právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 35 Zahrádkář a exotické rostliny

PĚSTUJEME SUKULENTY I.
základy pěstování

Huernia brevirostris
Huernia brevirostris kvete v září ve sbírkách i v přírodě.

Při pěstování sukulentů musíme dodržet několik zásad. Snad nejdůležitější je dodržení doby vegetace a vegetačního klidu. Zatímco kaktusy dodržují vegetační klid v našich zimních měsících bez ohledu na to, odkud pocházejí, u ostatních sukulentů musíme znát jejich původní domovinu. Americké sukulenty, např. agave, juky, sukulentní bromelie a další, zimují ve stejné době jako kaktusy. Daleko komplikovanější situace je u jihoafrických rostlin.

Ferocactus glaucescens
Ferocactus glaucescens je atraktivní rostlina pro velké skleníky

Jsou dost konzervativní a i po několika desetiletích kultivace v Evropě si pamatují, kdy v jejich původní vlasti začínají deště. Začátek srážek je ovšem rozdílný podle oblastí. Na severozápadě převládají zimní deště, ale ve vnitrozemí prší převážně v létě. Sukulenty ze zbytku světa jsou přizpůsobivé a zimují podle našich podmínek.

Základem úspěšného pěstování je zálivka. Nadbytek vody škodí

Conophytum bilobum
Conophytum bilobum i v kultuře dodržuje vegetační rytmus podle své vlasti.

více než její nedostatek. Zvláště při teplotách pod 15 °C a nad 30 °C. Při těchto teplotách rostliny přestávají růst a pokud kořeny nepracují naplno, snadno ve vlhkém substrátu podléhají hnilobě, způsobené plísněmi. Proto používáme velmi propustnou zem. Tu získáme smícháním dobré zahradní zeminy s říčním pískem v poměru 1:2 až 1:1. Interval zalévání je závislý na druhu použitých květináčů. Plastové a hluboké květináče vysychají pomalu, zatímco široké ploché misky vysychají podstatně rychleji. v každém případě nezaléváme dříve, dokud substrát neproschne. To musíme dodržet především u choulostivých druhů.

Rostliny je také nutno občas přesadit. Na rozdíl od ostatních rostlin, které přesazujeme s neporušeným balem, u sukulentů po vyjmutí z květináče dokonale odstraníme starý substrát. Rovněž odstraníme všechny nemocné či mrtvé kořeny. Po takovém zásahu musíme nechat rány na kořenech dobře zaschnout

Rebutia haagei
Rebutia haagei z jižní polokoule se přizpůsobila ročním obdobím v Evropě

a teprve potom můžeme sázet do nového substrátu. Po přesazení nezaléváme. Při přesazování poškodíme kořeny a musíme jim dopřát čas na zaschnutí ran. První vodu dostanou sukulenty nejdřív po týdnu.

To jsou nejdůležitější zásady pro úspěšné pěstování sukulentů. Jednotlivé druhy mají odlišné nároky na pěstování. O nich se dozvíte v jednotlivých kapitolách, pojednávajících o oblíbených a dopo- ručených druzích.

Jaroslav Ullmann. Snímky autor

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny