželové palačinky se žampiony
 • Pražská Hanoj - navštívili jsme
 • Přírodní sirupy pro zdraví
  Sirup z levandulových květů; Mátový sirup pro letní osvěžení; Bylinný sirup proti kašli a nachlazení; Rakytníkový sirup.
 • Aloe vera - kosmetika ze zahrádky
 • Aranžujeme luční kvítí - floristika
 • Svěží letní bylinkové nápoje - rady z bylinkové lékárny

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny