právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 6
Kalendárium Zahrádkáře

ÚNOR v zelinářské zahradě

  • Ošetříme kompost, prohodíme, můžeme prolít močůvkou. Vyzrálé komposty, které budeme používat, dezinfikujeme.
  • Kontrolujeme uložené zásoby ve sklepech a krechtech, větráme.
  • V teplejších dnech podle vlhkosti půdy můžeme začít připravovat záhony pro výsevy kořenové zeleniny a výsadbu cibule. Pokračujeme ve výsevech.
  • Vhodné jsou preventivní zálivky výsevů Fundazolem 50 WP (5g na 5 l a plochu 1m2).
  • Především chladnější skleníky s teplotou do 18 °C poslouží pro salát, rané košťáloviny, ředkvičku, vyšší teploty v rozmezí 18 až 22 °C vyhovují celeru, paprice a rajčatům a pro rychlení okurek.
  • Počátkem února můžeme ještě použít odrůdy salátu Karát a Tyrkys (pro dobré půdy) anebo Nefrit a Safír (pro horší půdy) pro nevytápěné fóliovníky.
  • Přepichujeme výsevy z ledna, zejména salát a květák.
  • Celer chráníme proti septorióze postřikem 0,5 % roztoku Kuprikolu 50.
  • Můžeme ještě rychlit čekankové puky.
  • Dle podmínek začínáme rychlit okurky. Sazenice okurek chráníme proti svilušce.
  • Koncem měsíce zakládme poloteplé pařeniště, vysazujeme zde salát, vyséváme ředkvičku a rané zeleniny na sadbu.
  • Rostliny v pařeništích musíme dobře chránit před nočními mrazy. Boky obkládáme hnojem anebo listím, okna přikrýváme rohožemi.
  • Dáme naklíčit rané brambory.
  • V teplejších oblastech vyséváme pod fólii karotku a ředkvičky, pro nejčasnější sklizeň vysazujeme cibuli.
  • Koncem teplého února začínáme s výsevy špenátu do širokých řádků 20 až 25 cm a hloubky 2 až 3 cm, aby jsme ho museli minimálně jednotit.

Typy paprik

Odrůdy paprik, určené pro studené rychlírny najdeme v několika typech. Odrůda AMY je bělozelená, tlustostěnná, jehlancové formy, pravá kapie, která neměkne má název LYDIA. Nepálivý beraní roh zastupuje SAMARA a silně pálivý je kozí roh DRÁKULA.

Výsevy

Semena raných zelenin a celeru vyséváme do plochých misek a truhlíků naširoko (ne do řádků). Vyséváme do nezávadné prosáté pařeništní zeminy anebo speciálních výsevných substrátů. Výsevy utužíme prkýnkem, lehce jemně pokropíme a zasypeme slabou vrstvou stejné zeminy. Nádoby umístíme do skleníku, pařeniště anebo přímo k oknu, denní teplota by měla dosahovat 18 °C. Teplomilné zeleniny vyžadují teplotu nad 20 °C. Nejpozději po vytvoření prvního pravého lístku rostlinky přepichujeme na vzdálenost 3 až 5 cm do truhlíků anebo přímo do pařeniště. Sázíme je až po děložní lístky. Celer přepichujeme ještě jednou, druhé přepichování je v období, kdy vytvořil dva normální listy. Pro přepichování můžeme použít i jednotlivé hrnky anebo palety sadbovačů, buď z umělé hmoty anebo z různých lisovaných přírodních hmot, které se již nemusí před výsadbou odstraňovat. Tato hrnkovaná a balíčkovaná sadba se samozřejmě velmi dobře ujímá po výsadbě na konečné stanoviště a rychleji přináší úrodu.

Nevýhodou jsou vyšší počáteční náklady. Sadbu nenecháme přeschnout, pravidelně ji jemně kropíme, pozor na silnou zálivku, velké kapky a přemokření škodí a přispívá k rozvoji především houbových chorob. v případě vyšších denních teplot větráme, aby nedocházelo k výkyvům teplot a zbyteč-nému přehřívání. Méně práce zabere výsev semen naširoko do pařeniště bez dalšího přepichování. Tuto metodu volíme při dostatku místa, kdy nemáme čas. Ušetříme hodně práce, ale sazenice jsou průměrné kvality a je větší odpad.

Ing. Miroslava Jandovská. Snímky V. Plicka a archiv firmy Libera

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny