právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

titul časopisu

 

ČERVEN 2017

 

Červnové vydání je prosyceno začínajícím létem. Hlavní téma jsou růže, ale podíváme se i na růžové pomněnky, nebo trochu opomíjené sedmikrásky. Do zahrádky vám doporučíme další okrasné trávy a pozveme vás na návštěvu hezké roubenky. Pokud letos nepojedete na výstavu IGA máme pro vás malou přehlídku z návštěvy časopisu. K létu ale patří sklizeň ovoce a jeho zpracování, tak se můžete těšit na pořádnou porci receptů na džemy, marmelády a rosoly. Jejich kombinace vás možná překvapí a to nejen výslednou chutí. A pokud nemáte zrovna chuť na něco sladkého tak můžete zkusit Florentýnin hrášek.


Cena ve volném prodeji 34 Kč, cena v předplatném 28 Kč, Příští číslo vychází 26. 6. 2017

Předplatné časopisu je cenově výhodnější
Oproti stánkovému prodeji ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s led­no­vým vydáním i stolní týdenní kalendář plný rad do zahrady.

PŘEDPLATIT ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ

-
Bellis ROGGLI PINK

Sedmikráska a pomněnka

Dvouletky byly v minulých le­tech tak trochu polo­zapo­menuté. Pouze maceška zůstala na vý­sluní zájmu pěstitelů. Časy se ale mění, jaro v truhlících a nádobách začíná být pro spoustu milovníků květin startem do pěstitelské sezony. Co kvetou­cího nasadit počátkem dubna? Sedmikrásky a pomněnky jsou dobrou volbou.

Sedmikrásku zná snad každý. Botanický název Bellis dostala z latinského bellus, tedy hezký, krásný. Je to původem domácí druh. Když porovnáme plané rostliny z trávníku s moderními velkokvětými odrůdami, musíme uznat, že generace šlechtitelů odvedly dobrou práci. Centry šlechtění byly především rakouské a švýcarské firmy, které však v druhé polovině 20. století v rámci globalizace obchodu s osivy postupně zanikly. Jejich štafetu převzala německá firma Benary, která má několik zajímavých skupin. Standardem je skupina Roggli, je velmi raná, květy mají velikost 5 cm. Barevná škála je u tohoto druhu poměrně chudá od bílé přes různé odstíny růžové až po krvavě červenou.

(Celý článek najdete na straně 6).

 

-
Polyantka KALEVALA

Zvláštní růže
z Dunajské Stredy

Růže, které vznikají u šlech­titele pana Szilvesztra Gyoryho v Dunajské Strede na jižním Slovensku, se opravdu dost liší od těch, co jsou běžně na trhu.

Naši pěstitelé a obdivovatelé růží je ovšem již nějaký rok znají zejména zásluhou člena Rosa klubu specializované organizace ČZS pana Miloslava Šípa ze Skaličan v jihozápadních Čechách. Více než jméno této vesničky bude čtenářům říkat reklamní heslo z třicátých let minulého století „Blatná město růží“. Ano; Skaličany jsou jen 4 km od Blatné, kde kdysi růže šlechtil, pěstoval a prodával Jan Böhm, ale o tom někdy jindy. Tedy díky panu Šípovi jsou mimo mnoha jiných i růže z Dunajské Stredy množeny a na internetu popisovány. Činnost pana Gyoryho je hmatatelným důkazem toho, že velké znalosti, pozorovací talent, dlouholetá práce a trpělivost opravdu růže přináší. Za posledních dvacet let vyšlechtil 145 růží.

(Celý článek najdete na straně 14).

Calibrachoa Kabloom

IGA 2017

Celoněmecká zahradnická výs­tava IGA se koná každých 10 let vždy na jiném místě Německa. Ta letošní, která trvá od 13. dubna do 15. října, byla vybu­dována na ploše 104 ha. Je umístěna ve východní části Ber­lína ve čtvrti Marzhan-Heller­sdorf. Z centra je dostupná pohodlně metrem.

Pro výstavu byla vybudována kabinová lanovka s jednou mezi­stanicí, rozhledna, ze které mů­žete pozorovat celý areál z nad­mořské výšky 120 m i panelové domy obklopující výstaviště ze všech světových stran. Berlíňanům bude po ukončení výstavy sloužit také několik stovek metrů dlouhý most. Základem byly již dříve vybudované „zahrady světa“ - čínská, japonská, korejská, orientální a další, ke kterým přibyla například „anglická krajina“ s pasoucími se ovcemi a nejrůznější zahrady zahradních architektů. Nově vznikl tropický skleník, ve kterém je umístěna balijská expozice.
Velmi lákavý je pavilon, ve kterém v době naší návštěvy byly umístěny orchideje, pěnišníky, šeříky a mnoho dalších kvetoucích rostlin ve velmi atraktivních aranžmá.

(Celý článek najdete na straně 22).

-
Technika ruční probírky plůdků jabloní nožem
(WEALTHY DOUBLE RED)

Probírka plůdků
zlepšuje kvalitu ovoce

Základním předpokladem vý­no­su ovocných stromů jsou bezesporu květy. Střídavě plo­dící odrůdy se vyznačují tím, že příliš velký počet plodů, vyvíjejících se na stromě v da­ném roce, potlačuje tvorbu květních pupenů, které by měly být základem výnosů ovoce v následné vegetaci. Naopak vy­vá­žená úroda na stromě zajistí obvykle plodnost i v dal­ším roce.

Optimální výnos se příznivě projevuje ve zvětšení průměrné velikosti a tedy i hmotnosti plodů. Především u bohatě kvetoucích odrůd jabloní jako nejvíce rozšířeného druhu pečlivě sledujeme, jaký byl propad neoplozených květů a k jakému stupni probírky „přispěli“ škůdci, jako je květopas jabloňový („zapečené“ květy) nebo pilatka jablečná, která způsobuje takzvanou prvotní červivost. Nepodceňujeme ani pokračující fyziologický propad plůdků, který probíhá obvykle začátkem června. Zůstane-li přesto na stromě nadměrná násada, ihned po tomto propadu uděláme probírku plůdků. Jde o zásadní opatření, které vedle řezu omezuje také alternující (střídavou) plodnost. Ta spočívá v tom, že jeden rok má strom nadúrodu, zatímco další rok je bez ovoce nebo jsou sklizně velmi nízké.

(Celý článek najdete na straně 26).

-
Česká odrůda ANNY

Poznejte kustovnici

Sortiment méně známých ovoc­ných druhů na zahrádce lze rozšiřovat neustále. Jednou z nejzajímavějších novinek po­sled­ních let je i kustovnice.

Toto zajímavé ovoce pochází z Číny a Tibetu. Botanicky ho zařazujeme do čeledi Sola­naceae a kulturní odrůdy patří do dvou základních druhů a to kustovnice čínská (Lycium chi­nen­sis) a k. cizí (L. barbarum). Plody tibetského druhu L. chinensis jsou menší, vejčitého tvaru, zářivě červenavé barvy a sladší chuti. Označují se jako goji. V Číně je nazývají „phangma“. V Číně rozšířený druh L. barbarum plodí větší a delší plody oranžové barvy, které jsou šťavnatější a kyselejší. Tyto plody se označují jako wolfberry nebo také chinese wolfberry či „Gou Qi Zi“. „Pravé“ goji jsou tedy druhu L. chinensis. Paradoxně, nejvíce se množí a pěstuje druh L. barbarum a všechny vypěstované plody se takříkajíc házejí do jednoho pytle a označují se jako „goji“.

(Celý článek najdete na straně 29).

OBSAH
 • Červen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Sedmikráska a pomněnka dvě vynikající dvouletky
 • Jednoleté okrasné trávy
 • Jiřinka Po kom se jmenují
 • Zahrádka u roubenky
 • Zvláštní růže z Dunajské Stredy
 • Botanická zahrada v Táboře oslavila 150 let
 • Mokřadní Pryskyřníky
 • IGA 2017
 • Červen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Probírka plůdků zlepšuje kvalitu ovoce
 • Poznejte kustovnici
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Novější i starší odrůdy třešní 2.
 • Kupujeme nový ovocný stromek VIII
 • Červen v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Fazol a hrách - lusková zelenina
 • Saláty pro léto a podzim
 • Pečujeme o porosty a vyséváme mrkev
 • Žampióny a límcovky
 • Bylinková zahrádka
 • Okrasné rostliny v červnu - ochrana rostlin
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Vlnitou lepenkou na obaleče jablečného
 • Václav Větvička odpovídá
 • Luštěnice aneb poroučejte bez kaprlat fejeton Václava Větvičky
 • Zahrádkové osady na rozcestí Co udělat pro jejich zachování a rozvoj
 • Zahrádkářské akce
 • Den Země oslavili zahrádkáři dětským dnem
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Marmelády, džemy, povidla, rosoly
  - Angreštová marmeláda; Broskvový džem; Jahodový džem; Borůvková marmeláda; Reveňová marmeláda; Angreštový džem; Marmeláda ze syrových jahod; Meruňková marmeláda s jablečnou šťávou; Rybízová marmeláda; Třešňová povidla; Meruňková marmeláda s karotkou; Marmeláda z černého rybízu bez vaření; Meruňkový džem; Ovocné rosoly; Rybízové želé; Příprava želatiny; Višňový džem
 • Věnce pro každou příležitost a soutěž o nejzajímavější věneček
 • Florentýnina zahrada v kuchyni
  - Hrášek: Hrášek se slaninou; Kuskus s hráškem; Risi bisi; Hráškové pesto; Hráškové pyré;
 • Bylinkový sirup zastudena
  - Sestavení receptury; Co budete potřebovat; Recept na výrobu sirupu proti kašli
 • Bylinky na poranění - Přírodní lékárna
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny