právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 8
Zahrádkář a zelinářství

HLÁVKOVÝ SALÁT OD JARA DO PODZIMU

Kulturní salát je výrazně citlivý na délku dne. Pro úspěšné pěstování volíme odrůdy k rychlení, jarní, letní a otužilé zimní. Letní odrůda by se v rychlení jen pomalu vyvíjela, naopak odrůda k rychlení za dlouhých letních dnů netvoří hlávku a přímo zakvétá.

Pro venkovní pěstování časně z jara jsou vhodné odrůdy "Major" a "Deon". Jejich sazenice je třeba předpěstovat z výsevů od poloviny února do poloviny března, nejpozději je lze vysít do konce dubna, později je výhodnější vysévat odrůdy letní. Sklizeň z volné půdy od poloviny května urychlí netkaná textilie. V plynulosti sklizně následuje odrůda "Faraon", výsev od února do 20. dubna. Pěstitelé známé odrůdy "Král máje" ocení tuto novinku pro zvýšenou odolnost proti předčasnému vybíhání a lepší žlutozelené hlávky ke sklizním od poloviny května do června. Kdo dříve pěstoval oblíbený "Mělnický Máj", využije novou odrůdu "Maraton" s chutnými žlutozelenými hlávkami, s extrémní odolností proti vybíhání, takže se déle sklízí.

Přímí předplatitelé Zahrádkáře mají možnost přiložený vzorek osiva některé z těchto odrůd od firmy SEMO vyzkoušet.

Ze skupiny letního salátu překonává odrůda "Mars" dříve široce oblíbené "Atrakce", "Bohemia" lepším zdravotním stavem, vyšší odolností proti plísni salátové i zahnívání. Další letní odrůdou je "Saturn", rychlého růstu s dobrým zdravotním stavem, sklízí se po "Marsu". Známou z letních odrůd je "Jupiter" pro velké, jemné, dobře uzavřené hlávky se zvýšenou odolností proti plísni salátové i proti virové mozaice. Sklízí se za 10 - 11 týdnů po výsevu, vysoce odolává vybíhání. Letní salát se vysévá od dubna do června buď přímo na záhon nebo předpěstujeme sazenice ve volné půdě z řídkého výsevu během 4 týdnů. V červenci, pro podzimní pěstování, vyséváme opět stejné odrůdy jako na jaře, zejména "Maraton" a "Faraon".

Pro letní horké období lze vyzkoušet ledový salát. Vyséváme ho od března do dubna ke sklizním od července do září. Známá je odrůda "Pražan", žádá větší spon 30 x 30 cm. Firma SEMO připravuje další dvě odrůdy ledového salátu, s velkými hlávkami "Maxi", s malými "Mini" pro spon 25 x 25 cm.

V posledních letech upoutávají odrůdy s volnými, avšak hustými listovými růžicemi. Listy mají zajímavě laločnaté, jiné různě kadeřavé, rozdílně zbarvené od žlutozelené do tmavočervené. Jsou ozdobou zahrádky i salátových jídel, stále častěji doporučovaných pro zdravou výživu. Ze žlutozelených je "Zlatava" jemně zkadeřená, "Dubagold" s listy hladkými, zajímavě laločnatými. "Dubared" je červenou obdobou. Středně zkadeřená je světlezelená "Zoltán", světlečervená "Roset", tmavočervená "Robin". Jemně kadeřavá je načervenalá "Rosana", tmavočervená "Karmína". V přípravě je i červený hlávkový salát "Korzár" pro jarní a podzimní pěstování. Kromě uvedených odrůd uvádí tato firma ještě šest odrůd hlávkového salátu k rychlení pro vytápěné i nevytápěné prostředí, z nichž pro ztížené podmínky nevytápěných fóliovníků jsou určeny odrůdy "Safír" a "Nefrit", pro skleníky "Karát" a "Tyrkys" a pro pařeniště "Jantar" a "Smaragd S".

-jm-

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny