právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 26
Pomologický atlas Zahrádkáře

DROBNÉ OVOCE - RYBÍZ

NIGRA

Původ: Odrůda je českého původu. Na Šlechtitelské stanici Velehrad ji vyšlechtil Karel Jašík. Byla registrována v roce 1975 a vznikla křížením odrůd 'Holandský černý' x 'Goliath'. V současné době odrůdu udržuje pouze Šlechtitelská stanice Velké Losiny.

Vlastnosti keře: Keř je polovzpřímený, vysoký a středně hustý. Pupen je malý, středně zbarven antokyanem a raší raně. K charakteristickým rozlišovacím znakům od jiných odrůd patří světle zelené rašící listy a světle žlutozelené květy, téměř bez vínově červeného, antokyanového zbarvení na okraji listů a květů. Doba květu je středně raná.

Vlastnosti hroznu a bobule: Hrozen má delší a středně tlustou stopku i střapinu žlutozelené barvy. Bobule mají kulovitý tvar, středně tuhou konzistenci, pevnou slupku. Chuť je aromatická a sladší. Obsah vitamínu C průměrný (150 mg %).

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Výnosy má střední a stálé, pokud je včas a pravidelně prováděn zmlazovací řez. Odolnost: Je náchylná k americkému padlí angreštovému. Netrpí rzí vejmutovkovou.

Doba zrání: Zraje raně, spolu s odrůdou 'Ójebyn' a přibližně o 4 dny později, než nejranější odrůda 'Fertódi I'.

Celkové zhodnocení: Nejlépe roste a plodí na hlubších, živinami a vláhou zásobených půdách řepařské a lepší bramborářské oblasti. Nedostatkem odrůdy je vyšší náchylnost k americkému padlí angreštovému a pouze střední výnosový potenciál. Na zahrádkách ji mohou plně nahradit téměř současně zrající odrůdy 'Viola' a 'Ójebyn'.

 

ROODKNOP

Původ: Odrůda je holandského původu (tam uvedena už ve 30. letech). Literatura uvádí, že se jedná o náhodný semenáč objevený ve výsadbě odrůdy 'Goliath'. U nás byla registrována v roce 1986. Je udržována ŠS Velké Losiny. Není právně chráněna.

Vlastnosti keře: Keř je polovzpřímený, středně vysoký a středně hustý. Ve 4. roce po výsadbě má keř průměrnou výšku 110 cm. Pupen je vínově červeně zbarven antokyanem a méně ojíněný. Raší středně pozdně, kvete pozdně. Rašící list má základní barvu středně zelenou a sytější vínově červený až hnědavý okraj, jako má odrůda 'Ójebyn'.

Vlastnosti hroznu a bobule: Hrozen je středně dlouhý, průměrné délky 55 mm. Střapina i stopka jsou slabší. Bobule jsou velké, kulatého tvaru, středně tuhé konzistence a chuti sladkokyselé, aromatické. Obsahují 150 - 170 mg % vitamínu C.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Odrůda má střední výnosový potenciál. Spolehlivě odkvétá, protože vzhledem k pozdnímu začátku květu není poškozována nízkými teplotami. Výnos je do značné míry ovlivněn vyšší nestejnoměrností zrání bobulí v hroznu.

Odolnost: K americkému padlí angreštovému je středně odolná, ale náchylná k rzi vejmutovkové. Doba zrání: Bobule v hroznu zrají pozvolna a dlouho. Začátek zrání je přibližně středně pozdní, jako u odrůdy 'Otelo'.

Celkové zhodnocení: Není poškozována mrazem v době květu, ani ve dřevě. Osvědčila se také v okrajových oblastech pěstování černého rybízu. Pro typickou odrůdovou vlastnost, nestejnoměrné zrání bobulí v hroznu, je třeba sklízet hrozny "trochu" předčasně, abychom opadem zbytečně neztráceli největší zralé bobule z bazální části hroznu. Množí se dobře bylinnými i dřevitými řízky.

Ing. Jana Dlouhá, foto M. Richter

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny