SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi programu k projektování zahrady zdarma.
KALANCHOE - MODERNÍ KVĚTINA
Není mnoho hrnkových květin, které v posledních letech dosáhly tak závratné kariéry jako Kalanchoe. Česky je to kolopejka, ale botanický název se dobře vyslovuje a vžil se natolik, že český zůstal v pozadí. Mnozí ji znáte, ale zatím jste jí nevěnovali dostatečnou pozornost. Nemá květy růže ani azalky, není okázalá ani svou velikostí. Proti tradičním běžným kvetoucím hrnkovým květinám, kterými u nás jsou bramboříky, azalky, primule, cinerárie má velkou přednost - dlouho kvete a při minimální péči vydrží v současných teplých a světlých bytech dlouho, mnohdy i několik let.
Botanika a historieJeden z rodičů kulturních rostlin - Kalanchoe pumila |
Z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae) se dosud zahradnicky významně uplatnil jediný rod, právě Kalanchoe. Současná taxonomie řadí do rodu Kalanchoe i dříve samostatné rody Bryophyllum a Kitchingia. Rod v tomto širokém pojetí zahrnuje asi 200 druhů. Variabilita uvnitř rodu je značná, většina známých druhů jsou spíše malé rostliny, ale některé druhy dosahují výšky 2 m i více. Většina druhů Kalanchoe roste v suchých tropických oblastech, zejména v podrostu řídkých lesů, na savanách a v polopouštích východní Afriky a Madagaskaru.
Asi před sedmdesáti lety viděl R. Blossfeld v botanické zahradě v Německu kompaktní, červeně kvetoucí kalanchoe pocházející z Madagaskaru, které bylo později pojmenováno K. blossfeldiana. Pokusil se tento druh pěstovat komerčně a měl úspěch. Brzy byl následován dalšími pěstiteli. Nejprve to byla typická zimní kultura a teprve po zjištění výrazné fotoperiodické reakce byla vypracována metoda celoročního pěstování. K. blossfeldiana se dříve rozmnožovala semeny a dosud najdeme v cenících větších semenářských firem nabídku semen typů blízkých tomuto druhu. Cestu ke skutečné slávě však zaznamenaly kulturní odrůdy kalanchoe až po křížení K. blossfeldiana s dalšími druhy. Nejvýznamnějším průkopnickým šlechtitelem nových kalanchoe byl Arthur Grob ze St. Gallen ve Švýcarsku. Bohužel není přesně známo, které druhy použil k získání nových znaků a vlastností. Velikost a červené zbarvení květů byly pravděpodobně zlepšeny použitím druhu K. flammea, žlutá a oranžová barva byla vnesena neidentifikovaným žlutě kvetoucím druhem známým jako K. schumacheri a fialové a purpurové odstíny byly získány křížením s K. pumila.
Kalanchoe se žlutými květy jsou nedílnou součástí sortimentu i když nepatří k nejžádanějším. |
Od nových odrůd se požaduje kompaktní rozvětvený habitus, dobré olistění, široké květenství, velké květy a výrazná barva květů (barevná škála zahrnuje různé odstíny červené, oranžové, žluté, růžové, purpurové, fialové barvy a v poslední době i bílé). Chybí tedy jen modrá. Pro pěstitele jsou však nejvýznamnějšími vlastnostmi krátká doba od řízkování do prodejných rostlin, tolerance k vysokým letním teplotám ve sklenících a odolnost k chorobám.
Čím je zajímaváHybridy Kalanchoe blossfeldiana nebo také Kalanchoe Blossfeldiana patří vedle chryzantém, poinzecií a několika málo dalších druhů ke květinám, které lze přivést ke kvetení v libovolném termínu a dodávat je na trh po celý rok. Umožňuje to jejich výrazná fotoperiodické reakce, v tomto případě reakce na krátké dny, při kterých rostliny zakládají květy a po určité době kvetou. Jestliže jsou dny delší než 13 hodin, rostou rostliny vegetativně, vytvářejí stále nové listy a nekvetou. Zkrátíme-li den na 9-10 hodin zatemněním nebo je-li přírodní krátký den, vykvétají rostliny za 9-14 týdnů, podle odrůdy, ale také v závislosti na intenzitě světla a teplotě. V přírodních světelných podmínkách, bez umělé regulace délky dne, vykvétají rostliny koncem zimy a časně na jaře, protože zakládají květy až v krátkých dnech na podzim. Přitom stačí jen velmi malé množství umělého světla, aby účinek krátkých dnů zrušilo. Například, máme-li starší nekvetoucí kalanchoe v místnosti, ve které ráno a večer i krátkodobě svítíme, nebo na okně, kam dopadá světlo z uličního osvětlení, rostlina nezaloží květy a nevykvete. V zahradnických podnicích se této vlastnosti využívá a pomocí osvětlování a zatemňování se kvetoucí rostliny standardní kvality získávají během celého roku. Další zajímavou možností, která souvisí s citlivostí k délce dne, je pěstování kvetoucích rostlin v různých velikostech. Pomocí regulace délky dne a aplikace látek brzdících růst, retardantu růstu, je možné vypěstovat malé kvetoucí rostliny v květináčích o průměru 5-6 cm, ale i velké rostliny v miskách. Samozřejmě významnou roli přitom hraje i správná volba odrůdy.
Červeně kvetoucí odrůdy kalanchoe patří k nejoblí-benějším. Na snímku je odrůda Manda vyšlechtěná ve VÚOZ v Průhonicích. |
Současné hybridní odrůdy kalanchoe se rozmnožují výhradně vegetativně z vrcholových řízků. Řízky se dvěma až třemi páry listů snadno zakořeňují a můžeme se o to pokusit i doma, pokud máme k dispozici prostor s teplotou 20 až 25 °C.
Kalanchoe v bytěDůležité je především umístění na dostatečně světlém místě, tedy zpravidla na okně, a to pokud možno nikoliv severním. Doba kvetení a dekorační hodnota rostliny je přímo úměrná množství světla, které jí poskytneme. Nadbytek světla hrozí snad jen na jižním okně v letních měsících, červnu až srpnu. I když chceme rostlinu využít pro dekoraci stolu nebo jiného méně osvětleného místa v bytě, je vhodné ji přes den umístit v blízkosti okna. Na takovém místě pokvete zakoupená rostlina dva až tři měsíce. Teploty moderních bytů a suchý vzduch rostlinám dobře vyhovují. Zálivka má být dostatečná, ale ne nadměrná. I když má kalanchoe sukulentní charakter, trvalý nedostatek vody nemiluje. Platí obecné pravidlo - čím je vyšší teplota a čím je sušší vzduch, tím více musíme rostliny zalévat.
Kalachoe Mount Robson |
Kalanchoe je především poměrně levnou květinou pro sezónní dekoraci, lze ji však pěstovat i více let a dosáhnout každoročního kvetení. Rostlina po seříznutí odkvetlých výhonů vyraší z postranních pupenů za ponechanými listy a často, z těchto pupenů vyrůstají ještě znovu kvetoucí výhony. Samozřejmě záleží na roční době a umístění rostliny, zda je v krátkodenních nebo v dlouhodenních podmínkách. Odkvetlá rostlina, seříznutá na jaře, která poroste v dlouhých jarních a letních dnech, bude do zimy bohatě rozvětvená a olistěná a znovu vykvete, pokud nebude v krátkých podzimních a zimních dnech vystavena umělému světlu. Takto dlouhodobě pěstované rostliny je třeba občas přesadit do nepříliš velké nádoby, mírně přihnojovat, a lze je i tvarovat zaštipováním výhonů. Cennou vlastností kalanchoe je malá náchylnost k chorobám a škůdcům. Při pěstování v bytě se na rostlinách obvykle nevyskytují žádní škůdci a z houbových chorob ve vzácných případech padlí.
Rudolf Votruba. Snímky autor, J. Votýpka, J. Stanzel
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny