právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 34
Zahrádkář dětem

KOŘENOVÁ ZELENINA

Rostlinná říše se rozděluje na 250-350 čeledí, ale hlavní plodiny pocházejí z pouhých deseti.

V minulosti se k výsevům používala semena nebo hlízy z předcházející sklizně, a tím se udržovaly staré odrůdy po dlouhé období. Postupem času byla vyšlechtěna velká škála lokálních odrůd, které se dobře přizpůsobily půdě, klimatu a dalším podmínkám v místě, kde rostly.

Lidé používali od pradávna jako potravu části rostlin, které rostly pod zemí. Mezi ně patří především kořenová zelenina. Jsou to dvouleté rostliny, pěstované jako jednoleté pro zdužnatělé kořeny, případně mladé listy.

Podívejme se tedy na příklad do historie, odkud pochází kořenová zelenina.

Mrkev se nejdříve pěstovala pouze ve Středomoří, v Íránu a na Balkáně. Běžně se pěstuje od 18. století. Vysoký obsah vitamínu A podporuje hnědnutí pokožky při opalování, má příznivý vliv na růst a pevnost vlasů.

Kořenová petržel je oblíbená ve střední Evropě a v Německu hlavně na přípravu polévek a omáček. Rovněž je běžná od 18. stol.

Podobný je pastinák setý, který pochází z východního Středomoří. Používal se při žaludečních potížích, stejně jako mrkev tlumí i bolesti zubů. Do 19. století sloužil i jako sladidlo. Šťáva se nechala odpařit a hnědá hmota se užívala jako med. Sloužil i jako krmivo pro dobytek.

Červenou řepu již znali staří Asyřané. Ve starověkém Řecku si jí hodně vážili a používali ji jako dar pro boha Apollóna.

Ředkvička je původem z Asie. Pěstuje se po celá staletí a je dokonce vyobrazena v Cheopsově pyramidě. Pálivá chuť ředkviček je způsobena hořčičným olejem. I když je obvyklá barva červená, existují i typy bílé a žluté.

Černý kořen (hadí mord španělský) získal název od použití - používal se k hojení hadího uštknutí. Původem je ze střední a jižní Evropy až po Sibiř. V Evropě je oblíbenou zimní zeleninou. Listy se používají jako krmení pro housenky bource morušového.

Tuřín je jedna z nejodolnějších kořenových zelenin. Je vynikající pro oblasti se studeným klimatem. V období hladomoru byl pojídán především na venkově a do dnešních dnů je považován za jídlo chudáků.

Ředkev vodnice je starodávná zelenina, která je uváděna již 400 let př. n. I. v Řecku. Po objevení Ameriky, když ji sem přivezli kolonisté, stala se velmi oblíbenou zeleninou původních obyvatel Ameriky. Na britských ostrovech se uplatňovala v lidových zvycích. Např. vyřezávaly se z ní plátky ve tvaru dopisu, které si zamilovaní házeli do věder na vodu, aby na sebe upozornili.

Vlasta Ambrožová, kresba J. Dostálová

 

KONTROLNÍ OTÁZKY:

  • Proč máme jíst kořenovou zeleninu? Uveď aspoň dva důvody
  • Jaké znáš typy ředkviček?
  • Popiš, jak se pěstuje mrkev.

ODPOVĚDI POŠLETE NA ADRESU:
Redakce Zahrádkáře, Rokycanova 15, 130 00,
Praha 3 a obálku označte heslem "KOŘENOVÁ".

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny