právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - srpen 2010 str. 22

KAM ZA JIŘINKAMI?

Purple Pearl
Purple Pearl

"Šedá je teorie, zelený je strom života", říká klasik. Existují perfektní katalogy tištěné, ale také nepřeberné množství webových stránek, které ukazují nejnovější odrůdy jiřinek. Já ovšem dávám přednost tomu vidět větší počet rostlin nové odrůdy vysázených v zahradě nebo parku. Tam se nejlépe ukáží přednosti odrůdy, možnosti jejího uplatnění (soliterní, řezová nebo odrůda vhodná pro rabata a podobně).

Jaké možnosti má běžný zahrádkář u nás a v blízkém okolí? Dlouhou dobu mohli zájemci o jiřinky navštěvovat zkušební zahradu v blízkosti pardu- bického zámku. Jenže náhledy na městské parky a jejich provoz se mění a také se zhoršují přírodní podmínky (třeba lokální zamokření v Tyršových sadech). Přesto můžeme doporučit některé výsadby pro vaše výlety.

novošlechtění Kovařík ml.
Novošlechtění Kovařík ml.

Rád bych vás pozval na nejsevernější přehlídku odrůd jiřinek u nás. Najdete ji ve frýdlantském výběžku, zhruba 20 km od Liberce v obci Raspenava. Vysazujeme každoročně stovky odrůd z celého světa, zahrada je volně přístupná návštěvníkům, podrobnosti najdete v prvním díle oblíbené publikace Toulavá kamera nebo na webu www.dvorakov.cz. Hlavní doba květu je od počátku srpna do prvních mrazíků.

Pražáci jistě znají průhonickou dendrologickou zahradu, kde jarní výsadby tulipánů nahrazují v létě kromě jiného nádherné odrůdy jiřinek.

Při návštěvě Krkonoš se můžete podívat na velký sortiment jiřinek Vladimíra Nedeliaka v Horním Lánově u Vrchlabí.

jiřiny1
Nahoře: Normandy Wild Willie, Kenora Passion, Normandy Lynne, Trengrove Jil.
Dole: First Lady, Aurora Kiss, Snoho Wicky, Hy Lustre.

Východní Čechy jsou tak zvanou jiřinkářskou komorou. Okolí Hradce i Pardubic nabízí mnoho možností. Vedle České Skalice je to malá obec Praskačka (zde zatím končí dálnice do Hradce Králové), kde jiřinky pěstuje a šlechtí František Věcek, který i poradí s pěstováním.

Weston Spanish Dancer
Weston Spanish Dancer

Kousek za Pardubicemi v Dolní Rovni vás jistě zaujme zahrada i sortiment Jiřího Tobiáška. Místní vám jistě ukáží cestu.

Středočeši mohou zajet k Městci Králové do Slovče, kde najdou u Brzáků skutečný ráj i vhodné motivy pro své kamery. Také oblast Kokořínska je zajímavá z jiřinkářského hlediska. V obci Želízy u Liběchova najdete špičkové odrůdy u Kaňků. Jiří patří k našim nejlepším šlechtitelům.

V Západních Čechách doporučuji návštěvu zahrady úspěšného šlechtitele Svatopluka Masopusta ve Lnářích. Můžete také zajet do Staňkova na Domažlicku, kde pěstují jiřinky František Fay a Anna Lorencová. Oba jsou velicí zkušení jiřinkáři. Na okraji Plzně působí léta jiřinkář V. Hucl. Jeho sbírka je pozoruhodná.

Camano Pet
Camano Pet

Jižní Čechy jsou turisticky velice zajímavé a tak můžete cestou navštiv také dva z jřinkářských specialistů. V oblasti nádherných rybníků pěstuje a šlechtí nové odrůdy Vladislav Mašek. Najdete ho v malé vesničce Vyhnanice u Malšic. Je to kousek od Soběslavi.

Nedaleko od jihočeského Protivína najdete vesnici Ždárské Chalupy, kde má vysázeny zajímavé odrůdy paní Pavla Smigová.

Největším pěstitelem Jiřinek na krásné Vysočině je Břetislav Roudenský v obci Radkov u Strážku, což je nedaleko Křižanova. Jeho sortiment i stav porostů je excelentní.

V malebném prostředí Malé Hané leží Velké Opatovice, městečko s dlouhou jiřinkářskou tradicí. Zde má velmi moderní sortiment Pavel Ševčík. To už ovšem jsme již skoro v dalším vyhlášeném jiřinkářském sídle Rájci-Jestřebí. Zde rodina Jiřího Langra obnovila rodinné zahradnictví. Jistě tu najdete zajímavé odrůdy.

Na okraji Zlína v části zvané Příluky vznikají nové odrůdy na zahradě u Kovaříků (najdete je za kapličkou) otce a syna, kteří mají rádi jiřinky i mečíky a umí to s nimi dobře.

Doufám, že si z nabídky vyberete a získáte i další tipy. Přeji hezkou podívanou.

jiřiny2
Nahoře: Olivia, Happy Single Juliet, Yoro Kobi, Siedlerstolz.
Dole: Colerette Princess, Happy Single Date, Hvězdicovitá, Kenora Canada.

 

Kousek za hranicemi

Specializovaná jiřinkářská zahradnictví nejsou nikde příliš četná. V sousedním Rakousku a Německu jsou poblíž našich hranic hned tři zajímavá místa. Možná vám to bude stát za to se tam vypravit a vybrat si zajímavé odrůdy.

Normandy Coper Glow
Normandy Coper Glow

Rozhodně nejstarší tradici má rodina Engelhardtů na konci města Heidenau, směrem z Děčína na Drážďany. Od poloviny srpna až do října zde můžete vidět pestrý koberec více než 200 odrůd Jiřinek na ploše větší než 1,5 ha. Praděd Siegfrieda Engelhardta zakládal v 19. století Německou jiřinkářskou společnost a od té doby se rodina věnuje pěstování Jiřinek. Doporučuji návštěvu spojit s prohlídkou nedalekého letního sídla saských kurfiřtů, zámku Pillnitz s nádherným parkem na břehu Labe. Podrobnosti na www.engelhardt-dahlienheim.de.

V pořadí druhé zahradnictví se nalézá ve Vídni v tiché části města v ulici Leschetitzky. Založil ho před 80 lety zahradník Wirth, jeho syn Dr. Gerhard Wirth byl vedle zahradnictví také vysokoškolským profesorem na zahradnické fakultě vídeňské univerzity. V jeho šlépějích pokračuje syn a matka Elisabeth. Wirthovy vlastní odrůdy i sortiment jsou velice známé v jiřinkářském světě. Podrobnosti na www.dahlienwirth.at.

Nejmladším podnikem je německý zábavní park kousek od našich hranic v Chamu-Loifling. V roce 1971 zde rodina zahradníka Bruno Mutha založila dnes již známý Churpfalzpark. Vedle jiřinek zde najdete v létě nádherné růže a snad všechny letničky. Podrobnosti najdete na www.churpfalzpark.de. Jiřinky jsou zde vysazovány ve více než 300 odrůdách ve velkých skupinách.

 

Několik doporučení pro jiřinkáře
Normandy Lilac
Normandy Lilac

Jaro a počátek léta nám připravily mnohé krušné dny. Dlouhá zima, chladné a deštivé jaro (museli jsme zatopit ještě 2. června) a velký výskyt slimáků a plzáků. To vše spolu znamenalo mnohde pozdní termín výsadby a také třeba i ztráty vzcházejících výhonků nebo celých rostlin. Nezbývá než doufat, že nám to matka příroda v létě a na podzim vrátí.
Doporučení první
Ponechte si vždy nějaké narašené hlízy nebo rostliny na pozdější náhradu uhynulých rostlin.
Doporučení druhé
Bojujte všemi způsoby proti škůdcům.
Doporučení třetí
Na podzim při sklizni ponechávejte přednostně pouze zdravé a silné mateční hlízy, které dávaly v průběhu vegetace spousty krásných květních úborů.
Doporučení čtvrté
Odrůdy pro příští rok vybírejte jako dámu svého srdce. Snažte se je dokonale poznat již před výsadbou na vlastní zahradě.

Přeji vám mnoho radosti s Jiřinkami. Kamarádím už s nimi dlouhou dobu a jsem s nimi rád.

Jan Dvořák, fofo autor

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny