právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

banner

 

titul časopisu

 

ČERVEN 2018

 

V červnu pro vás pokračujeme s výběrem pozdnějších broskvoní do zahrádky, budete mít čas rozmyslet, kterou si případně pořídíte. Z okrasných se věnujeme více třapatkám, a že jich už je pořádný sortiment, seznámíme vás s kříženci pelargonií zonartic a také s moravskými odrůdami růží.
V dalším díle přírodní zahrady nejen pro děti se věnujeme vodě. Pro experimentátory přinášíme přehled vzhledově netradičního ovoce - především toho drobného. V Zahrádkářce se věnujeme bylinkám a jejich využití, ale také si z nich můžeme pdole našeho postupu vytvořit dortíkovou dekoraci. Ti s šikovnýma rukama určitě zkusí přípravou cukrových mystiček a méně šikovní zas ocení různé druhy špízů - snad budou všem chutnat.


Cena ve volném prodeji 34 Kč, cena v předplatném 28 Kč, Příští číslo vychází 25. 6. 2018

Dobrá Semena

Děkujeme za účast
v soutěži.
Na seznam výherců pokračujte zde

japana

Předplatitelé s červnovým časopisem obdrží sáček osiva ředkve JAPANA F1, který věnovala společnost SEMO. Odrůda typu Daikon, kořeny jsou válcovité, až 40 cm dlouhé, bílé, dužnina je jemná, šťavnatá a kompaktní, dobře skladovatelné, netrpí sklonem k houbovatění. Vhodná k výsevu v VII-VIII.

Předplatné časopisu je cenově výhodnější
Oproti stánkovému prodeji ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s led­no­vým vydáním i stolní týdenní kalendář plný rad do zahrady.

PŘEDPLATIT ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ

-
PINK DOUBLE DELIGHT

Zahradní odrůdy třapatovek

Odrůdový sortiment třapatovek za posledních 15 let zcela mimořádným rozvojem a v sou­čas­nosti nabízí více než stovku (možná dvě i více...) kultivarů s pastelově zbarvenými a vý­raz­ně tvarově odlišnými květen­stvími, o kterých se před zmíněnou dobou nikomu ani nesnilo.

Přelomem ve šlechtění se stal rok 2003, kdy by uvedena na trh první odrůda s čistě oranžovými jazykovitými plátky. Šlo o kul­tivar ART´S PRIDE a byl získán v botanické zahradě v Chicagu v USA. Dnes už se ale v nabídkách trvalkových školek téměř nevyskytuje a stal se spíše sběratelskou záležitostí. Byl už totiž překonán mnoha dalšími odrůdami s ještě výraznějšími barvami nejen v oranžových, ale také v jasně žlutých, malinově červených, svítivě purpurových a mnoha dalších odstínech barev. Nemění se ale jen barva květů. Značných změn doznal i tvar květenství třapatkovek. Z původního jednoduchého, typicky hvězdicovitého květenství, vznikly kultivary plnokvěté, poloplné, pompónkovité aj.

(Celý článek najdete na straně 6).

 

-
PETREI FANTASOS

Pelargonie ze skupiny zonartic

Označení těchto u nás téměř neznámých pelargonií vzniklo spojením částí názvů jejich rodičů - zonale a articulatum = zonartic. Po zonalkách rostliny zdědily hlavně dlouhé období nepře­tr­žitého kvetení ve všemožných barvách a po P. articulatum především větší velikost květů a odlišný růst. Rozrůstají se více do šířky než do výšky.

Pelargonie skupiny zonartic začal šlechtit v roce 1985 Cliff Blackmann v Austrálii, kdy klasickou hybridní zonalku zkřížil s botanickou P. articulatum. První semenáč z tohoto křížení pojmenoval LARA PURNAL. K němu postupně přikřížil mnoho kultivarů ze skupiny zonale, případně i hybridy zonale x peltatum, a opakovaně také P. articulatum. Z jeho "dílny" vzešlo nejen několik desítek úžasných zonarticů, ale také mnoho hybridů vonných, sukulentních a dalších pelargonií vždy s předponou Lara. Cliff Blackmann bohužel loni 2. října ve věku 94 let zemřel. Několik kultivarů vyšlechtil i Bohumil Bradna z Nového Bydžova, který již také není mezi námi. To ale rozhodně neznamená, že už nevzniknou žádné další hybridy těchto úžasných pelargonií. V současnosti je naopak šlechtí mnoho nadšenců především ve Švédsku, ale také např. známý šlechtitel Steve Pollard z Anglie a v loňském roce jsem se o to pokusil i já. Ceny novinek se mnohdy pohybují v astronomických částkách a některé odrůdy není možné vůbec koupit, protože je jejich šlechtitelé pouze mění s dalšími šlechtiteli za takové, které ještě ve svých sbírkách nemají. Jedna ze švédských šlechtitelek, se kterou tyto pelargonie vyměňuji, dokonce prohlásila, že se ve Švédsku rozpoutala zonarticová mánie.

(Celý článek najdete na straně 10).

ČERVENÁ GLORIA DEI

Nejlepší
moravské odrůdy růží

Šlechtění růží na území Moravy nikterak nezaostávalo za tím českým, o němž jsme psali v předchozím článku. Bylo zde za posledních sto let vyšlechtěno na 144 růží, z toho 102 se stále ve větší či menší míře pěstuje. Vybrali jsme opět 15 nejlepších, na které bychom neměli zapo­mínat.

ČERVENÁ GLORIA DEI
(Strnad 1970)
Klasický čajohybrid s dokonale tvarovaným plným květem a malým počtem květů na lodyhách. Průměr květu je asi 11 cm. Sytě růžová barva přechází na rubu plátků do světle žluté. Růže dorůstá do výšky asi metru.

(Celý článek najdete na straně 16).

cornus
Wineberry - ostružiník japonský

Vzhledově netradiční ovoce

Doba, kdy malina byla zásadně červená a borůvka modrá, je již nenávratně pryč. V zahradách nacházíme stále širší paletu odrůd, na což každoročně reagují i zahradní centra. Podívejme se proto spolu na to, jak se nám zahrady vybarvují.

Zřejmě nejvíce je znát tuto odlišnost v sortimentu drobného ovoce. Není se co divit, jde přece o velmi různé ovocné druhy, u kterých se šlechtitelé s různými barevnými mutacemi setkávají často.
Ze všech ovocných druhů zde nejvíce dominují maliníky. Klasické červenoplodé odrůdy doposud stále tvoří základ sortimentu, ten doplňkově rozšiřují i odrůdy jiných barev. Nejčastěji jsou to odrůdy žluté, kterým dominuje polská remontantní odrůda PORANNA ROSA. Známá je také odrůda GOLDEN QUEEN rozšiřována i pod českým názvem ZLATÁ KRÁLOVNA. Zde však barevná paleta zdaleka nekončí.

(Celý článek najdete na straně 38).

-

Broskvoně a meruňky
do zahrádky

V tomto pokračování seriálu o teplomilných peckovinách, se ješ­tě jednou budeme věnovat bro­skvoním, přesněji středně raným až pozdním odrůdám.

VICTORIA
Středně raná až pozdní žlu­to­masá pravá broskev, zraje v průměru 5 až 10 dnů po odrůdě REDHAVEN. Pochází z USA. Strom roste bujně, květ má zvonkovitý. Plod je velký, tvarem kruhovitý. Slupka je středně hustě až hustě plstnatá, pouze slabě přilnavá k dužnině. Základní barvu má oranžově žlutou. Většina povrchu plodu, zejména jeho osluněná část, je kryta tmavou červení nanesenou mramorováním. Dužnina je oranžově žlutá, měkká až středně tuhá, bez vláken, v chuti harmonická, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobrá. Pecka je většinou od dužniny dobře odlučitelná. Plodnost je dobrá. Je to pěkná broskev s chutnými plody.

(Celý článek najdete na straně 42).

OBSAH
 • Červen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Zahradní odrůdy třapatkovek
 • Pelargonie ze skupiny zonartic
 • Prostorové rozvržení - průvodce založením zahrady
 • Nejlepší moravské odrůdy růží
 • Voda v přírodní zahradě
 • Rekonstrukce přerostlého plotu
 • Česko hledá GardenStar
 • Kasie obecná
 • Červen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích a truhlících
 • Řez ovocných stromů VI.
 • Vzhledově netradiční ovoce
 • Broskvoně a meruňky do zahrádky III.
 • PIWI odrůdy pro zahrádkáře nejvhodnější
 • Červen v zeleninové zahradě
 • Ředkev - chutná a zdravá zelenina podzimu
 • Zelenina sílí a roste
 • Malý skleník stojí za úvahu
 • Ochrana rostlin v červnu
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav rod
 • Václav Větvička odpovídá
 • Trávy a traviny - fejeton Václava Větvičky
 • Zahrádkářské akce
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Magie svatojánských bylin
 • Dárky s vůní levandule
  Levandulové recepty: Levandulový cukr; Bylinná směs do polštářku pro snadné usínání; Čaj na zklidnění trávení; Provensálská kořenicí směs; Levandulová sůl; Bylinný čaj pro dobrý spánek;
 • Dekorace nejen na zahradní oslavu
  - květinový dortík
 • Soutěž Zahrádkářky - Letní fitness dortík bez mouky
 • Jmenovky v jablkách a další drobné nápady
 • Cukrové mističky Pro šikovné ruce
 • Špízy
  Vepřové špízy se zeleninou; Zeleninové špízy; Ovocné špízy; Žampionové špízy;
 • Pokojovky pro zdraví a na talíři
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny