právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 32
Zahrádkář radí

PLEVELY NEMUSÍ VYKLÍČIT
Co vás trápí? Zeptejte se!

V říjnu loňského roku nám napsala naše čtenářka paní Jarmila K. z Prahy 6 - Suchdola, že se jí značně zhoršil zdravotní stav (74 roků) a velmi svízelně obdělává část zahrádky v jejich osadě. Prosila o sdělení, zda jí můžeme doporučit nějaký únosný přípravek k vyhubení aspoň nejhorších plevelů špatně přístupných pod keři bobulovin, podél plotu a ve škvírách mezi dlaždicemi a kameny. Případně také sdělit způsob použití přípravku a dobu použití.

Drobným pěstitelům ovoce a zeleniny se nedoporučuje běžně používat herbicidy (plevelohubné přípravky) nebo v nutných případech se poradit s odborníky v aplikačních střediscích Státní rostlinolékařské správy.

Nyní v době končící zimy a v čase před vyrašením a začátkem růstu mnoha plevelných rostlin se naskýtá velice příznivá příležitost nedovolit vyrašit a začít růst většině jedno i dvouděložným plevelům, a to přípravkem CASORON G.

Je to granulovaný přípravek (sypký asi jako pískový cukr), kterým se posype ještě vlhká nezkypřená půda pod okrasnými a ovocnými keři a stromky, podél plotů, na zpevněných a dlážděných cestách a podobných místech. Nejlepší účinek se dosáhne užitím brzy zjara, kdy je půda ještě ulehlá, dostatečně vlhká a teplota ovzduší je nízká. Dávkujeme podle návodu, obvykle čtyři až deset gramů na každý čtverečný metr. Přípravek do půdy nezapravujeme. Granule se ve vlhku rozpustí a s půdou vytvoří plynnou herbicidní bariéru, která nedovolí plevelům vyklíčit a vyrůst nad půdu po celou jednu vegetační dobu. Okrasné a ovocné dřeviny, kořenící pod herbicidní bariérou, tedy hlouběji, nejsou zasaženy ani ohroženy.

Tímto přípravkem se nikdy nesmí ošetřovat půda čerstvě zkypřená nebo ihned po vysazení stromků nebo keřů. Tehdy je nutno ponechat půdu nejméně tři až čtyři týdny slehnout. Po aplikaci je třeba půdu nerozrušovat okopáváním nebo kypřením stejnou nebo delší dobu, aby nebyl snížen efekt zabránění růstu plevelům.

Herbicid CASORON G má registrované povolení proti plevelům v révě vinné, rybízu, angreštu, maliníku, jádrovinách, peckovinách, ovocných školkách, okrasných dřevinách a v porostech lesních listnáčů s příměsí jehličnanů s výjimkou modřínů, a dále na nezemědělskou půdu. Není jedovatý ani korozivní. Je bezpečný pro uživatele i k životnímu prostředí, nesplavuje se do spodních vod, neprolíná do okolí, takže nehrozí poškození sousedních kultur.

Výrobce herbicidu CASORON G dodává také ruční aplikátor, který rovnoměrněji rozptýlí granulát než rozhazování rukou. Herbicid je na drobnospotřebitelský trh dodáván v balení po 150 nebo 450 gramech, dále 3,5 nebo 5,0 kg. Přesnější pokyny jsou uvedeny na obalech a v příbalovém letáku.

RNDr. Stanislav Peleška

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny