právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 2 a 3
Zahrádkář a okrasné rostliny

PROMĚNY SORTIMENTU LETNIČEK

Letničky jsou jednou z nejatraktivnějších skupin květin, které si můžeme vysadit na záhon, do truhlíků a mís. Především jejich efektní a pestrý květ a dlouhá doba kvetení z nich dělají ozdobu každé zahrady. Nikoho tedy nepřekvapí, že šlechtěním, tedy tvorbou nových odrůd a vylepšováním již existujících nebo zaváděním zcela nových druhů, se zabývala a zabývá celá řada semenářských a šlechtitelských firem. u nás, kde je zájem o květiny tradičně velký, se sortiment pěstovaných odrůd letniček dynamicky vyvíjel již od dob první republiky. Tehdejší generace českých a moravských šlechtitelů dokázala během necelých dvaceti let nabídnout zahradníkům sortiment srovnatelný s tím nejlepším, co nabízely vyhlášené německé firmy. Po 2. světové válce na tuto tradici navázala nová generace šlechtitelů a musíme říci, že s úspěchem.

Astry, begónie, levkoje, limonky, pelargónie, petúnie, tagetesy, to je jen malá část výčtu druhů, u kterých se můžeme dodnes pochlubit zajímavými odrůdami, které sklízejí obdiv u nás i v zahraničí. Je samozřejmé, vzhledem k velikosti našeho státu, že ne všechny druhy letniček bylo možné šlechtitelsky a Semenářsky rozvíjet. Některé i zcela chyběly a v dobách, kdy dovoz osiv byl prakticky nulový, náš pohled na rozmanitost letniček nemohl být kompletní. To se však zcela změnilo za posledních deset let. Tím, že se otevřely hranice, k nám začala proudit osiva těchto nových odrůd a především mnoho milovníků květin získávalo inspiraci, když obdivovali okna, která se topila v květinách, pestrost výsadeb atd. Snaha, takto si také zkrášlit své prostředí, byla pobídkou nejen pro ně samé, ale i pro odborné časopisy, vydavatele knih a v neposlední řadě i pro zahradníky a semenářské firmy. Společným úsilím se podařilo v posledním desetiletí rozšířit sortiment o celou řadu zajímavých novinek, kterých jsou desítky.

Mezi jedny z nejoblíbenějších patří letničky s převislým růstem. k tradičním zde přibyly lobelky, odrůdy jako modrý Safír nebo barevná směs Cascade Mix. Zajímavá je i všelicha (Brachycome) v jednotlivých barvách, modře kvetoucí Nolana nebo exoticky vypadající Rhodochiton s purpurově červenými květy.

Skupinou, která se těší velké popularitě, jsou květiny, které je možno sušit a následně používat pro aranžování. k tradičním odrůdám smilů přibyly nové barevné odstíny, mezi černuchy odrůdy se zajímavým druhem tobolky - Transformer či Exotic. u této skupiny bychom mohli s výčtem novinek pokračovat velmi dlouho.

Novým druhem je například Melampodium, 25 cm vysoká letnička rozložitého vzrůstu, doslova pokrytá tmavě žlutými asi 4 cm velkými květy. Obzvlášť vynikne ve velkém květináči, či závěsné nádobě. Dále můžeme uvést Calceolaria integrifolia, česky dmuloret, podle zajímavého tvaru drobného květu žluté barvy. Bohaté květenství této rostliny vynikne např. v sesa-zovaných truhlících.

Nesmíme ale zapomenout ani na novinky, které vyšlechtili naši šlechtitelé. Můžeme jmenovat např. dvoubarevnou pelargónii Vlastu F-1 jako jednu z řady nových výkonných odrůd, převislé dvoubarevné odrůdy begonie skupiny Chanson F-1, či skupinu převislých petúnií Lavina F-1.

Mohli bychom pokračovat výčtem mnoha dalších druhů, ale ani pak by náš seznam nebyl úplný. Každoročně vzniká v zahraničí, ale i u nás řada pěkných odrůd, které stojí za vyzkoušení. Možná, že jste v knize či při svých cestách v zahraničí viděli zajímavou letničku, kterou žádný tuzemský zahradník, či semenář nenabízí. Může to být i proto, že pro naše kontinentální klima se zdaleka nehodí vše, co přichází na trh, řada významných firem sídlí totiž v Americe nebo Japonsku. Z tohoto důvodu zodpovědné semenářské firmy odrůdy nejprve vyzkoušejí ve svých pokusných výsadbách a pak, v případě, že se osvědčí, je nabídnou milovníkům květin. To je základní předpoklad, že květina splní svůj úkol - zlepšovat naše životní prostředí a přinášet nám radost.

Ing. Josef Černý, Jaroměř. Foto autor

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny