právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

Připravte zahradu na jaro

Jaro zase klepe na dveře - a právě teď je ideální doba připravit zahradu na další sezónu. Co vše udělat? Na co bychom neměli zapomenout? Připravili jsme pro vás několik rad a tipů.

 

Jak na kompost

Hecht

Chcete na zahradě vzhledně a efektivně umístit zahradní biologický odpad? Vyzkoušejte  kompostér. Kompostéry bývají mimo jiné navrženy tak, aby vzduch kontrolovaně procházel uloženým materiálem. Přesun kompostu z kompostéru vám ulehčí kvalitní  zahradní vozík.

Přípravu kompostu jako přeházení a prosetí udělejte nejlépe ještě předtím, než bude třeba kompost použít na záhony. Takto připravený a provzdušněný organický substrát pak jednoduše zapracujete do prokypřené půdy připravené na osetí a osázení.

 

Prokypřete záhony

Základní přípravou záhonů na osetí a osázení je jejich prokypření -aby se do hlubších vrstev půdy dostal vzduch a vytvořily se správné podmínky pro růst rostlin. Můžeme to zvládnout samozřejmě pouhým rýčem, ale je dobré vědět, že práci nám mohou značně usnadnit  kultivátory. Pro menší plochy nám postačí malý  elektrický kultivátor (v zahrádkářské hantýrce také "motorová motyčka"). Na rozlehlejší plochy se hodí spíše  kultivátor benzínový (typ ve větším provedení), díky vyššímu výkonu, většímu záběru a vyšší hmotnosti zvládá práci na rozlehlejších plochách efektivněji. Půdu kypříme na jaře před výsevem rostlin, ideálně hned po rozmrznutí půdy.

Hecht

 

Začínáme sázet a vysazovat...

Jarní zahrada vyžaduje poměrně velké množství práce, ale bohatě se vám za ni odmění. Půdu v záhonech důkladně prokypřete a pohnojte. Poctivě vytrhejte první plevel, který přichází s prvními teplými dny, protože pak se nestihne rozmnožit. Až zeminu uhladíte, můžete začít se sázením.

Vysazovat byste měli začít už v únoru, což se týká předpěstování sazeniček - například paprik, brokolice, salátu a květin, jako jsou hledík či petúnie.

 

Kdy co vysadit do venkovních podmínek?

V březnu vysázejte česnek, cibuli, kopr, petržel, hrách, mrkev, ředkvičky, špenát. Tato doba je vhodná pro sadbu okrasných trvalek kvetoucích v létě, většinu ovocných stromů a keře.

V dubnu můžete sázet téměř všechny druhy zeleniny včetně těch, které jsme zmínili výše, a většinu aromatických bylin, jako jsou třeba máta, majoránka, oregano, tymián. Co se týče květin, sázejte trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Duben je poslední možností pro vysazení okrasných dřevin a ovocných stromů.

V květnu je vhodná doba pro vysázení cuket, okurek (nakládaček i salátovek) či artyčoků. Květen je vhodný pro sázení těchto květin: muškáty, begonie, petúnie, lekníny.

 

Pečujeme o ovocné stromy a keře

Jaro na zahradě je také obdobím řezání a ošetřování ovocných stromů a keřů. Měli byste je, zejména jádroviny a bobuloviny, asi od prosince do konce března zastřihnout a v průběhu jara též ořezat - odstranit staré větve. Jak jistě víte, prořezávání a prostříhávání má vliv na vitalitu vašich stromů a keřů a na jejich úrodu. Pamatujte na dodržení celkového tvaru stromu v závislosti na jeho druhu a výšce kmene.

Hecht

Zbylé větve můžete zlikvidovat pomocí drtiče větví (u těchto strojů pozor na maximální povolený průměr větve).  Drtič větví vám odpad z dřevin snadno zpracuje na jemnou drť, kterou můžete spolu s ostatním biologickým odpadem dát do kompostu.

Velké větve můžete pořezat na polínka, nechat vyschnout a v zimě je použít například na topení v kamnech. Pro zužitkování velkých větví vám přijde vhod samozřejmě i  sekera nebo  motorová pila.

Hecht

V jarním období začínají růst také živé ploty. Chcete zvládnout úpravu nezkrotné zeleně efektivně (a třeba i kreativně)? Zkuste efektivního pomocníka -  plotostřih.

 

Trávník - probuďte jej po dlouhé zimě

Jarní péči si zaslouží také váš trávník. Nejdříve jej zbavíme listí, které mohlo zbýt ještě od podzimu. Na menší plochy vám většinou s přehledem postačí dobré  hrábě -jejich nespornou výhodou je, že s nimi zbavíte trávník také mechu (pečlivým rozrušením mechu a jeho prohrabáním, budou se vám hodit ostré hrábě).

Hecht

Pokud máte trávník větší, práci vám zásadně ulehčí  zahradní vysavač nebo fukarZahradní vysavač vám pohodlně nasbírá listí do vaku. Fukar listí místo zdlouhavého hrabání jednoduše odfoukne tam, kam potřebujete. Na trhu najdete stroje, které nabízejí obě funkce,  fukar a zahradní vysavač. Fukary a zahradní vysavače se vám stanou výbornými pomocníky například také při úklidu zbytků posečené trávy, pilin či prachu. Nežádoucí materiál zkrátka nasajete nebo odfouknete a poté jej jednoduše přesunete na požadované místo. Zahradní vysavače mohou mít různé specifické vlastnosti (například teleskopickou trubici nebo třeba kovový nůž pro drcení nasátého materiálu). Pokud si listí nadrtíte, pro kompost se pak rychleji rozloží.

Začátkem roku potřebuje váš trávník více živin než během zbytku roku. Hnojení doporučujeme od března do května. Přibližně v polovině dubna odstraňte odumřelé rostliny a provzdušněte plochu trávníku vertikutátorem.  Vertikutátor neboli  provzdušňovač trávníku váš trávník provzdušní a pomůže z něj odstranit travní plsť a mech. Tímto získáte lepší zakořenění a snazší pronikání vody a živin do trávníku. Vertikutátor najde své využití nejen na jaře, kdy začíná tráva růst, ale také na podzim, kdy její růst končí.

Po oživení a provzdušnění půdy trávník pravidelně sekejte - díky tomu váš trávník během času zhoustne. Trávník sekejte asi od poloviny dubna dokonce října. Ideální výška trávníku je asi 3,5-5 centimetrů. Budete-li sekat dříve, než doroste do této výšky, tak vám trávník prořídne.

Má-li váš trávník vyšlapaná a holá místa, je vhodné je osít koncem března.

 

Jak správně zkontrolovat zahradní techniku?

Důležitým a často opomíjeným základem přípravy na sezónu je předsezónní údržba zahradní techniky. Zkontrolujte stav provozních kapalin, vzduchových filtrů motorů, promažte všechny pohyblivé části vhodným mazivem. Zejména zkontrolujte stav oleje ve čtyřtaktních motorech (nejlepším řešením je však olej před sezónou úplně vyměnit, zajistíte tak hladký chod motoru a zároveň zvýšíte jeho životnost). Palivo je nejlepší úplně vypustit na konci sezóny, doplňte jej tedy těsně před prvním použitím stroje na začátku nové sezóny. Stejně tak se vyplatí na konci sezóny stroje důkladně očistit; pokud jste to zanedbali, nyní budete mít s odstraněním zaschlých nečistot více práce. Dbejte o svoji bezpečnost: zásadní je pečlivě prohlédnout přívodní kabely u všech elektrických strojů, protože během zimy mohlo dojít k jejich porušení.

Sekačku je třeba pečlivě očistit, zvláště její podvozek. Především u sekačky je nutné mít prostor nože dokonale čistý, stejně tak je důležité očistit koš, aby jím mohl volně proudit vzduch, díky čemuž pak bude dokonale plněn. Pravidelná kontrola dokonale naostřeného a vyváženého nože by měla být u sekaček samozřejmostí v průběhu celé sezóny. Pokud vaše sekačka již dosluhuje, ušetří vám nervy i energii kvalitní  sekačka nová.

Také se vyplatí podívat se, v jakém stavu je vaše pracovní nářadí - například motyka, hrábě, lopata, rýč, pila, sekera. Možná zjistíte, že potřebujete  zahradní nářadí nové, se kterým vám práce půjde daleko lépe. Nezapomeňte ani na  ochranné pomůcky pro práci v zahradě - zdraví je na prvním místě.

 

TIP: Vysokotlaký čistič - aneb ušetřete si práci

Hecht

K poctivé práci na zahradě patří, že se zašpiní nejen člověk sám, ale i dost věcí okolo - kamenné cestičky, dlažba, chodníky,  zahradní nábytek a podobně. Zkuste  vysokotlaký čistič, se kterým díky proudu vody pod vysokým tlakem vyčistíte i těžko odstranitelnou špínu. Vysokotlaký čistič (neboli  vysokotlaká myčka)se vám může hodit i na čištění venkovních oken a dveří, bazénu, skleníku, střechy, vašeho automobilu, motocyklu, bicyklu či přívěsu. 

 

Připravte se na sezónu včas

Právě teď je nejvyšší čas podívat se, zda vám doma na zahradu něco nechybí. Vše pro zahradu a dílnu seženete ve značkových prodejnách  HECHT - specialista na zahradu. Těch najdete celkem 24 po celé České republice (a také tři na Slovensku). Česká značka  HECHT vám nabízí kvalitu za rozumnou cenu a její prodejny jsou pro vás otevřeny jak ve všední dny, tak i o víkendech, kdy to často nejvíce potřebujete. HECHT má pro vás otevřeno od pondělí do neděle od 8 do 20 hodin (mimo zákonem nařízené státní svátky).

HECHT je kompletním řešením pro zahradu a dílnu. Co všechno vám HECHT nabízí? Více si můžete přečíst na  www.hecht.cz.

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny