právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - duben 2012 str. 2

GARDEN PARK Praha

 

Pohled od malého vodopádu
Pohled od malého vodopádu

Ve Středočeském kraji na západní hranici Prahy se dokončuje přírodní jenečsko-hostivický Garden park. Nabídne 360 dní v roce výstavní a prodejní plochy pro prezentaci a prodej produktů i služeb související se zahradní a domovní architekturou na rozloze 250 000 m2.
V současné době jsou již připraveny prezentační místa (záhony) s rozličnými půdními i osvitovými podmínkami nejen pro profesionální zahradnické firmy, výzkumné ústavy, odborné školy, ale i pro Český zahrádkářský svaz a jeho specializované organizace.

Areál celoročně nabídne romantické a vzdělávací procházky. Kulturní zážitky pod širým nebem přinesou koncerty, divadelní a filmová představení. Některé akce proběhnou v kryté hale. Žáci všech stupňů včetně univerzit zde najdou živý atlas rostlin, základy ekologie a dalších přírodních věd.

Své místo v areálu dostanou odborné přednášky, konference, soutěže, ale i módní přehlídky na vodním molu před velkým vodopádem. V programu parku jistě zaujmou květinová korza. Rozmanitost terénu nabízí i sportovní a relaxační aktivity. Díky bezbariérovým širokým cestám jsou přístupné vyhlídky a další zákoutí. Ve výjimečných případech bude možná prohlídka autokarem. Atrakcí bude jízda elektrickým vláčkem po areálu aj.

Aktuální informace o průběhu dokončování a slavnostního zahájení - otevření Garden parku najdete na www.gardenpark.cz a v časopise Zahrádkář.

 

Cíl zahradnického areálu

terasy
Rozsáhlé jižní terasy

Cílem je soustředit pěstitele, výrobce, obchodníky, vystavo­vatele a návštěvníky z ČR i zahraničí na jednom místě a nabídnout jim relaxaci, odpočinek a vzdělávání.

Jenečsko-hostivický Garden park, Praha-západ vznikl na území bývalého zahradnického podniku Sempra Praha v Jenči v roce 1992. Navazuje na více než stopadesátiletou místní zahradnickou tradici. Původní plocha a okolí se nachází v rovinaté oblasti. Aby se docílilo pestrosti a rozličnosti světelných i půdních podmínek, přistoupilo se k velké modelaci terénu. Původní, dnes již třicetileté perspektivní dřeviny se cíleně ošetřují a využívají se do nově vznikajících výsadeb. Území je bohaté na přírodní vodní zdroje, které obohacují Jenečský potok procházející středem parku v délce téměř 1 km.

Plochy Garden parku jsou začleněny ve schválených Územních plánech obce Jeneč a města Hostivice. Mají charakter pražské příměstské aglomerace a spadají pod Územní plány Pražského regionu a Středočeského kraje.

 

Areál je rozdělen do tří hlavních částí

 

jaro
Jaro v Garden parku

I. Parková část

Vznikla terénní modelací, která poskytuje množství neopakovatelných pohledů na vlastní parkové úpravy doplněné vodními prvky, dřevinami a květinami. Obsahuje desítky tematických zahradnických celků včetně několika vodopádů a dalších zajímavých krajinných prvků. Je spojovacím článkem mezi výstavištěm a obchodní plochou a též je nejklidovější zónou celého areálu, neboť je chráněna proti hluku i větrným poryvům prstencem vyvýšenin. Bude sloužit jako vzdělávací, relaxační a odpočinkové centrum pro dospělé i děti, které zde naleznou místo pro hru, sport, ale i zoo koutek s domácími zvířaty (ovce, kozy, koně, krávy, králíci, slepice aj.).

Zima
Zima v Garden parku

Již šestým rokem úspěšně žije vodní fauna i flóra ve vytvořených rybnících a jezírkách, které nejsou napájeny z Jenečského potoka. Povrch hlavních cest parku tvoří zaválcovaná tvrdá kamenitá drť, která je propustná a tím schůdná a sjízdná za každého počasí. Cesty včetně jízdy po betonové lávce přes vodní plochu, cesty pod vodopády jsou zhotovené s optimálním stoupáním či klesáním. Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny, tělesně postižené i pro maminky s kočárky. Bylo vytvořeno "MUSEUM - HRADIŠTĚ" z krásných převážně bělostných kamenů opuky, kde dominují opěrné zdi s mnoha vyhlídkami v různých výškách, se schodišti, vodopády obohacované určitými prvky "lidového umění" a oživované rostlinami. Tyto terasy budou využívány při výstavách skalniček, uměleckých děl, osvětlovány při kulturních akcích ve večerních hodinách. Z některých vyhlídek lze vidět historii českého národa - Říp, Milešovku, Bílou horu s letohrádkem Hvězda, ale také části Prahy 5, 6, Jenče, Hostivice, Kladna. Letiště Praha Ruzyně je jako na dlani a zblízka lze pozorovat přistávání i vzlety různých typů letadel. Jsou připraveny plochy pro sociální zařízení, restaurace v zimní zahradě a občerstvení. Dokončují se tři přírodní "amfiteátry" pro konání různých kulturních a společenských akcí pod širým nebem a jeden krytý.

 

molo
Molo nad vodní hladinou

II. Výstavní část

Je situována na severním okraji areálu chráněna před větry osázeným ochranným valem. Jedná se o polyfunkční prostor pro výstavní, vzdělávací a společenské akce. K rozšířené nabídce zahradnických produktů a dalších výrobků s nimi spojených bude sloužit i parková část. Rozlehlý areál umožní pořádání velkých zahradnických i jiných výstav, společenských akcí, prezentace výrobků jednotlivých firem nebo firemních rautů.

Mimo hlavní výstavní plochu bude v areálu možnost drobného prodeje v dřevěných stáncích. V nabídce budou sezonní výpěstky, jarní, letní, podzimní a zimní tematické trhy. Kavárna s vyhlídkami nad výstavištěm umožní neobvyklý pohled na okolí a do parku, který nabídne návštěvníkům i vystavovatelům místo pro odpočinek i k obchodnímu jednání. Cestní síť je vhodná i pro jízdu kamionů, takže není problém kamkoliv cokoliv dopravit.

 

III. Obchodní část

letadlo

Je situována přímo podél chodníku u Karlovarské silnice v délce 0,5 km naproti čerpací stanici pohonných hmot. V obchodní části bude zahradnická prodejna Garden centrum se širokým sortimentem, dále parkoviště a dětské hřiště.

K pronájmu jsou určené dílčí plochy. Základní podmínkou je vztah nabízeného zboží k celkovému záměru areálu - vše spojené se zahradou, domovní a zahradní architekturou, mechanizací, nářadím, technologiemi a zahradním mobiliářem.

 

Na projektech se podílejí

Prof. Ing. Jiří Mareček, CSc. (katedra Zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity Praha), Ing. arch. Jiří Košťál - Studio AM, Ing. arch. Jaroslav Procházka, státní orgány a instituce, naši i zahraniční odborníci a mnoho dalších.

Jan Stanzel. Foto autor

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny