právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - červen 2010 str. 2 a 3

ŘEBŘÍČKY V PALETĚ BAREV

Skupina Achillea Summer Pastels
Skupina Achillea ´Summer Pastels´

Pěstování a použití řebříčků v zahradě je historicky spjato především s řebříčkem obecným (Achillea millefolium) a jeho uplatněním coby léčivé rostliny. Již od starověku se řebříček používal k obkladům a koupelím při zánětlivých chorobách a rovněž jako protikrvácivý prostředek. Vnitřně pak jako prostředek podporující trávení, při žaludečních potížích, průjmech, při chorobách žlučníku a jako močopudný prostředek. Řebříčky jsou ale i rostliny okrasné, které lze velmi dobře použít v nejrůznějších typech zahrad a trvalkových výsadeb.

Zůstaneme nejdříve u výše zmíněného řebříčku obecného (Achillea millefolium), resp. odrůd, na jejichž vzniku se podílel. Je jedním z nejméně náročných druhů trvalek a je dobře známý i z domácích luk a sušších strání. Velmi dobře snáší sucho a obvykle se obejde bez přídatné zálivky. Současná kultivarová nabídka představuje bohaté spektrum nejrůznějších barev a najdou se rovněž i odrůdy s vícebarevnými květy. Právě barevnost květů je hlavním rozlišovacím znakem pěstovaných kultivarů. Do určité míry lze nalézt i odlišnosti ve výškách, ty ale nejsou příliš výrazné a hodně závisí na stanovištních podmínkách.

Achillea Dark Velvet, Cerise Queen, Rose Madder
Achillea ´Dark Velvet´, ´Cerise Queen´, ´Rose Madder´
Achillea Laura
Achillea ´Laura´

Jde převážně o středně vysoké trvalky s výškou 30-80 cm. Rostliny nakvétají od června a mohou kvést do pozdního léta či začátku podzimu. Kultivary se mezi sebou snadno kříží a samy se přesévají. To může postupem času vést k vymizení původní odrůdy. Dlouhodobé udržení pravosti a čistoty odrůdy je tedy obtížné a je možné pouze při důsledném a pravidelném odstraňování odkvetlých květenství. Ze širokého sortimentu lze uvést např. kultivar 'Paprika' s jasně oranžově červenou barvou květů, která ovšem s jejich stárnutím bledne; bujně rostoucí 'Cerise Queen' s tmavě zelenými listy a fialově růžovými kvítky; starší odrůdu 'Kelwayi' s fialově červenými květy, které při odkvětání blednou; 'Terracotta' s cihlově žluto-oranžovými kvítky a výškou až 80 cm a světle stříbřitým olistěním; oranžovo růžový 'Forncett Fletton'; oranžovo žlutý 'Marmelade', karmínově červený kultivar 'Laura'; tmavě karmínově červený 'Summerwine'; výrazně tmavo-červený 'Red Velveť, vícebarevný 'Farbspiel' či tmavě růžovou odrůdu 'Little Susie' dorůstající sotva 30 cm.

Achillea Apricot Beauty s Echinaceou, Terracota, Red Velvet
Achillea ´Apricot Beauty´ s Echinaceou, ´Terracota´, ´Red Velvet´
Achillea Little Susie
Achillea ´Little Susie´

Ze semenem množených odrůd je v nabídce např. barevný mix 'Summer´, ´Pastels' nebo 'Colorado', nabízející odstíny růžové, lososové, červené a žluté barvy. Na vzniku některých odrůd řazených k druhu A. millefolium nelze vyloučit podíl i jiných druhů či kříženců řebříčků. Tyto řebříčky nejsou v kultuře příliš náročnými rostlinami, obecně preferují spíše slunné a suché, dobře drenážované stanoviště a chudší, hlinitopísčitou půdu. Na vlhčích a výživných půdách mohou mít sklon k poléhání. Jako okrasné rostliny jsou použitelné coby záhonové trvalky do sušších partií, do přírodních výsadeb či ploch určených k částečnému zplanění a rovněž pro řez květenství. Květenství lze použít čerstvá, u některých druhů i po usušení. Velmi dobře se množí dělením, zakořeňováním oddělků a řízkováním. Snadný je i výsev semen.

Klasickou zahradní trvalkou je řebříček bertrám (Achillea ptarmica). I tento druh nacházel dříve své použití jako léčivka, zejména při trávicích potížích. Roste spíše na mírně vlhčích loukách od severu Španělska po Skandinávií a dorůstá 30-100 cm. I zde hodně záleží na podmínkách stanoviště. v kultuře se lze setkat převážně s plnokvětými odrůdami, původní botanický druh se i přes své relativně velké květy pěstuje minimálně. Známou plnokvětou odrůdou je např. 'Boule de Neige' (známý i jako 'Schneeball' nebo 'The Pearl'), 'Ballerina' nebo 'Perry's White'.

Achillea Credo, Achillea ptarmica typ Flore Pleno, Achillea filipendulina
Achillea ´Credo´, Achillea ptarmica typ ´Flore Pleno´, Achillea filipendulina
Achillea sibirica var. camtschatica Love Parade
Achillea sibirica
var. camtschatica
´Love Parade´

Řebříček tužebníkový (A. filipendulina) pochází z Kavkazu a Malé Asie. Jde o velmi bujnou rostlinu dorůstající výšky až 120 cm. Dobře roste v každé zahradní zemi, ni cméně ve vlhčích a živinami bohatých půdách má sklon k poléhání. Je vhodný spíše do přírodních zahradních partií na plném slunci. Velmi dobře se dá použít na sušení. Kultivar 'Gold Plate' je o něco kompaktnější, květenství je zářivě žluté o průměru 10-15 cm. K druhu A. filipendulina bývá často přiřazována i odrůda 'Coronation Golď´, dorůstající výšky 70-90 cm s volnějšími žlutými květenstvími a nápadně šedavými listy. A. clyopelata je balkánským druhem dorůstajícím 50-70  cm s výrazně zelenošedými listy a jasně žlutými, nicméně o něco světlejšími květy než předchozí druh. Obývá suchá až písčitá stanoviště a i v kultuře velmi dobře snáší sucho a plné slunce. Achillea sibirica je nápadný lesklými, až jakoby kožovitými, jasně zelenými, přisedlými listy. Je to opět druh spíše vlhčích luk střední až východní Asie zasahující až na Aljašku. Dorůstá výšky kolem 50  cm. Květy trochu připomínají A ptarmica. Zajímavá je růžově kvetoucí odrůda 'Love Parade'.

Achillea Farbspiel
Achillea ´Farbspiel´

Velmi atraktivní odrůdou je 'Moonshine'. Jde spíše o keříčkovitě rostoucí kultivar nerozrůstající se oddenky s pevnými, vzpřímenými stonky s šedým olistěním a jasně kanárkově žlutými květenstvími o průměru kolem 10  cm. Dorůstá do 40-60  cm. Opět velmi dobře snáší sucho a plné slunce. v příliš živné a vlhké půdě by mohl mít sklon k vylamování stonků z báze. Hezká je i odrůda 'Credo', která vyniká pevnými stonky a svítivě světle žlutými květy.

Nižší druhy řebříčků se často pěstují jako skalničky. Jde např. o A. erbarotta, A. ageratifolia, A. ambrosiaca, A. amenorum, A. brachyphylla, A. cucullata, A. holosericea, A. nana nebo A. umbellata.

Na vhodných stanovištích řebříčky netrpí žádnými závažnými chorobami. Nakvétající stonky ale bývají poměrně často napadány mšicemi a pří intenzivnější kultuře nebývá proto na škodu ochrana vhodnými insekticidy.

Petr Hanzelka, fofo autor

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny