SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
ZAHRÁDKÁŘ - leden 2011
str. 27
CITRUSY I. Začínáme s pěstováním
![]() |
Pěstování citrusů doma není tak problematické, jak si mnozí pěstitelé myslí. Abychom mohli mít radost z exotických plodů, musíme dodržet pár základních podmínek při jejich pěstování. Kouzelná vůně květů citrusů provoní celý byt a vlastních chuť čerstvých, plně dozrálých plodů, je nepřekonatelná.
Teplo a světlo
Citrusy jsou subtropické rostliny, které vyžadují teplo od jara do podzimu a v zimních měsících prožívají období klidu při teplotě kolem 10 °C. Takové podmínky ovšem většinou v bytě nemáme a zdálo by se, že je můžeme pěstovat pouze v zimních zahradách, kde lze vytvořit ideální podmínky. Od tohoto základního předpokladu však existují možné odchylky. Zdárně můžeme rostliny umístit do temperovaného skleníku s teplotou neklesající pod bod mrazu nebo naopak do bytu, kde mají poměrně vysokou teplotu. Zatímco teplota ve skleníku nebo zimní zahradě sníží nároky rostlin na světlo, naopak teplu v domácnosti ve většině zimních měsíců neodpovídá množství poskytovaného světla. Máme tedy dvě možnosti. Pokud si můžeme vybrat, vybereme chladnější místnost a snažíme se v maximální míře využít světlé místo u okna. Nedáváme je však na přímé sluníčko. Druhou možností je doplnění nedostatku světla nasvícením rostliny v zimním období bodovou žárovkou. Můžeme tak vytvořit v bytě zajímavé zákoutí. Při nedostatku světla neprobíhá asimilace a postupně jsou spotřebovány zásobní látky z listů, které pak v průběhu ledna až února začínají opadávat.
![]() |
Citrus myrtifolia |
Rovnoměrná zálivka je pro citrusy také velmi důležitá. Pro rostliny je nebezpečné časté přelévání nebo i trvalé mokro. Nejlepší je důkladné zalití rostliny, po kterém necháme zeminu vyschnout. Mírné sucho snesou vždy lépe než přelití. Při trvalém přelití rostlina svěsí listy, jako by měla nedostatek vody, což svádí k dalšímu zalévání a tím způsobíme postupné uhnívání kořenů. Samozřejmě je intenzita zalévání závislá na teplotě pěstování. U rostin, které přezimujeme v chladu, musíme být se zálivkou opatrnější.
![]() |
Citrus madurensis ´Variegata´ |
Dnes můžeme rostliny citrusů zakoupit ve všech větších supermarketech a často je prodávají i v květinářství. Keříčky obalené spoustou plodů jsou dekorativní, ale pokud chceme tyto rostliny i dále úspěšně pěstovat, musíme většinu plodů odstranit. V bytě nikdy nevytvoříme takové podmínky jako při jejich růstu v subtropickém podnebí nebo ve skleníku. Velké množství plodů vysílí rostlinu natolik, že nám pak trvá několik let, než opět začne zdárně růst a plodit, nebo dokonce uhyne.
Většinou nás lákají velké plody. Ty jsou ale náročnější na pěstování a tak pro byt vybíráme raději drobnoplodé odrůdy, které celoroční teplo snášejí lépe. Pro začínající citrusáře bych doporučil remontantní druhy, to znamená takové, které kvetou několikrát ročně. Mezi takové patří například Citrus madurensis - Kalamondin, některé citroníky a další. Většina běžně známých citrusů, jako jsou například mandarinky a pomeranče, kvete jednou ročně a pokud rostlina plody neudrží, tak si počkáme zase až do příštího jara.
Protože se většinou prodávají roubované nebo očkované rostliny, je důležitou podmínkou pro další pěstování podnož. Existují různé druhy podnoží ale ne všechny jsou vhodné pro pěstování v bytě. Většina prodejců ani neví, jaká podnož byla pro rostlinu použita nebo naopak záměrně uvádějí kupujícího v omyl, jen aby prodali. Často se setkáváme s vydáváním kyseloplodých druhů za mandarinky a mnoho pěstitelů je pak zklamáno výsledkem, který připisují našim podmínkám. I u nás dozrávají sladké a chutné plody. Pokud chcete mít záruku, raději si pořiďte rostliny od zkušených citrusářů.
![]() |
Rostliny pravidelně přihnojujeme. Nejvhodnější jsou speciální hnojiva pro citrusy, která obsahují i potřebné stopové prvky. Zejména nedostatek železa se projeví výrazným zesvětlením listů, tzv. chlorózou. Přihnojujeme podle velikosti rostliny a intenzity růstu jednou za čtrnáct dní až měsíc. Pokud rostliny zimujeme v chladu, přestáváme s hnojením koncem léta. U rostlin přezimovaných v teple hnojíme celoročně a v zimním období snížíme dávku hnojiva na polovinu.
Na škůdce nejsou náchylné a nejčastěji mohou být napadány sviluškami a puklicemi.
Rostlinám prospěje letnění na zahradě nebo na balkoně. Po přemístění je ale chráníme před přímým sluníčkem, které by spálilo listy. Nejvhodnějším umístěním při letnění je polostín.
Pokud máte hlubší zájem o pěstování, existují po celé republice specializované organizace pěstitelů citrusů.
V příštím pokračování si povíme něco o vhodných druzích a odrůdách pro pěstování v domácnosti.
Petr Prokop, foto autor
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny