SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
Leden je měsíc předsevzetí - pokud mezi ně patří i lepší péče o zahrádku, hezčí balkon, nebo výnosnější odrůdy ovoce či zeleniny, tak vám s tím pomůžeme. Léto vám připomeneme poněkud netradičně vybarvenou petúnií, a těch barevných kombinací je daleko víc.
![]() |
Surfinia Green Enge Purple; Ray Sunflower; Night Sky |
Ďábelské barvy petúnií
Taky se vám stalo, že jste viděli petúnii s neobvyklou barvou květu, a když jste si chtěli koupit semena této novinky, nenalezli jste ji v nabídce žádné semenářské firmy? To je tím, že se velká část sortimentu množí řízky. Nejen převislé odrůdy, jak bylo zvykem, ale i celá řada dalších. Jaké můžeme čekat novinky v této části sortimentu?
Vegetativně snadno a rychle
Před dvaceti lety se na trhu začala objevovat
celá řada nových květin vhodných
především pro výsadby do truhlíků.
Calibrachoa, Osteostermum, Bidens,
Bacopa, tedy druhy, které se množily
vegetativně - pomocí řízků. O tyto novinky
byl velký zájem, a tak rychle vyrostla,
především v Holandsku a Německu, celá
řada firem, které se specializovaly na tento
"řízkovaný sortiment". Tyto firmy mají
matečnice v optimálních geografických
podmínkách, například v Izraeli nebo na
Kanárských ostrovech. Řízky do Europy
dorazí letecky a zde během 2-3 týdnů
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Solitérně vysazené trsy ozdobnice (Miscanthus) v trávníku |
Okrasné trávy
Okrasné trávy představují pestrou a různorodou skupinu rostlin. Jejich obliba je dána zejména relativní nenáročností a všestranným zahradním použitím. Mohou být součástí květinových záhonů, pěstovány jako solitérní, ale i půdopokryvné rostliny, jako nádobové rostliny na terasách.
Trávy jsou nepostradatelné v přírodně pojatých zahradách, ale velmi dobře se hodí i do moderně pojatých výsadeb. Mnohé jsou vhodné pro slunná a sušší stanoviště, ale rovněž pro místa vlhčí, v polostínu nebo jako součást podrostových výsadeb. Proto najít zahradu, kde by alespoň nějaká okrasná tráva chyběla, je skoro nemožné.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Prvosenka bezlodyžná barevný posel jara
Jen se z pultů květinářství dostanou vánoční hvězdy a bramboříky, netrvá příliš dlouho a uprázdněné místo po nich zaberou dřív nebo později rostliny symbolizující příchod jara. Často jsou to jarní cibuloviny nebo snad nejvíce nabízené různobarevně kvetoucí prvosenky. Víme však co s nimi, aby nám dělaly radost co nejdéle?
V běžném zahradnickém sortimentu je nejčastěji zastoupenou prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis, dříve také označovaná jako Primula vulgaris). V současné době se pěstuje v mnoha barevných formách a v různých skupinách odrůd, které se liší nejen vzrůstem, výškou zakládaných květů, ale především různou raností resp. pozdností, což je pro pěstitele velmi důležitý aspekt dovolující rozložení květní násady na co nejdelší období.
(Celý článek najdete na straně 18).
![]() |
Roubování podnože a ušlechtilé odrůdy omega řezem. |
Na révové sazenici záleží
V minulosti bylo získání révových sazenic pro výsadbu na zahrádku velkým problémem. Situace se v posledních letech ale výrazně zlepšila. Přesto se na trhu objevují sazenice, které nezaručují, že bude pěstování révy úspěšné.
Révová sazenice vzniká roubováním ušlechtilé odrůdy na podnož odolnou k révokazu. Prostokořenná sazenice by měla být dlouhá 30-40 cm. Právě délka sazenice je velmi důležitá. Po výsadbě koření v půdě a největší podíl kořenů se tvoří v hloubce 30-60 cm. Kvalitní zakořenění umožňuje lépe odolávat stresovým situacím, zejména suchu a zimním mrazům. Kořeny mohou pronikat i do hlubších vrstev půdy za zdrojem podzemní vody. Na trhu se často objevují malé sazenice v kontejnerech. Jejich celková délka je 10 cm. Často se jedná o zakořeněné řízky ušlechtilé odrůd, které nejsou naroubované na podnoži.
(Celý článek najdete na straně 29).
![]() |
Po odkvetení rostliny vyjmeme z květináče, v polovině května zasadíme do zahrady. |
Kvetoucí zimní dekorace
Tradiční hrnkové květiny můžeme ještě dozdobit a vytvořit z nich kvetoucí dekoraci. Potřebujeme slámovou podložku na věnce, talíř nebo misku, kůru platanu, vyhrabaný mech ze zahrady, suché větvičky, tavnou pistoli a hrnkové květiny, v tomto případě bramboříky.
1. Slámovou podložku polepíme pomocí tavné pistole kůrou platanu v několika vrstvách, abychom zvýraznili plasticitu, a položíme na talíř.
2. Prostor uprostřed vyplníme mechem a vložíme bramboříky v květináči tak, aby nebyly v jedné rovině a zároveň byly zakryty květináče. Trochu zalijeme vodou nejen rostliny, ale i mech, který udržuje vlhkost.
3. Celou kompozici dozdobíme kousky kůry a suchými větvičkami. Umístíme do vstupní haly nebo obývacího pokoje a dbáme na dostatek světla a teplotu, která by neměla přesáhnout 22 °C. Čím chladnější prostředí vybereme, tím déle nám celá dekorace vydrží, minimálně však 15 °C.
(Celý článek najdete na straně VII přílohy).
Bývaly doby, kdy se zahradničení objevovalo na plátnech kin a v televizi častěji, nyní jsme rádi, alespoň za trilogii Zahradnictví. O vztahu její Mařči (Sabiny Remundové) k zahradě a přírodě se dočtete hned v úvodu. Je dobře, že i lidé stojící více času před objektivy mají taky tak "přízemní" zájmy jako je pěstování...
![]() |
Madame Butterfly F1 |
Hledík
Mezi letničky, které nemohou chybět na žádné zahrádce, patří hledík. Atraktivní tvar květu a pastelové barvy z něj dělají nepřehlédnutelnou květinu.
Hledík pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Latinsky se nazývá Antirrhinum, z řeckých slov anti, to je podobná a rhinos, to je nos. Anglický název Snapdragon je ještě výstižnější, květ vypadá jako dračí hlava. Ve své domovině se jedná o vytrvalou květinu, u nás ho ale pěstujeme jako letničku. I když snáší mírné poklesy teploty pod nulu, zimu na záhoně přežije jen výjimečně. Proto ho musíme každoročně vypěstovat ze semen. Drobná černá semena vyséváme v únoru a březnu. Semena nezasypáváme.
Na přelomu století se začaly prosazovat hybridní odrůdy. Skutečnou perlou sortimentu je vysoká plnokvětá odrůda vyšlechtěná americkou firmou Goldsmith, MADAME BUTTERFLY F1. Po právu obdržela ocenění All-America Selection.
(Celý článek najdete na straně 18).
![]() |
Přeslička poříční |
Mokřadní přesličky
Přesličky jsou jedny z nejstarších suchozemských rostlin na Zemi, kterou společně s plavuněmi ovládaly v období mladších prvohor. Tehdy dorůstaly stromových rozměrů a dnes nám po těchto velikánech z karbonských močálů zbylo černé uhlí. Současné druhy jsou mnohem menší - jsou to byliny, které dosahují v našich zeměpisných šířkách zpravidla do výšky jednoho metru.
Současné přesličky se rozdělují do asi 25 druhů. Přímo ve vodě je jich ale schopno růst jen velmi málo, většina dává přednost vlhkým stanovištím při březích.
(Celý článek najdete na straně 20).
![]() |
Calibrachoa Kabloom YELLOW |
Květinové novinky z jaroměře
Rodinný podnik Černý Seed s.r.o. se po generace specializuje na šlechtění květin, výrobu a prodej osiv. Stejně jako každý rok i letos uvádíme na trh celou řadu zajímavých novinek, a to jak z vlastního šlechtění, tak i od partnerských semenářských firem. Do sortimentu čítajícího 1024 položek jsme pro vás vybrali a zařadili 23 nových odrůd květin a sedm odrůd zeleniny a bylinek.
Zahraniční novinky
Ze sortimentů našich partnerů bychom rádi upozornili především na
zařazovanou hybridní kalibrachou ze semen. Čtyři odrůdy skupiny Kabloom
představují první doposud generativně množenou skupinu tohoto druhu ve
světových sortimentech. Producentům květin nabízí vynikající alternativu pro
dopěstování bujných, bohatě kvetoucích a zdravých rostlin v atraktivní barevné
škále.
(Celý článek najdete na straně 22).
![]() |
Letorost poškozený jarními mrazy a rašící vedlejší očko |
Réva vinná a mrazy
Réva patří mezi teplomilné dřeviny. I když se stále více rozšiřuje mimo tradiční vinařské oblasti, je třeba počítat s možností poškození mrazy.
K výraznějšímu poškození zimními mrazy dochází obvykle tehdy, když teploty poklesnou k -15 °C. Mnoho odrůd však -20 °C. Základním opatřením je výběr chráněného stanoviště. Dalším nepřímým postupem je volba pěstitelského tvaru a způsobu řezu. Jako prevence jsou vhodné tvary s vyšším podílem starého dřeva, tzn. pergoly nebo tvary s rameny ze starého dřeva (kordon). Na starém dřevě se tvoří vyšší podíl spících oček. Spící očka většinou raší i po období se silnými mrazy a na letorostech mohou být také hrozny. Odolnější jsou také zimní očka v bazální části letorostu. V lokalitách, kde se poškození zimními mrazy vyskytuje pravidelně, volíme kordonové tvary s vyšším podílem starého dřeva. Na kordónových ramenech je potom vhodné nechat krátké plodné dřevo, tzn. čípky nebo krátké tažně.
(Celý článek najdete na straně 42).
![]() |
Plodící kmen s houževnatcem jedlým (šii-také) |
Houby na dřevě
Často se nás ptáte, jestli bychom neporadili, jak pěstovat různé druhy jedlých hub. Proto v tomto čísle začíná nový seriál, kde vás seznámíme s pěstováním řady oblíbených druhů hub, jejichž sadbu si můžete snadno zakoupit.
Pěstování dřevokazných hub na dřevě je pro tyto houby nejpřirozenějším způsobem pěstování plodnic hub pro naši potřebu. Je to extenzivní způsob, při kterém přesně nevíme, kdy budeme úrodu sklízet. Protože tímto způsobem houby pěstujeme většinou venku na zahradě, musíme čekat, až pro tvorbu plodnic nastanou příznivé podmínky. Tento způsob je vhodný pro zahrádkáře
(Celý článek najdete na straně 42).
Březnové vydání je v duchu zlatice. Po stopách vzniku dnešních nádherných odrůd se s námi můžete vydat v článku na straně 16. Dozvíte se i mnoho užitečných rad, co dělat, aby vám na zahrádce krásně kvetly. Ovocnáře určitě oslovíme dalším výběrem višní, které by se mohly vejít i do menších zahrádek.
![]() |
Miscanthus sinensis GOLD BAR |
Okrasné trávy, středně vysoké druhy a odrůdy
Rozdělení okrasných trav podle velikosti má praktický význam především pro jejich použití v kombinovaných výsadbách s ostatními druhy okrasných rostlin, nejčastěji trvalek. Dnešní díl bude věnován zejména středně vysokým rostlinám, tedy druhům a odrůdám, které dorůstají výšky zhruba 60-120 cm.
Dochany
Pravděpodobně nejhezčím druhem této
skupiny je dochan psárkovitý (Pennisetum
alopecuroides). Jde o trsnatě rostoucí
druh původem z luk střední a východní
Asie...
Třtiny
Mezi zahradnicky důležitý rod středně
vysokých trav patří i třtina (Calamagrostis).
Třtina ostrolistá (Calamagrostis
x acutiflora) v době květu dorůstá do
120 (na vlhčích místech až 150) cm...
Trochu neobvyklou odrůdou v sortimentu středně vysokých (či dokonce i nižších) trav je i jedna z novinek ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) GOLD BAR. Ve srovnání s ostatními odrůdami ozdobnic jde v tomto případě doslova o zakrsle rostoucí odrůdu dorůstající zhruba 50-70 cm.
(Celý článek najdete na straně 7).
![]() |
Osteospermum LEONA |
Osteospermum
africká exotika na český způsob
Latinské pojmenování tohoto krásného rodu rostlin nezní v češtině úplně libozvučně, ale ani lidová jména jako např. paprskovka či tvrdosemeník bych raději nepoužíval. Pro ty, kteří nechtějí používat „počeštěnou latinu“, nechť mají pro tyto nádherné rostliny výstižné lidové pojmenování „falešná kopretina“, se kterou mají společné toliko, že jsou řazeny jen do stejné čeledi - hvězdnicovité (Asteraceae).
Sortiment Rod Osteospermum pochází z polopouštních a pouštních oblastí jižní Afriky (malá část druhů pochází z Přední Asie), kde tvoří především keře a polokeře a jen minimum zástupců z přibližně sedmdesáti druhů rodu jsou vytrvalé byliny. V přírodě dorůstají výšky okolo 1 m, ale některé, např. Osteospermum fruticosum, tvoří kobercovité porosty. Pro zahradnické účely je nejvíce využíván původní botanický druh Osteospermum ecklonis, z nějž byl postupně vyšlechtěn nespočet odrůd, které šlechtitelské firmy představují pod vlastními registrovanými skupinami.
(Celý článek najdete na straně 10).
![]() |
Osetý pozemek je třeba uválet nebo aspoň jinak přimáčknout |
Letničkový záhon
z přímého výsevu
Je možné si vytvořit letničkový záhon bez skleníku pro předpěstování sadby, když i nákup sazenic pro nás není řešením? Samozřejmě, některé druhy můžeme vyset přímo na záhon. Jedná se o různorodou skupinu letniček.
Nalezneme mezi nimi druhy, které pocházejí z polopouští a podmínky jejich přirozeného prostředí jim dávají jen několik týdnů, aby vyklíčily, vykvetly a vytvořily semena. Ty pak budou v půdě čekat na další pro růst příznivou periodu. Mezi takové patří kalifornský máček (Eschscholtzia californica). Když jednou za několik let polopoušť naplno vykvete, sjíždějí se obdivovatelé z celého světa. Další skupinou jsou letničky, jejichž semena jsou málo náročná na podmínky ke klíčení. Takovými jsou aksamitník (Tagetes), hrachor (Lathyrus) a další.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Středně raná kyselka HANA |
Jak vybrat a pěstovat višeň
Popisy dalších devíti odrůd - pokračování z minulého vydání časopisu.
Hana
Středně raná kyselka, zraje ve 4. třešňovém
týdnu. Vzrůstnost stromu je středně
bujná, jeho habitus rozložitý. Plod je
malý až středně velký, kruhovitý, stopku
má krátkou a tenkou bez listenů. Slupka
plodu je tmavě červená. Dužnina je také
tmavě červená, středně tuhá, středně
šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném
vyzrání až sladká, velmi aromatická,
výborná, připomínající spíše sladkovišně.
Šťáva je červená. Pecka je v porovnání
k plodu středně velká. Plodnost je pozdnější,
malá, maximálně středně velká. Je
vhodná spíše do středně teplých oblastí,
do chladnějších na chráněná stanoviště,
v teplejších špatně roste a málo plodí.
(Celý článek najdete na straně 26).
![]() |
Hexaploidní odrůda BLACK BUTTE |
Ostružinové novinky
Ostružiníky jsou ovocným druhem, který v našich končinách téměř výhradně pěstují jen zahrádkáři (z větších pěstitelů např. Berry servis - 1,5 ha). Jejich obliba je mimořádná a tak snad nenajdeme zahradu, kde by nerostl alespoň jeden keř. Podívejme se blíže na jejich pěstování a dostupný sortiment.
BLACK BUTTE
Nová americká hexaploidní odrůda. Roste
středně silně, klasickým poléhavým
způsobem, typickým pro většinu odrůd
ostružiníku. Vyznačuje se vitálním růstem,
odolností proti chorobám a vysokou
odolnost vůči mrazu, nevýhodou
odrůdy jsou trnité výhony.
Odrůda je spolehlivě samosprašná
a velmi brzy dozrává. Sklizeň začíná
již koncem června a trvá do konce
léta. Rodí bohatě a pravidelně. Plody
jsou pevné, atraktivního vzhledu
i velikosti, tvarově vyrovnané, nadprůměrné
velikosti o délce 5 cm a šířce
2,5 cm. Plody jsou šťavnaté, velmi
sladké chuti.
(Celý článek najdete na straně 32).
Pokud vám na zahrádce právě kvetou narcisy, tak vám určitě přijdeme vhod nejen s návodem na jejich pěstování, ale i s přehlídkou zajímavých odrůd. Druhým dílem článku se věnujeme zlaticím, u kterých je již k sehnání několik spolehlivých odrůd, a tak si třeba vyberete i vy.
![]() |
LUBAANTUM 1D YYW-WWY |
Pestrá paleta narcisů
Téměř každý zahrádkář má na své zahradě alespoň několik odrůd narcisů a již se všichni těšíme, až nám tito poslové jara vykvetou.
Většinou si všichni myslí, že jejich pěstování je jednoduché - stačí zasadit a po několika letech přesadit. V podstatě je to pravda, ale pokud se nechceme dožít nepříjemných zklamání, je třeba dodržovat alespoň základní pravidla úspěšného pěstování. Nově vyšlechtěné odrůdy narcisů, stejně jako i ostatních květin, pochopitelně nejsou tak bezproblémové jako původní odrůdy a naši péči si zaslouží.
Na rozdíl od tulipánů pocházejících ze suchých stepí rostou původní odrůdy narcisů převážně na horských loukách a vlhčích stráních, které jsou každoročně pokryty vysokou vrstvou sněhu, která na jaře zajišťuje dostatečný přísun vláhy. Ta ale v našich krajinách většinou chybí, a pokud zjara narcisy dostatečně nezavlažujeme, květní stvoly zůstanou krátké a nekvalitní.
(Celý článek najdete na straně 7).
![]() |
California Sky Blue |
Lobelka
modrá perla zahrádky
Mezi letničkami naleznete stovky druhů, ale jen několik jich kvete modře. K nim patří i lobelka drobná, latinsky Lobelia erinus.
Bohatý sortiment Pochází z jižní Afriky, kde roste jako trvalka. S jinými druhy planě rostoucích lobelek se můžeme setkat v mírném pásmu prakticky všech světadílů. Některé se i u nás pěstují jako trvalky, například Lobelia speciosa. My však zůstaneme věrní lobelce drobné. Na slabých, bohatě větvených stoncích jsou stovky drobných květů. V zahradách se pěstuje již od roku 1681. Za více než 300 let byla vyšlechtěna celá řada odrůd. V sortimentu dominují nízké, modře kvetoucí odrůdy. K nejznámějším patří EMPEROR WILLIAM s jasně modrou barvou květu. Oblíbená je i CRYSTAL PALACE, která má bronzově hnědý list a tmavě modrý květ. CAMBRIDGE BLUE má zase nebesky světle modrý květ. Že lobelky nemusí být jen modré, dokazuje odrůda WHITE LADY s bílým květem.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Forsythia x intermedia SPECTABILIS |
Forsythia - posel jara 2
V minulém čísle jsme uvedli informace o pěstování a řezu zlatice, o jejím množení, chorobách a škůdcích a začali jsme uvádět důležitější druhy a kultivary. V tomto čísle najdete další.
Zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) V současnosti sadovnicky nejcennější druh zlatice.
SPECTABILIS
Keř kolmo vystoupavý, vzpřímeně
stavěný, habitus užší, štíhlejší, až 2,5 m
vysoký. Do pěstování zavedena v roce
1906 školkařskou firmou L. Späth
v Berlíně. Spojuje vlastnosti F. viridissima
a F. suspensa var. sieboldii.
Vyznačuje se bohatým květenstvím
velkých tmavě žlutých květů o průměru
3,5 cm, nahloučených po celé délce
větévek. Od doby, kdy byla uvedena do
pěstování, zůstává stále nejlepší a nejcennější
forsytií.
(Celý článek najdete na straně 16).
![]() |
Hippeastrum APHRODITE |
Hvězdník
Hvězdník neboli zornice, často též nesprávně amarylis, vědecky Hippeastrum, z čeledi amarylkovitých pochází z Jižní Ameriky a Afriky.
Tato vytrvalá cibulovitá rostlina má spoustu odrůd. Dekorativní je především třemi až pěti mohutnými nálevkovitými květy vyrůstajícími z dutého stvolu o délce až 80 cm. Květy bývají zbarveny od bílé po červenou, mohou být jedno nebo i vícebarevné s úzkými proužky.
Hvězdník kvete převážně v zimě a v předjaří. Záleží na tom, kdy jsme ho vysadili. Během kvetení ho necháváme na světlém místě s teplotami kolem 18 °C. Od listopadu, kdy květina začíná rašit, stavíme květináč na okno při teplotě minimálně 20 °C. V létě jej můžeme umístit ven na slunné místo. Rostlinu zaléváme pravidelně, aby zemina byla stále vlhká, ale ne přemokřená. Od srpna, kdy zálivku omezujeme, začínají odumírat nadzemní části rostlin. Listy nikdy předčasně neodřezáváme. Až se cibule zatáhne, přeneseme ji na suché a chladné místo s teplotami do 15 °C. Necháme ji zde po dobu dvou až tří měsíců. Bez tohoto období klidu by rostlina kvetla jen chvíli nebo vůbec. V době rašení začneme znovu pravidelně zalévat. V době růstu také pravidelně přihnojujeme.
(Celý článek najdete na straně 21).
![]() |
Ostružina NAVAHO |
Ostružinové novinky
Protože jsme se v minulém čísle věnovali více výsadbě a pěstování a přehled zajímavých odrůd ostružin jen nakousli, přinášíme informace k dalšímu sortimentu.
Navaho
Americká beztrnná odrůda. Roste vzpřímeně, velmi silně, keře
se však nadměrně nezahušťují. Plodí středně bohatě a každoročně.
Dozrává v polovině července a plodí přibližně měsíc.
Šťavnaté plody jsou velké (6-8 g), mají sladkokyselou chuť,
jsou vhodné pro univerzální zpracování. Odrůda je vysoce
mrazuodolná a odolná vůči houbovým chorobám. Vykazuje
také rezistenci proti antraknóze.
(Celý článek najdete na straně 27).
Květnové číslo je tak trochu pro hudebníky - nabízí přehled a vše o pěstování trumpet - těch andělských. Běžně se jim říkalo durmany, ale botanici by vás opravili a tak se pokochejte Brungmansiemi, když rozkvetou, jsou skutečně andělské.
![]() |
Brugmansie žlutá |
Brugmansie
rostliny s obřími květy
Brugmansie vs. durman
Zvolit hned v počátku a bez vysvětlení správné jméno by asi nebylo vhodné.
Latinské pojmenování Brugmansia má český ekvivalent durmanovec, tedy název,
který se prakticky nepoužívá. Psát o durmanu, jakkoliv je to zaužívané, je zavádějící,
jelikož se jedná o jiný botanický rod, pro nějž máme vědecké označení Datura.
Proto je zřejmě nejvhodnější použít vžité, počeštěné latinské jméno - brugmansie.
V záloze je ještě varianta, se kterou se vnitřně trošku peru - totiž psát lidovým
pojmenováním o andělských trumpetách, když už je to tak rozšířené..
Rostliny patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae) a v přírodě rostou většinou jako polokeře dosahující obvykle výšky od 3 do 10 metrů. V našich podmínkách jsou daleko menší, ale dobře pěstované keře ke třem metrům bez problémů dorostou také. Podlouhlé, střídavé listy jsou 10-30 cm dlouhé, většinou porostlé jemnými chloupky.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Calibrachoa NOA APRICOT |
Calibrachoa
mladší sestra petúnie
Petúnie patří mezi klasické květiny vysazované do truhlíků. První se do Evropy dostaly ve 30. letech 19. století. Od té doby jsou intenzivně šlechtěny. Díky velké variabilitě ve velikosti květu, barvě, vzrůstu a dalším znakům je petúnie jednou ze třech nejpěstovanějších letniček.
V posledních letech petúnii v pomyslném pelotonu dýchá na záda její mladší sestra Calibrachoa. První komerční odrůda byla vyšlechtěna v roce 1993. Calibrachoa patří mezi nové letničky. Na trh byla uvedená před 23 lety japonskou firmou Suntory Flowers. Výchozí materiál byl získán z expedic, které podnikla firma do Severní a hlavně Jižní Ameriky, která je i domovem původních druhů petúnií. Traduje se, že jednoho dne objevili na samém okraji strmé skály malou rostlinu, která byla doslova obsypána drobnými růžovými květy připomínajícími petúnii. Opatrně z rostliny odebrali řízek. Právě tato rostlina trčící nad propastí byla základem pro dnešní kultivary. Calibrachoa byla botaniky popsána již před řadou let, ale pro zahradníky a šlechtitele nebyla atraktivní. Měla malé květy, podstatně menší než petúnie a prakticky nevytvářela semena. To je pro semenářské firmy nepřekonatelná nectnost, ale pro pěstitele velká výhoda.
(Celý článek najdete na straně 16).
![]() |
Orsej jarní BRAZEN HUSSY |
Orseje a blatouchy
Orseje (Ficaria) Orseje jsou těmi drobnějšími a ranějšími. Jako první zaplavují vlhčí místa na zahradách i v přírodě množstvím lesklých žlutých kvítků. Poté se zdánlivě vytratí. Jsou to ale vytrvalé byliny s kyjovitě ztlustlými kořenovými hlízami. Rostou při zemi, jejich lodyhy bývají často poléhavé a vytvářejí nízký koberec jednoduchých, celistvých, většinou dlouze stopkatých a leskle zelených listů. Od března do května vykvétají jednotlivé zlatožluté kvítky o průměru kolem 1,5 cm. Celá rostlina je 5-15 cm vysoká. Nadzemní části rostlin koncem jara odumírají a rostlina přežívá až do dalšího jara prostřednictvím kořenových hlíz. Orseje jsou jedovaté. Šťáva vytékající při jejich poranění obsahuje alkaloidy, které mohou způsobit kožní alergie, svědění a puchýře. Pozření části rostliny může vyvolat nevolnost, závratě, zvracení i těžší otravu. Jedovaté látky se ale rozkládají sušením a vařením, také u mladých rostlin je jich méně.
(Celý článek najdete na straně 20).
![]() |
DEVÍN |
Vysaďte si dřín
Dřín (Cornus mas) řadíme do skupiny méně známých druhů ovoce. K jeho významnějšímu rozšíření nikdy nedošlo, mezi zahrádkáři je však stále oblíbený. Může za to zejména jeho nenáročnost. Dříny vyžadují v zahradě jen minimum prostoru. Pěstují se ve formě nižšího či středně velkého keře nebo menšího stromku. Některé odrůdy však rostou doslova zakrsle a dorůstají do výšky pouze přibližně 1,5 metru.
Plody jsou masité, šťavnaté, sladkokyselé chuti, při dozrávání výrazně mění svou chuť. Dozráváním ztrácejí trpkost a získávají příjemně sladkou chuť. Aby však k této změně došlo, je třeba, aby plody zcela dozrály. Nevýhodou je, že v tomto období jsou plody náchylné na opad, ke kterému dochází i při menším větru. Plody také nelze sklidit najednou, jelikož dozrávají postupně.
(Celý článek najdete na straně 34).
![]() |
Tuřín nebo také KVAKA či KOLNÍK
Tuřín je jednou z nejodolnějších druhů kořenové zeleniny. V některých zemích ho pro jeho odolnost nazývají švédská ředkev. Na Moravě a na Slovensku ho znají pod lidovým názvem kvaka, v Čechách také jako kolník.
Jedná se o robustní a nenáročnou zeleninu, jednu z těch nejsnáze pěstovatelných. Je chutným a vynikajícím doplňkem zimní stravy. Dnes už docela zapomenutý tuřín byl v minulosti jednou ze základních plodin. Před objevením Nového světa byl využíván jako příloha k pokrmům - místo dnes daleko běžnějších brambor. Tuřín byl také významnou krmnou plodinou. První tuříny měly typickou řepovitou příchuť, první odrůda polokrmného tuřínu s částečně jemnější chutí byla u nás vyšlechtěna pod názvem Milevský až v roce 1959. Tato odrůda se hodila na tuřínové zelí, saláty, přílohy k masu, ale jako čerstvá nebyla ještě chuťově nic moc. Kvalita kořenů nových, moderních odrůd tuřínů zřejmě způsobila, že v dnešní době opomíjený tuřín zažívá stále se zvyšující oblibu. Po uvedení první odrůdy tuřínu na trh jsme zaznamenali až neuvěřitelné zvýšení zájmu o jeho osivo. Nové odrůdy mají obecně jemnější chuť, přišly o pro ně typickou řepovitou příchuť. Odrůda BRORA je moderní odrůda se sladkými chutnými kořeny s vysokým podílem kvalitních kořenů s atraktivní tmavě fialovou slupkou a krémově bílou dužninou. Má poměrně lahodnou chuť a relativně nízký obsah sušiny. Lehce se vaří. Tato odrůda si již své místo na zahrádkách našla.
(Celý článek najdete na straně 38).
Červnové vydání je prosyceno začínajícím létem. Hlavní téma jsou růže, ale podíváme se i na růžové pomněnky, nebo trochu opomíjené sedmikrásky. Do zahrádky vám doporučíme další okrasné trávy a pozveme vás na návštěvu hezké roubenky. Pokud letos nepojedete na výstavu IGA máme pro vás malou přehlídku z návštěvy časopisu.
![]() |
Bellis ROGGLI PINK |
Sedmikráska a pomněnka
Dvouletky byly v minulých letech tak trochu polozapomenuté. Pouze maceška zůstala na výsluní zájmu pěstitelů. Časy se ale mění, jaro v truhlících a nádobách začíná být pro spoustu milovníků květin startem do pěstitelské sezony. Co kvetoucího nasadit počátkem dubna? Sedmikrásky a pomněnky jsou dobrou volbou.
Sedmikrásku zná snad každý. Botanický název Bellis dostala z latinského bellus, tedy hezký, krásný. Je to původem domácí druh. Když porovnáme plané rostliny z trávníku s moderními velkokvětými odrůdami, musíme uznat, že generace šlechtitelů odvedly dobrou práci. Centry šlechtění byly především rakouské a švýcarské firmy, které však v druhé polovině 20. století v rámci globalizace obchodu s osivy postupně zanikly. Jejich štafetu převzala německá firma Benary, která má několik zajímavých skupin. Standardem je skupina Roggli, je velmi raná, květy mají velikost 5 cm. Barevná škála je u tohoto druhu poměrně chudá od bílé přes různé odstíny růžové až po krvavě červenou.
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Polyantka KALEVALA |
Zvláštní růže
z Dunajské Stredy
Růže, které vznikají u šlechtitele pana Szilvesztra Gyoryho v Dunajské Strede na jižním Slovensku, se opravdu dost liší od těch, co jsou běžně na trhu.
Naši pěstitelé a obdivovatelé růží je ovšem již nějaký rok znají zejména zásluhou člena Rosa klubu specializované organizace ČZS pana Miloslava Šípa ze Skaličan v jihozápadních Čechách. Více než jméno této vesničky bude čtenářům říkat reklamní heslo z třicátých let minulého století „Blatná město růží“. Ano; Skaličany jsou jen 4 km od Blatné, kde kdysi růže šlechtil, pěstoval a prodával Jan Böhm, ale o tom někdy jindy. Tedy díky panu Šípovi jsou mimo mnoha jiných i růže z Dunajské Stredy množeny a na internetu popisovány. Činnost pana Gyoryho je hmatatelným důkazem toho, že velké znalosti, pozorovací talent, dlouholetá práce a trpělivost opravdu růže přináší. Za posledních dvacet let vyšlechtil 145 růží.
(Celý článek najdete na straně 14).
![]() |
IGA 2017
Celoněmecká zahradnická výstava IGA se koná každých 10 let vždy na jiném místě Německa. Ta letošní, která trvá od 13. dubna do 15. října, byla vybudována na ploše 104 ha. Je umístěna ve východní části Berlína ve čtvrti Marzhan-Hellersdorf. Z centra je dostupná pohodlně metrem.
Pro výstavu byla vybudována kabinová
lanovka s jednou mezistanicí, rozhledna,
ze které můžete pozorovat celý areál
z nadmořské výšky 120 m i panelové
domy obklopující výstaviště ze všech
světových stran. Berlíňanům bude po
ukončení výstavy sloužit také několik
stovek metrů dlouhý most. Základem
byly již dříve vybudované „zahrady
světa“ - čínská, japonská, korejská,
orientální a další, ke kterým přibyla
například „anglická krajina“ s pasoucími
se ovcemi a nejrůznější zahrady zahradních
architektů. Nově vznikl tropický
skleník, ve kterém je umístěna balijská
expozice.
Velmi lákavý je pavilon, ve kterém v době
naší návštěvy byly umístěny orchideje,
pěnišníky, šeříky a mnoho dalších
kvetoucích rostlin ve velmi atraktivních
aranžmá.
(Celý článek najdete na straně 22).
![]() |
Technika ruční probírky plůdků jabloní nožem
(WEALTHY DOUBLE RED) |
Probírka plůdků
zlepšuje kvalitu ovoce
Základním předpokladem výnosu ovocných stromů jsou bezesporu květy. Střídavě plodící odrůdy se vyznačují tím, že příliš velký počet plodů, vyvíjejících se na stromě v daném roce, potlačuje tvorbu květních pupenů, které by měly být základem výnosů ovoce v následné vegetaci. Naopak vyvážená úroda na stromě zajistí obvykle plodnost i v dalším roce.
Optimální výnos se příznivě projevuje ve zvětšení průměrné velikosti a tedy i hmotnosti plodů. Především u bohatě kvetoucích odrůd jabloní jako nejvíce rozšířeného druhu pečlivě sledujeme, jaký byl propad neoplozených květů a k jakému stupni probírky „přispěli“ škůdci, jako je květopas jabloňový („zapečené“ květy) nebo pilatka jablečná, která způsobuje takzvanou prvotní červivost. Nepodceňujeme ani pokračující fyziologický propad plůdků, který probíhá obvykle začátkem června. Zůstane-li přesto na stromě nadměrná násada, ihned po tomto propadu uděláme probírku plůdků. Jde o zásadní opatření, které vedle řezu omezuje také alternující (střídavou) plodnost. Ta spočívá v tom, že jeden rok má strom nadúrodu, zatímco další rok je bez ovoce nebo jsou sklizně velmi nízké.
(Celý článek najdete na straně 26).
![]() |
Česká odrůda ANNY |
Poznejte kustovnici
Sortiment méně známých ovocných druhů na zahrádce lze rozšiřovat neustále. Jednou z nejzajímavějších novinek posledních let je i kustovnice.
Toto zajímavé ovoce pochází z Číny a Tibetu. Botanicky ho zařazujeme do čeledi Solanaceae a kulturní odrůdy patří do dvou základních druhů a to kustovnice čínská (Lycium chinensis) a k. cizí (L. barbarum). Plody tibetského druhu L. chinensis jsou menší, vejčitého tvaru, zářivě červenavé barvy a sladší chuti. Označují se jako goji. V Číně je nazývají „phangma“. V Číně rozšířený druh L. barbarum plodí větší a delší plody oranžové barvy, které jsou šťavnatější a kyselejší. Tyto plody se označují jako wolfberry nebo také chinese wolfberry či „Gou Qi Zi“. „Pravé“ goji jsou tedy druhu L. chinensis. Paradoxně, nejvíce se množí a pěstuje druh L. barbarum a všechny vypěstované plody se takříkajíc házejí do jednoho pytle a označují se jako „goji“.
(Celý článek najdete na straně 29).
Červencové vydání vás zavede na zahradu plnou jezírek. Poradí vám jak uspořádat zahradu u městské vilky, pomůže vybrat vhodnou odrůdu třešně do zahrádky. Do vázy vám doporučí astru a do zahrady stínomilnou trvalku. Dozvíte se i jak upravit násadu hroznů na své révě, nebo jak správně v létě řezat jabloně a hrušně.
![]() |
Působí křehce, ve skutečnosti jsou však lekníny velmi odolné. |
Život mezi jezírky
Přijměte pozvání do zahrady, ve které tančí vodní víly a kde můžete pozorovat nebe se skloněnou hlavou. Jednou připomíná zámecký park, podruhé zas bujný prales, v němž máte chuť se aspoň na chvíli ztratit před ruchem a shonem všedních dní.
Tvůrcem tohoto podivuhodného světa, který se rozprostírá na 3500 m2 ve Lhotě na Kladensku je Vladimír Hříbal, autor, profesor jazyků, držitel černého pásku v judu, sběratel a především zahradní odborník s velkým O, který se ve své knize Voda v zahradě a vodní rostliny se čtenáři vítá slovy: Bez vody by nebyl možný život, voda je jeho kolébkou na Zemi. Vladimírův život je s tekutým živlem pevně spojený a nikoho proto asi nepřekvapí, že se mu na zahradě zrcadlí na padesát jezer a jezírek.
"Od 70. let jsem kopal jedno jezero za druhým, vlastníma rukama vyhazoval tuny ornice a jílu. Když to nešlo rýčem, pomohly vidle, kterými se mazlavá hmota vybírá pohodlněji. Udržoval jsem se tak ve formě," říká s úsměvem. Ostatně Vladimír posiluje dodnes při přehazování kompostu, a to zanedlouho oslaví osmdesáté narozeniny.
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Atraktivní odrůda astry - CONTRASTER |
Astra - letnička do vázy
Botanický název tohoto druhu je Callistephus chinensis, což v překladu znamená krásný věnec a napovídá, že tato květina pochází z oblasti Číny a Mongolska. Odtud přivezli misionáři v roce 1728 první semena do Evropy. To ale měla astra pouze jednoduché bílé květy, které dobře charakterizoval tehdejší lidový název "Sedmikráska královna".
Již v roce 1750 se objevily první plnokvěté odrůdy, z roku 1807 zase pocházejí zmínky o prvních trubičkovitých odrůdách. A tak bychom mohli pokračovat. Postupně vznikl rozsáhlý sortiment, kterým se z letniček nemůže pochlubit žádný jiný druh. I šlechtitelská pracoviště v bývalém Československu obohatila sortiment o zajímavé odrůdy. Nejznámější je asi PRŮHONICKÝ TRPASLÍK, který se stal pod názvem Pinocchio součástí celosvětově pěstovaného sortimentu. Nesmíme ale zapomenout i na pracoviště v Turnově, Libochovicích, Veltrusech a na dalších místech. Šlechtitelské programy se zaměřovaly především na ranost a dobrý zdravotní stav.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Škornice Epimedium x rubrum ozdobná listy i květy. |
Osvědčené kombinace trvalek pro stinná a vlhčí stanoviště
Vlhkostní a světelné poměry konkrétního místa na zahradě jsou dvě základní charakteristiky, které by měly být respektovány při výběru vhodných zahradních trvalek.
Tento první díl bude věnován vytrvalým květinám pro polostinná až stinná místa a nevysychající půdy. Ještě než se ale dostaneme ke konkrétním druhům, bude dobré zmínit, co je míněno "nevysychající půdou". Definovat zcela objektivně takové zahradní stanoviště není tak jednoduché. Obecně se jedná o půdu, která je stále mírně vlhká, resp. vlhká natolik, aby rostliny na takovém místě vysazené nikdy netrpěly nedostatkem vláhy a nejevily příznaky vadnutí. Tato vlhkost může být buď přirozená (např. díky vyšší hladině podzemní vody, blízkosti prameniště apod.), ale také dodávaná zálivkou, kterou zajistíme, aby na místech jinak sušších mohly být pěstovány rostliny s vyššími nároky na vláhu. Polostinné či stinné podmínky pak bývají způsobeny nejčastěji vyššími stromy nebo plochami u severních stran různých staveb.
(Celý článek najdete na straně 14).
![]() |
Nová česká středně raná tmavá chrupka TAMARA |
Novější i starší odrůdy třešní
V minulých dílech jsme se začali seznamovat s odrůdami vhodnými do zahrádek. V tomto pokračování doplníme dalších osm odrůd.
TAMARA
Nová česká středně raná tmavá chrupka,
zraje v 5. třešňovém týdnu. Strom roste
slabě až středně bujně, habitus koruny
je polovzpřímený. Plod je velký, tvarem
ledvinovitý. Stopka je středně dlouhá
a středně tlustá. Slupka plodu je tmavě
červená, středně tlustá. Dužnina je tuhá,
tmavě červená, středně šťavnatá, v chuti
výrazně sladká, aromatická, velmi dobrá.
Šťáva je purpurové barvy. Pecka je malá
až středně velká. Plodnost je brzká, velká.
Odolnost plodů proti pukání je střední.
Vyniká výrazným aroma a sladkostí
plodů. Vzhledem ke slabšímu růstu je
vhodná i do menších zahrádek.
(Celý článek najdete na straně 19).
![]() |
Odrůda AMETYST - hrozen s rozvětvenou třapinou. |
Redukce násady hroznů
u stolních odrůd
Omezení násady hroznů stolních odrůd révy vinné se v mnohém odlišuje od odrůd moštových. U moštových odrůd je hlavním cílem harmonizace výnosu a zlepšení kvalitativních parametrů. U stolních odrůd ovlivňujeme vzhled hroznů, harmonizujeme výnos, ovlivňujeme kvalitu a zlepšujeme ranost.
Stolní hrozny mají často velmi rozvětvenou třapinu, proto nemusí docházet vždy k optimálnímu zásobování všech jejich části živinami. Na některých částech třapiny tak může docházet ke sprchávání květenství nebo nedojde k dokonalému oplození a bobule zůstanou malé. Dochází tím ke zhoršení vzhledu hroznů. V takovém případě je možné provádět prostřihávání hroznů. Na jednotlivých hroznech je možné odstranit ty části třapiny, na kterých se nachází nedokonale vyvinuté bobule. Po tomto zásahu se pak vzhled hroznů stává opět atraktivní.
(Celý článek najdete na straně 26).
V srpnu vrcholí sklizeň úrody, záhony jsou plné zeleniny, dozrává letní ovoce a vy máte určitě plné ruce práce s jejím zpracováním - ty nejzajímavější recepty a to i ty od vás najdete opět v Zahrádkářce. My vám však na zpestření nabízíme hned v úvodu seznámení s poměrně novou nemrazuvzdornou trvalkou "diascií", která se dá pěstovat podobně jako pelargonie.
![]() |
Diascia WINK LAVENDER PINK |
Diascia - vycházející letničková hvězda
Okenní truhlík je zmenšeninou zahrady. Vysazujeme do něj většinou pouze osvědčené letničky. Ty musí kvést od výsadby do prvních podzimních mrazíků, jejich atraktivní květ musí být v řadě barevných variací, dobrý zdravotní stav a nenáročnost na údržbu je samozřejmostí. Při takovýchto požadavcích se nemůžeme divit, že v první lize kraluje jen několik druhů, jako jsou například petúnie, pelargónie, verbeny. V posledních letech se do ní zařazuje i Diascia barbarae, českým názvem ostruhatka Barbeřina.
Na pultech obchodů ji často nalezneme pod počeštěným názvem diascie. Do našich výsadeb se dostala z jižní Afriky, odkud pochází celá řada zajímavých letniček. Dlouho však patřila mezi květiny patřící ke zpestření sortimentu.
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Stachys macrantha SUPERBA |
Osvědčené kombinace trvalek pro slunce a nevysychavá místa
Pokud není nevysychavé místo na zahradě nějak přirozeně a především pravidelně zásobováno vláhou, pak bývá ve většině případů nutná závlaha. Její četnost pak bude záviset na konkrétním stanovišti a především v letních měsících pak rovněž na délce období bez deště a teplotě vzduchu. Na půdách těžších, s vyšším obsahem jílovitých částic, stačí obvykle zalévat jednou za 7-10 dní. Na půdách lehkých, s vyšším obsahem písku, může být potřeba závlahy daleko vyšší.
Níže uvedené druhy jsou voleny tak, aby nejen vyhovovaly daným podmínkám, ale rovněž aby záhon kvetl po většinu vegetačního období, tedy zhruba od začátku či poloviny května a dokvétal během měsíce října. Mezi časně kvetoucí druhy vhodné pro tento typ stanoviště patří určitě orlíčky (Aquilegia). V současné době nabízí odrůdový sortiment nepřeberné množství zahradních kultivarů lišících se výškou, barvou i tvarem květů. Většinou se jedná o rostliny, které se snadno kříží a rády přesévají a nebývá tedy výjimkou, že se po nějaké době objeví i na místech, kde nebyly přímo vysazeny.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Odkvétající květní laty s nápadně červenými kališními lístky |
Heptakodium
málo známá dřevina
Heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides) je keř z čeledi zimolezovitých. Rod obsahuje pouze jediný druh, který pochází z horských oblastí Číny. Rostlina byla nalezena teprve v roce 1907. Začíná se objevovat v okrasném školkařství a postupně získává na popularitě jako zajímavý keř.
Opadavý, bujně rostoucí keř nebo menší strom s široce kulovitou až široce pyramidální korunou se vstřícně rostoucími větvemi. V našich klimatických podmínkách se zatím projevuje jako dostatečně mrazuodolná rostlina. Listy jsou až 18 cm dlouhé a 8 cm široké, dlouze vejčité s celokrajným, mírně zvlněným okrajem, sytě zelené, matné, dolů svěšené. Typickým znakem listu jsou dvě podélně vedené vmáčklé žilky vedle hlavní středové. Květní latu tvoří vstřícně větvené stonky, z nichž je vždy na koncích soubor sedmi (hepta) drobných kulatých semeníků, z kterých vyrůstá v kruhu šest květů. Laty jsou řídce stavěné až 30 cm dlouhé a kvetou postupně na konci letošních výhonů. Bílé až krémově bílé, drobné jemně vonné květy mají šest volných, korunních lístků, které jsou 6-8 mm dlouhé a široce do stran rozložené.
(Celý článek najdete na straně 22).
![]() |
Broskvoň s plochými plody PEENTO |
Broskev s plochými plody
V zemích jako je Španělsko, Francie, Itálie, Řecko můžeme během léta občas vidět v obchodě i na tržišti ploché broskve. Prodávají se tam pod názvem "talířové" nebo "diskové" broskve. Ve Španělsku plochou broskev nazývají Paraguayos, ve Francii Peches plates, v USA Sandwich. Prunus persica subsp. compressa patří do skupiny broskvoní s plochými plody "Peento"
Broskvoně pocházejí ze střední a severní Číny, kde jsou údajně známé nejméně 2500 let. Broskvoně s plochými plody se pěstují ve střední a jižní části Číny. Plody se kromě přímého konzumu zpracovávají na džemy a sušené ovoce je velice oblíbené pro svou výrazně sladkou a aromatickou chuť připomínající fíky. Původní poddruh má slupku plstnatou, nažloutle zelené barvy, dužninu krémově bílou. U nově vyšlechtěných odrůd je slupka jemně plstnatá nebo hladká jako u nektarinek, světle žlutá až žlutá, dužnina žlutomasá. Chuť je aromatická, velmi sladká, dobrá. Pecka je velmi malá, v plné zralosti odlučitelná od dužniny.
(Celý článek najdete na straně 19).
![]() |
Odrůda RUBELIT |
Novinky jabloní ze Střížovic
V Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v.v.i. vyšlechtili odrůdy zajímavé barevností, chutí a konec konců i skladovatelností plodů.
RUBELIT
je další z pozdně zimních
odrůd, vznikla křížením odrůdy TOPAZ
a genotypu UEB.
Vzrůstnost je středně bujná až bujná,
typ rozvětvený, habitus rozložitý.
Nasazení plodů na dlouhých tlustých
výhonech bývá jednotlivé, někdy i ve
shlucích. Plod je po probírce středně
velký až velký, tvar ploše kulovitý, se
středními žebry a středně výraznými
svalci na vrcholu. Základní barva plodu
je žlutá, krycí červená ve formě celoplošné
s rozmytým žíháním. Slupka
je tenká, hladká, bez ojínění, na skládce
středně mastná. Dužnina krémové barvy,
je středně pevná, středně šťavnatá,
navinule sladké chuti. Stopka je středně
tlustá a středně dlouhá. Ve sklizňové
zralosti je od poloviny října, konzumní
zralost od ledna. Skladovat lze do
března. Odrůda je rezistentní proti
napadení strupovitostí a středně odolná
vůči padlí.
(Celý článek najdete na straně 26).
Příloha časopisu Zahrádkář - 7/2017 (22)
Tradiční venkovské zahrádky si neumíme představit
bez pivoněk. Pivoňky se pěstují v našich
zahradách již od středověku. Nejprve jako léčivé
rostliny v klášterech, ale brzy zdomácněly
mezi lidem poddaným. Bylo známo několik
okrasných forem včetně plnokvěté pivoňky lékařské.
Svědectví o jejím pěstování můžeme najít
ve známém Matthioliho herbáři z roku 1554.
Pivoňky patří plným právem k nejvýznamnějším
zahradním rostlinám ozdobným květem.
Více o knihovničce čtěte zde
Září je předzvěstí podzimu, ale my se věnujeme díky slunečnicím ještě letnímu tématu, barevných i vzrůstových variací je mnoho. V sortimentu trvalek vám nabídneme něco na slunce k vodě. Že jsou kosatce krásné jistě víte, ale jak se obtížně šlechtí, ví asi málo kdo, a tak si o této zálibě přečtěte na straně 16 s světově uznávaným šlechtitelem.
![]() |
AUTUMN BEAUTY |
Slunečnice
sluneční rostlina
Její latinské jméno je odvozeno ze dvou řeckých slov helios, tj. slunce, a anthos, tj. květ. I český název dokládá, že květy slunečnice připomínají slunce. A tak to je prakticky ve všech jazycích. My si ceníme tuto rostlinu na zahrádce jako spolehlivou a nenáročnou letničku. Stále se intenzivně šlechtí, a je tedy z čeho vybírat.
Původní plané druhy rostou většinou v Severní Americe. V Evropě se začala pěstovat koncem 18. století. Slunečnice je nejen okrasnou květinou, ale i důležitou zemědělskou plodinou. Velká květenství jsou složena ze dvou druhů květů. Na okraji jsou jazykovité květy, které si můžeme představovat jako paprsky slunce. Nemusí být jenom žluté, ale mohou být i v různých odstínech přes fialovou po tmavě hnědou. Ty jsou sterilní a slouží jen pro lákání
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Blatouch bahenní MULTIPLEX |
Sortiment trvalek pro slunná stanoviště
a podmáčené půdy
Mít podmáčenou část zahrady asi její majitele příliš nenadchne. Pokud se tato situace opravdu vyskytne, bývá často takový kout ponechán spíše ladem a jen vzácně je nějak zajímavě využit, což je velká škoda.
Klasickým příkladem z domácí flóry je blatouch bahenní (Caltha palustris). Ten nakvétá velmi časně, obvykle již na přelomu března a dubna. Mimo podmáčené půdy roste velmi dobře také v mělkých vodních prvcích nebo na okrajích zahradních jezírek. Botanický druh se obvykle sám přesévá a rozšiřuje. Velmi efektní je plnokvětá odrůda MULTIPLEX. Jarní měsíce mohou svými jasně žlutými či oranžovými květy zdobit také upolíny (Trollius). Pěstují se především odrůdy upolínu nejvyššího (T. altissimus, syn. T. europaeus), které mimo výraznou barvou zaujmou také jakoby kulovitě utvářeným květenstvím. Známé jsou např. odrůdy ORANGE QUEEN, LEMON QUEEN, KANARIENVOGEL, GOLDQUELLE aj. Hezký je rovněž asijský T. chinensis, s jasně žlutooranžovými květy.
(Celý článek najdete na straně 10).
![]() |
kříženec - SL 1650 |
Jak se šlechtí kosatce
Navštívil jsem úspěšného šlechtitele velkokvětých kosatců Ing. Dušana Slošiara na jeho zahradě v Neznašově u Týna nad Vltavou. Musím obdivovat fakt, že přestože se křížení kosatců věnuje teprve několik let, jeho semenáče patří mezi naprostou špičku a jsou oceňovány i ve Spojených státech, které jsou domovinou moderních odrůd těchto nádherných květin.
Dušana znám již řadu let a vím, že zprvu se věnoval hlavně mečíkům, kterých pěstoval více než tisíc odrůd, potom si přidal lilie a v posledních letech jsou jeho největší láskou právě kosatce. Zvládá však i nadále mečíky i lilie. Vystavuje je třeba na Zahradě Vysočiny v Žirovnici a řadě dalších výstav. Kosatce vystavuje každoročně v Památníku v Lidicích.
(Celý článek najdete na straně 16).
![]() |
Broskvoň s plochými plody PLATERCIA |
Ploché broskve
pěstování a odrůdy
Ploché broskve se u nás začaly ve větší míře objevovat v obchodech před několika lety. Plody bývají někdy komerčně označovány jako "dětské broskve" nebo "broskve pro děti". Je to dáno nejen jejich tvarem vhodným pro přímý konzum a malinkou peckou, ale i jejich většinou velmi sladkou chutí, pokud jsou plně dozrálé.
Tato skupina broskvoní se odborně označuje "Peento" (Prunus persica subsp. platycarpa) a pochází pravděpodobně z Číny, kde vznikla přirozenou genetickou mutací. V této skupině, jíž jsou společné právě ony typicky ploché plody, najdeme odrůdy s plody, které mají dužninu žlutou i bílou a slupku plstnatou i lysou, tedy takové ploché nektarinky. Pokud se týká nároků stromů na pěstování a ošetřování, nijak zásadně se neliší od klasických broskvoní či nektarinek. Je však třeba pamatovat na to, že většina těchto odrůd je poměrně citlivá na nevyrovnané srážky. Může pak dojít k praskání plodů v kališní části a následnému napadání moniliovou hnilobou. Plody jsou také poměrně žebernaté s kratičkou stopkou a nasedají tak těsně k větvi, proto jejich sklizeň vyžaduje opatrnost, aby nedošlo při odtrhávání plodů k poškození o přisedlou větev a také k poškození stopečné části. V poslední době se i u nás začaly objevovat v obchodní síti stromky některých zahraničních odrůd, které lze v našich podmínkách úspěšně pěstovat.
(Celý článek najdete na straně 30).
![]() |
Věneček od Marie Flekrové - 1. místo v soutěži, kategorie žáci |
Květy 2017
Pozvánka do ráje
21. ročník výstavy Květy v Lysé nad Labem nesl název Kousek ráje. S rájem si spojujeme Adama a Evu, jablko ze stromu poznání, hada pokušitele a především krásnou přírodu.
Když tvůrci výstavy vymýšleli její motto, měli na mysli všechny tyto aspekty. Letošní rok je velmi významný. Připomínáme si 60. výročí od založení ČZS a v říjnu bude mít u nás premiéru evropská přehlídka ovoce Europom, kterou pořádá ČZS na výstavišti v Olomouci.
Na téma výstavy navázalo i finále floristické soutěže Staň se hvězdou floristiky, kterou ČZS pořádá již pošesté. Opět se jí účastnili vítězové zemských kol v kategorii žáci, junioři a senioři. Předsedou poroty byl florista Petr Grzywa.
(Celý článek najdete na straně 56).
Říjen je sice spojován se sklizní, ale se Zahrádkářem ještě sezóna nekončí. Letošní sucho nás určitě donutí zamyslet se, zda by se do zahrádky nehodila některá suchovzdorná trvalka, jejich výběr najdete na str. 8. O nových dianthusech je další zajímavý článek a pokud hledáte...
![]() |
Dianthus DYNASTY ORCHID F1 |
Dianthus - božská květina
V posledních létech dobývají trh s letničkami nové hrnkové hybridní odrůdy hvozdíku. Jsou kompaktní, dlouho a bohatě kvetou. Průměr květu je až 5 cm.
Ve Starověkém Řecku byl hvozdík nazýván božskou květinou (řecky Dios - Bůh, anthos - květina), to mu zůstalo i v botanickém názvu - Dianthus. I když existuje více než 320 druhů této květiny, jako letnička se pěstuje pouze jeden, a to Dianthus chinensis - hvozdík čínský. Většinou jsou jeho osiva nabízena jako směs. Tato nepříliš využívaná letnička má jednu nectnost, a to, že v horkých létech již koncem srpna ukončí svoji vegetaci.
Všechno se však změnilo s příchodem hybridních odrůd na počátku nového milénia. Americká firma Goldsmith přišla na trh s novou skupinou Super Parfait F1. Nejedná se již o původní druh - hvozdík čínský, ale o křížence, který má i krev jiných hvozdíků. Je geneticky kompaktní, dorůstá výšky 20-25 cm. Kvete nepřetržitě až do příchodu mrazů. Květy jsou dvoubarevné, velké 5 cm.
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Blatouch bahenní MULTIPLEX |
Sortiment trvalek pro slunná stanoviště s nedostatkem vláhy
Problematika nedostatku vláhy v půdě se stává čím dál častěji diskutovaným tématem. Ani letošní rok v tom není výjimkou. I letos řada regionů trpěla během vegetačního období značnými vláhovými deficity, popř. obdobími řady dnů či týdnů s vyššími teplotami střídanými občasnými velmi intenzivními, ale krátkými dešti, které ovšem do hlubších vrstev půdy mnoho vláhy nepřinesly.
Bohužel podle řady prognóz se s tímto stavem v oblasti střední Evropy asi budeme muset v budoucnu naučit žít a pravděpodobně se v menší nebo větší míře odrazí také v sortimentu zahradních květin, které budou pro výsadby do těchto podmínek vhodné či je budou minimálně tolerovat. Výběr druhů bude s největší pravděpodobností vycházet z druhů rostoucích v přirozeně sušších regionech, např. stepních oblastí Evropy či střední Asie, mrazuvzdorných druhů ze Středozemí nebo rostlin z krátkostébelných, sušších prérií středu a západu USA a Kanady. Naštěstí už v současnosti dostupný sortiment nabízí celou řadu zajímavých a atraktivních druhů a odrůd, které jsou schopny se vyrovnat s relativním nedostatkem vláhy během vegetace. I u suchotolerujících rostlin ale platí to, že jsou schopny se vyrovnat s nižší mírou půdní vlhkosti pouze v případě, že jsou dobře zakořeněné.
(Celý článek najdete na straně 8).
![]() |
Malus x zumi GOLDEN HORNET |
Jabloně ozdobou zahrad
od jara do zimy II.
Představení sortimentu okrasných jabloní, který jsme nakousli v minulém čísle, dokončíme dnes. Určitě se hodí pro každou zahrádku, malou i velkou, a kdo je vyzkouší, nebude litovat.
Malus x zumi (jabloň Zumova) se vyznačuje menšími kuželovitými stromy. Růžová poupata v květnu postupně přecházejí v bílé květy o průměru 30 mm. Plody velikosti 10 mm jsou kuželovité, červené. M. x z. var. calocarpa má široký habitus, plody červené až oranžově červené, v hroznech, bohatě plodí, plody vydrží na stromě až do prosince. Je odolná vůči strupovitosti (jedné z nejrozšířenějších houbových chorob jabloní). M. x z. GOLDEN HORNET má v poupěti tmavě růžové, po rozvití bílé, jednoduché květy, otevírající se v květnu. Kulovité, 20 až 30 mm velké plody dozrávají koncem léta a jsou žluté. M. x z. PROFESSOR SPRENGER se vyznačuje oranžovými, 10 mm velkými plody, které dobře drží na stromě dlouho do zimy. Kromě toho listy na podzim krásně vybarvují do žlutooranžových tónů. Kultivar je mrazuvzdorný, ale krátkověký.
(Celý článek najdete na straně 16).
![]() |
Ing. Pavel Nejedlo - LUKON BULBS Lovčice |
Za narcisy do Lovčic
Je potěšitelné, že mezi amatérskými šlechtiteli květin je řada takových, jejichž novinky se vyrovnají tomu nejlepšímu, co vytvoří profesionální šlechtitelé. Jedním z nich je Ing. Pavel Nejedlo, který se zaměřuje hlavně na šlechtění narcisů a jeho výpěstky jsou oceňovány nejen u nás, ale i v USA či Holandsku a rozšiřují se mezi pěstitele narcisů po celém světě.
Obdivuhodné je, že Pavel, který šéfuje jedné z největších zásilkových firem LUKON BULBS v Lovčicích, si ještě najde čas se věnovat tomuto koníčku. Jeho firma totiž každoročně rozesílá zájemcům tisíce balíků a v katalozích, které každoročně obměňuje a vydává třikrát ročně, nabízí prakticky celý zahrádkářský sortiment, tisíce odrůd nejen narcisů, tulipánů, mečíků a kosatců, ale všechny další cibuloviny, letničky a trvalky. Navštívil jsem ho v době květu narcisů. Přestože bylo letošní jaro mimořádně chladné, bylo se na co dívat a obdivovat. Odpověděl ochotně na řadu otázek, které jistě čtenáře zaujmou.
(Celý článek najdete na straně 24).
![]() |
SLENDERA |
Hledání chutnějších
odrůd jablek
V tomto pokračování objevíte zajímavé chutné zimní odrůdy převážně z VŠÚO Holovousy, výjimkou je odrůda MAJOR vyšlechtěná ve firmě Ing. Petr Hajduček - UNIPLANT.
SLENDERA je kolumnární odrůda. Vznikla křížením odrůd FLORINA a TELAMON. Vzrůstnost stromu je středně bujná, typ sloupcovitý, terminál hustě obrůstá tlustými výhony. Někdy je třeba provést redukci obrostu i zakrácení bočních letorostů. Plody nasazují na krátkém obrostu, převážně ve shlucích. Plod je po probírce středně velký až velký, kuželovitý se středně znatelnými žebry, bez masitých svalců na vrcholu. Základní barva plodu je zelená, krycí středně červená, celoplošně rozmytá. Slupka je tlustá, hladká, středně ojíněná, bez rzivosti s četnými lenticelami. Dužnina bílé barvy, středně tuhé konzistence, středně šťavnatá, v chuti slabě navinulá. Sklizňová zralost nastává začátkem října, konzumní v prosinci se skladovatelností do února. Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost k padlí je nízká.
(Celý článek najdete na straně 30).
I když už listí padá a vegetace končí, my vám přinášíme ještě pár květinových lahůdek. Pro tuto dobu jsou tradiční jiřinky, my jsme se za nimi vypravili do Dvořákova u Raspenavy. Podruhé se s námi podíváte na kosatce přímo ke šlechtiteli. Ale tím s květinami nekončíme. Již nyní si můžete vybrat některou z popínavých letniček.
![]() |
Novošlechtění japonských kosatců Zdeňka Seidla |
Kosatce z Hlučína
V předminulém čísle jsme přinesli zprávu o velkém úspěchu Zdeňka Seidla z Hlučína, který zvítězil v Paříži na mezinárodní soutěži Franciris s odrůdami CHACHAR a OGAR. A protože právě u něj na zahradě kvetly japonské kosatce, využili jsme tuto příležitost k návštěvě jeho zahrady.
Cesta ke kosatcům
Zahradě se začal věnovat po přestavbě
domu a založení rodiny. Prvními rostlinami,
které začal pěstovat, byly skalničky. To
bylo spojené s turistikou, s horami a lidmi,
kteří ho k tomu přivedli. "Celý život jsem
pracoval v energetice a se zahradou má
můj život společné to, že v ní žiji od mládí.
Byl to únik k jiné činnosti a taková duševní
rehabilitace," říká Zdeněk Seidl.
Kosatce objevil na výstavě mečíků
v Ostravě, kde se dříve v jídelně Vítkovických
staveb konaly výstavy. Vzpomíná:
„Přijel tam nějaký starší pán a měl kufr
s kosatci a ukazoval jejich barevné fotky,
obrázky mě nadchly a tak jsem začal
pěstovat vysoké bradaté kosatce. Bylo
to v roce 1983 nebo 1984, tenkrát měli
někteří lidé možnost kosatce dovážet
z USA.“
(Celý článek najdete na straně 6).
![]() |
Řeřicha PHOENIX |
Popínavé letničky
krása za pár korun
Nevíte si rady se zakrytím nevzhledného plotu nebo si chceme vyzdobit pergolu či balkon? Nejlepším řešením je vyset popínavé letničky. Mají skutečně pověstných pět P, jsou efektní, levné, snadno se pěstují, rychle rostou a udělají nám spoustu radosti.
Mezi osvědčené druhy, které nikdy nezklamou, patří hrachor vonný (Lathyrus odoratus). Bohatě kvete pestrými květy, které velmi příjemně voní. Když si ho uřízneme do vázy, budeme se z něho těšit celý týden. Především v 19. století byly vyšlechtěny stovky odrůd. Toto hrachorové „šílenství“ pokračuje v Anglii, kde je tato květina velmi populární. Pěstování je jednoduché. U nás je běžně k dostání osivo ve směsi dvou nejznámějších skupin, Spencer a Cuthbertson. Semena podobná hrachu vyséváme brzy na jaře, koncem března až počátkem dubna přímo na stanoviště. Rostliny potřebují ke svému růstu oporu.
(Celý článek najdete na straně 12).
![]() |
Paznehtník Acanthus hungaricus |
Osvědčené kombinace trvalek pro sucho a stín
Plochy, kde k této ne příliš žádoucí kombinaci dochází, jsou nejčastěji pod vzrostlými stromy či skupinkami stromů. Ty velkou část půdní vláhy odčerpávají pro sebe a díky mohutnosti korun pak rovněž do určité míry zachytávají i dešťové srážky (podíl takto zadržené vody může dosahovat 15-50 %). Výběr vhodných druhů pro případný podrost je omezen na ty, které dokážou tolerovat přísušek a rovněž relativní nedostatek světla. V běžných zahradních podmínkách se nejčastěji jedná o plochy pod vzrostlými ovocnými nebo okrasnými listnatými stromy, menšími skupinkami listnatých stromů či solitérně vysazenými vyššími jehličnany.
Vyšší trvalky
Do podrostových výsadeb lze využít i vyšší druhy trvalek. Ty pak mohou sloužit i jako optické dominanty v porostu nižších bylin. Velmi efektní je např. paznehtník (Acanthus hungaricus, syn. A. balcanicus).
(Celý článek najdete na straně 14).
![]() |
MYRTLES BRANDY |
Za jiřinkami do podhůří Jizerský hor
Jednu z největších sbírek jiřinek můžete navštívit ve frýdlantském výběžku v obci Raspenava. Pečují zde o ní manželé Věra a Jan Dvořákovi. Zahrada je volně přístupná a v době květu jiřinek vás v obci na samotu Dvořákov upozorní šipka.
Dvořákovi žili sedmadvacet let v panelovém bytě v Hrádku nad Nisou. Jan tam s pěstováním jiřinek začínal v zahrádkové osadě: „Dělal jsem tam dvacet let předsedu. Pořádali jsme i pěkné výstavy dokonce s mezinárodní účastí. V roce 1987 se nám povedl mezinárodní seminář o šlechtění jiřinek. Byli tam Němci, Maďaři, Poláci.“
(Celý článek najdete na straně 18).
![]() |
Eustoma v nádobách na zahradě |
Vyzkoušejte eustomu
Před pěti léty jsem psal první článek o pěstování eustom. Za tu dobu jsem přišel na nové poznatky, jak tyto krásné hořcům příbuzné rostliny pěstovat nejen ve skleníku.
Eustoma grandiflorum (syn. Lisianhus) pochází ze Severní Ameriky z oblasti Texasu, Arizony, Colorada a Mexika. Američané jí říkají růže z Texasu. Ačkoliv byla objevena v pouštních oblastech, není typickou pouštní rostlinou. V oblastech původního rozšíření roste podél řek a v údolích, kde je možnost přístupu k vodě. V létě, kdy jsou srážky méně časté, se "pouštějí" kořeny do velkých hloubek za vodou. Z tohoto důvodu je pro pěstování eustomy kořenový systém klíčový.
Eustomy pěstuji již 11 let a za tuto dobu jsem ledacos vyzkoušel a chtěl bych se s vámi o to podělit. Dříve jsem myslel, že tyto květiny se dají pěstovat jen ve skleníku nebo fóliovníku, ale v posledních šesti letech jsem je rozdal několika známým, kteří je pěstovali venku na záhonech a měli krásné květy. I já jsem je loni vysázel kromě skleníku i na záhony a byly nádherné. Začaly kvést 22. srpna a kvetly do poloviny října. Doporučuji pěstovat eustomu venku jako letničku.
(Celý článek najdete na straně 24).
A máme tu Vánoce, ke kterým nedomyslitelně patří hvězdy a to nejen ty na stromcích, ale i ty červené, žluté a strakaté v květináčích, a pak taky vánoční cukroví - nejen to na talířcích, miskách a mísách, ale i to k zdobení. Obojího vám dopřejeme v tomto vydání do sytosti. Vydáme se i za Václavem Větvičkou.
![]() |
BLUE PICOTEE F1 |
Primula
atraktivní hrnková květina
Původní druhy jsou doma v Evropě a Asii a jejich přes 500. Krkonošskou zvláštností je prvosenka vyšší krkonošská, kterou nalezneme pouze v našich nejvyšších horách a nikde jinde na světě. Většinou to jsou víceleté byliny, které kvetou brzy na jaře. Nás budou zajímat jen dvě z nich, prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis) a prvosenka nálevkovitá (Primula obconica).
Oblíbenější je samozřejmě prvosenka bezlodyžná, kdo by neznal tohoto prvního posla jara. Kvetoucí rostliny můžeme v květinářských prodejnách nakoupit již v průběhu listopadu. Většina výpěstků pochází od tuzemských zahradníků. Její kultivace není tak náročná na topení, a tak se její pěstování vyplatí i v našich klimatických podmínkách. Pěkná je samotná rostlina v ozdobném keramickém květináči, tak i jako součást sesazovaných košíčků či misek. Vhodnými partnery jsou čemeřice, minibramboříky nebo i rychlené konvalinky. Odkvetlé rostliny můžeme zasadit na zahrádku, i když moderní skleníkové odrůdy nejsou šlechtěny speciálně na mrazuvzdornost. Modře a žlutě kvetoucí rostliny jsou nejodolnější a většinou si zvyknou na naše podnebí. Po odkvětu na rostlině můžeme nalézt zelené tobolky, ve kterých se vytvoří během měsíce matně černá semena. Prvosenky patří mezi druhy jejichž semeno rychle ztrácí klíčivost.
(Celý článek najdete na straně 10).
![]() |
Řeřicha PHOENIX |
Pryšec vznešený
květinový symbol Vánoc
Zahradníci se na Vánoce připravují již dlouho před jejich vypuknutím. Není to jen o přípravě adventních svícnů a adventních věnců na stoly či na zavěšení nebo o přípravě vánočních stromků v kontejnerech. Je to především práce zahradníků spojená s napěstováním typických květin, bez kterých si Vánoce asi nedokážeme představit.
A ta začíná mnoho měsíců před Vánocemi samými. Teprve pak si můžeme své příbytky vyzdobit hrnkovými květinami zcela typickými pro toto období. Jedná se především o brambořík (Cyclamen), stále modernější jsou vánoční kaktusy (Schlumbergera) s květy pastelových barev a snad v žádné domácnosti nechybí pryšec vznešený - lidově zvaný vánoční hvězda. Euphorbia pulcherrima - tak zní latinské pojmenování tohoto druhu pryšce, který byl také řazen do samostatného rodu Poinsettia. Proto "vánoční hvězdu" stále nazývá "stará zahradnická škola" poinsecie, což je koneckonců jméno, které slýcháme i v mnoha jiných jazycích.
(Celý článek najdete na straně 11).
![]() |
ANDENKEN AN F. HAHN |
Velkokvěté zahradní dračíky
Velkokvěté dračíky (Penstemon) tvoří poměrně specifickou skupinu vytrvalých zahradních květin. V nabídkách zahradních center či na zahradnických výstavách jsou nabízeny relativně často, ale na zahradách už tak často k vidění nebývají. Je to dáno především tím, že tyto rostliny patří v našich podmínkách spíše mezi nespolehlivě zimovzdorné trvalky
Na to, zda naši zimu ve venkovních výsadbách přežijí, má vliv nejen četnost mrazivých dní, ale také výraznější výkyvy počasí během zimních měsíců. Především střídání relativně teplých dnů a dnů, kdy teplota klesá hlouběji pod nulu. Zimování na venkovních záhonech rovněž neprospívá těžší, příliš přemokřená půda, kde může docházet k zahnívání kořenů. Asi nejhorší jsou pak déletrvající silnější holomrazy (orientačně méně než -10 °C po dobu delší než 2-3 týdny). Takové počasí rostliny málokdy přežijí. Pokud má zima mírnější průběh a teploty se drží kolem nuly nebo klesají jen mírně pod nulu (řekněme kolem -5 až -10 °C, a pokud jsou rostliny vysazeny v propustnějším substrátu, mohou přečkat i zimní období venku relativně bez problémů. Problém je ale to, že se na takové zimy nedá (alespoň zatím) příliš spoléhat.
(Celý článek najdete na straně 14).
![]() |
Odrůda BURBANK (P. salicina x SIMON /P. simonii) |
Mezidruhoví kříženci slivoní, meruněk, myrobalánů a nektarinek
Slivoně se pěstují ve všech podnebných pásmech, avšak nejvýznamnější pěstitelskou oblastí je oblast mírného pásu. Díky světové produkci, která přesahuje 11 mil. t/rok, patří mezi čtvrtý nejpěstovanější ovocný druh mírného pásma.
Z celosvětového hlediska jsou podle míry produkce významnější asijské slivoně než evropské. Asijské slivoně jsou doménou Čínské lidové republiky. Celková produkce slivoní v Číně tvoří víc jak polovinu světové produkce slivoní. Přičemž v Číně se pěstují výhradně asijské slivoně. V Kalifornii představuje produkce asijských slivoní 57 % z celkové produkce slivoní v USA. V Asii je vyprodukováno přibližně 58 % celosvětové produkce plodů slivoní, v Evropě 29 %, v Americe cca 10 %, Africe 2 % a Oceánii okolo 1 %. Podle náležitosti k původnímu botanickému druhu lze rozdělit slivoně na dvě hlavní skupiny a to evropské slivoně odvozené od původního druhu Prunus domestica (včetně kříženců), které se rozdělují na všem známé švestky, pološvestky, slívy, renklódy a mirabelky. A skupinu asijských slivoní, kam patří odrůdy a kříženci odvození od druhu Prunus salicina, jejichž plody výrazně připomínají renklódy a mirabelky.
(Celý článek najdete na straně 23).
![]() |
Bobule na samičí rostlině |
Jmelí nejen symbol Vánoc
Jmelí je jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc. Podívejme se ale na tuto rostlinu trochu podrobněji a to z hlediska botanického, rostlinolékařského, medicínského i mytického.
Jmelí je celosvětově rozšířený stálezelený keřík, který se vyskytuje na řadě listnatých dřevin. Z ovocných dřevin jej můžeme najít především na jabloních a jeřábech. Podle hostitele botanikové u jmelí bílého (Viscum album) rozeznávají tři poddruhy. Kromě toho nejčastějšího, které roste na listnatých stromech, roste jeden poddruh i na jedlích a další na borovicích. Jedná se o poloparazita, kvete v březnu a v dubnu nevýraznými květy a bílé plody (bobule) najdeme jen na samičích rostlinách. Uvnitř bobulí jsou v silně lepkavé dužnině semena. Díky tomuto lepu se semena velmi snadno přilepí na nové větve a stromy poté, co je sem prostřednictvím výkalů přenesou ptáci. Lep připravovaný z bobulí v minulosti sloužil v čižbě, tj. k lapání drobných ptáků. Podle velikosti keřů se dá usuzovat na jejich stáří, neboť každý rok jejich prýty narostou jen o jeden článek s jednou dvojicí listů.
(Celý článek najdete na straně 44).
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny