právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 40
Zahrádkář v kuchyni

DIETY 2
Diety při zvýšené hladině cholesterolu

Varovné signály člověk nevnímá, dokonce se může cítit velmi dobře. Většinou do doby, než udeří infarkt myokardu. Cholesterol tvoří základní složku membrán všech buněk v lidském organizmu a organizmus si z něj rovněž připravuje celou řadu hormonů. Z chemického hlediska je to tuk. Je-li ho v krvi obsaženo více, ukládá se ve stěnách cév a způsobuje jejich ztluštění. To je součástí komplexního procesu nazývaného ateroskleróza.

Zeleninová polévka
80 g mrkve, 80 g petržele, 80 g celeru, 40 g květáku, 20 g hrášku, 20 g hladké mouky, 20 g oleje, sůl.
Z hladké mouky a oleje připravíme jíšku, kterou zředíme vodou, osolíme a povaříme. Po chvíli přidáme mraženou nebo očištěnou a pokrájenou čerstvou zeleninu a vše uvaříme doměkka.

Drůbeží medailonky
240 g kuřecího (krůtího) masa, 20 g oleje, 10 g hladké mouky, sůl, karí, 1 kompotovaná broskev.
Plátky masa naklepeme, osolíme a opečeme na oleji. Poté řízky vyjmeme a do šťávy přidáme hladkou mouku. Připravíme jíšku, kterou ochutíme karí kořením, zředíme horkou vodou a povaříme. Vzniklým řidším bešamelem přelijeme nahřáté plátky masa. Každou porci ozdobíme kompotovanou broskví nakrájenou na plátky.

Květák se sýrem
600 g květáku, sůl, bazalka, 300 g tvrdého sýra.
Očištěný květák rozebereme na menší díly a uvaříme v osolené vodě s bazalkou do poloměkka. Okapané růžičky posypeme nastrouhaným sýrem. Velmi zajímavé chuti lze docílit přidáním Nivy.

Čočkový salát
120 g čočky, 80 g cibule, saturejka, sůl, 10 g oleje, 40 g kyselé okurky, ocet.
Přebranou čočku přes noc namočíme, druhý den scedíme, přilijeme novou vodu, okořeníme saturejkou a doměkka uvaříme. K vychladlé čočce přidáme kolečka okurky a plátky cibule rozebrané na kolečka. Salát osolíme, zakapeme olejem, případně octem.

 

Zakázané potraviny:
žloutky a výrobky z nich, uzeniny, tučné maso, husa, kachna, živočišné tuky, šlehačka, tučné krémy, tučná těsta, kaviár, koncentrovaný alkohol, smažené pokrmy, solené pochoutky (chipsy, oříšky...).

Připraveno podle stejnojmenné publikace, kterou vydalo Sdružení MAC s.r.o.

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny