právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - květen 2012 str. 11

"Zahrádkářské odrůdy"
pro výrobu vína

 

CVĚTOČNYJ
Odrůda CVĚTOČNYJ dozrává ve druhé polovině září, ale má velmi dobrou odolnost proti mrazům.

Stále častěji se mezi zahrádkáři zvyšuje zájem o výrobu vlastního burčáku nebo vína.
K tomuto účelu jsou moštové odrůdy vhodnější než odrůdy stolní, které se na zahrádkách nejvíce pěstují. Moštové odrůdy mají vyšší výlisnost moštu z hroznů a často také vyšší obsah cukrů a kyselin v porovnání se stolními odrůdami.

Na zahrádku patří především odrůdy se zvýšenou odolností k houbovým chorobám a zimním mrazům. Podobně jako u stolních odrůd je i tady důležitá ranost zrání hroznů. Vhodné jsou proto odrůdy rané až středně dozrávající. Při sklizni moštových odrůd pro výrobu vína je u zahrádkářů důležitá především cukernatost.

Cukernatost révového moštu se měří moštoměrem, který udává cukernatost v °NM (stupních normalizovaného moštoměru). Při cukernatosti 19 °NM se už nemusí přidávat do moštu řepný cukr a potom se jedná o kabinetní víno. Z důvodu dosažení vyššího obsahu alkoholu je však přídavek cukru i při této cukernatosti možný. Jakmile se však cukr přidá, jedná se pouze o jakostní víno. Při hodnotách vyšších než 21 °NM se už řepný cukr nepřidává a jedná se o pozdní sběr.

Moštové odrůdy vhodné pro zahrádkáře a některé jejich vlastnosti ukazuje přehledná tabulka.

moštové odrůdy

Moštových odrůd se zvýšenou odolností k houbovým chorobám a zimním mrazům je podstatně více, ale tabulka uvádí pouze ty nejvhodnější pro zahrádkáře, kteří už je také nyní velmi často pěstují.

Pavel Pavloušek, foto autor

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny