SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi programu k projektování zahrady zdarma.
PAPRIKA 'SIMONA'
Mezi zahrádkáři se dostala do obliby zeleninová paprika 'Simona'. Tato odrůda, na Slovensku registrovaná pod názvem Anthea, byla vyšlechtěna Jánem Šipošem z Pribety. Je to stále rostoucí velmi raná odrůda, vhodná především pro pěstování ve sklenících a fóliovnících. Daří se jí ve všech pěstitelských oblastech. Dobře snáší i chladnější podnebí. Má obří plody, kónické, zelenožluté až světle žluté, v botanické zralosti středně až tmavočervené, silnostěnné, aromatické, mírně pálivé s velmi vysokým obsahem vitamínu C. Po odstranění žilnatiny je velmi sladká a lahodná.
Při růstu vytváří mohutný habitus se silným nasazováním květenství. Při dobré technologii pěstování je růst rostlin a plodů velmi rychlý. Patří mezi výjimečně velmi rané odrůdy. V horských oblastech je podmínkou, aby skleníky či fóliovníky nebyly ničím po celý den zastíněny.
Semena se vysévají od 15. února do 15. března. Osivo necháme před výsevem namočené šest hodin ve vodě o teplotě 30 °C. Vyséváme do truhlíků naplněných zvlhčeným Perlitem, nezaléváme, pouze rosíme. Klíčení musí probíhat při teplotě 28-32 °C. Po vzejití snížíme teplotu na 22 °C. Malé rostlinky po deseti dnech přepícháme do sadbovačů, zásadně po jedné rostlině. Výsadbu na stanoviště je možné začít po 1. květnu. Ideální spon je 90 x 35 cm. Při pěstování potřebuje oporu.
Paprika Simona vyžaduje půdu s vyšším obsahem živin. Na podzim je nutné pozemek dostatečně vyhnojit organickým hnojivem. V průběhu celé vegetace se nejvíce osvědčilo přihnojování hnojivem Kristalon. Během celého pěstování vyžaduje pravidelnou a vydatnou závlahu, hlavně při vysokých teplotách nad 30 °C.
Při dodržení uvedených pěstitelských postupů začíná sklizeň v druhé polovině července. Plody jsou široké 6 - 8 cm a jejich délka je 14 - 20 cm. Průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 120 - 210 g. Při správném pěstování vytváří poměrně jednotné plody, které je možné sbírat jedenkrát týdně. Vynikající paprika se vypěstuje při sběrech v intervalu 10 - 14 dnů. Při pěstování je jistá, vzhledná, plody jsou lesklé a dobře formované. Na rostlině pevně visí, dobře se sbírají, od rostliny se i se stopkou dobře oddělují. Při zpracování je výborná na přímý konzum v zeleném i čerstvém stavu. Při pěstování nebyly dosud zaznamenány žádné virové choroby. Je třeba ji však preventivně chránit proti plísni šedé, sklerociové hnilobě a verticiliovému vadnutí. Při výrobě sadby se šlechtiteli nejvíce osvědčilo použití přípravku Polyversum proti padání klíčních rostlin. Při pěstování sadby a v průběhu celé vegetace je nutné dělat ochranu proti molicím, mšicím a třásněnkám. V produkčních fóliovnících šlechtitele je s úspěchem používána proti těmto škůdcům komplexní ochrana pomocí biologických predátorů.
Jan Kopřiva. Snímek autor
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny