právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 38
Zahrádkář a aranžování

OPATRUJEME ŘEZANOU KVĚTINU

Novým únorovým svátkem, který rychle získává na popularitě, je Svatý Valentýn. Mezi darovanými květinami vede růže, která celkově zabírá i u dalších příležitostí přední místo. Někdy ale velmi rychle uvadá a počáteční radost zastíní smutek. Následující rady vám pomohou prodloužit trvanlivost růží ve váze:

Zejména v zimě nenakupujeme růže ani další řezané květiny u pouličních stánků, zboží je zde vystaveno velkým výkyvům teplot a je prochlazené, trvanlivost se tím snižuje na minimum. Také u benzínové pumpy nakupujeme v poslední nouzi, nejlépe je vyhledat solidní květinářství. Stonek kupované růže by neměl být poškozen nešetrným odstraněním trnů, poupě musí být vybarvené a pevné. Květinu si necháme pořádně zabalit, ani do auta nepřebíháme s nezabalenou kyticí. Celofán neposkytuje vůbec žádnou ochranu proti chladu. Jedna vrstva papíru chrání do teploty maximálně -4 °C. V mrazivých dnech žádáme více vrstev papíru, zejména při delším transportu.

Nemůžeme-li růži brzy vložit znovu do vody, požádáme o ampuli s vodou na stonek, větší kytici zabalíme stonky do vlhkých novin, vaty anebo aspoň do mikroténu.

Doma necháme květinu nejdříve přizpůsobit v chladnější místnosti a odstraníme obal. Konce zešikma seřízneme ostrým nožem a vložíme do čerstvé vlažné vody. Na ponořené části stonku nesmí zůstat listy. Do vody přidáme speciální výživu pro řezané růže, kterou nám v solidním květinářství již přidají při prodeji. Jinak ji můžeme zakoupit v květinářstvích i drogerii.

Květiny neumístíme v průvanu, na slunci ani poblíž mísy s ovocem a zeleninou. Ty vylučují etylén, který zkracuje životnost řezaných květin, urychluje odkvětání. Na noc umístíme květ či kytici do chladnějších prostor. Růže můžeme uchovávat při teplotě 2 až 5 °C.

Stane-li se, že růže zavadá, položíme ji po celé délce do horké vody aspoň 60 °C a můžeme ji nechat v postupně chladnoucí vodě přes noc. Denně seřízneme konec stonku asi o 1 cm. Konce raději nestříháme nůžkami, stiskem se deformují pletiva a nikdy konce nenaklepáváme. Vodu s výživou vyměňujeme podle návodu na přípravku, vodu bez výživy měníme denně.

Ing. Miroslava Jandovská. Ilustrační foto A. Kvasničková

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny