právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 43 Zahrádkář a okrasné rostliny

KŘEHKÁ KRÁSA

azalky
Odrůdy azalek - zleva: 'Antarctica', 'Phoenix', 'Mevr. Marcel Vanbelle'.

Azalky (Rhododendron simsii) jsou typickou květinou zimního období. Vedoucí postavení v pěstování azalek na evropském trhu má Belgie, vyváží je ale také do zemí v Asii. I přes příznivé vnější klimatické podmínky se většina produkce pěstuje ve sklenících, nabízí se zde více možností regulovat produkci. Barevná škála se pohybuje od bílé přes růžovou a červenou do lila, existují i vícebarevné květy. Populární jsou nejen drobné mini a baby azalky, ale také rostliny různě tvarované, např. do pyramidy, na kmínku.

obr
Odrůda 'Mevr. André Heugens'.

V nedávné době představil Ústav pro rostlinnou genetiku Centra zemědělského výzkumu v Melle nedaleko Gentu několik novinek azalek. 'Phoenix' je modro-růžová hrnková azalka, která vydrží velmi dlouhou dobu. Kvete od listopadu. Další novinkou je kultivar 'Mevr. André Heugens' s velkými lososově růžovými květy. Kvete hlavně v období Vánoc. Kultivar 'Mevr. Marcel Vanbelle' je středního vzrůstu. Jemně vonné karmínové květy jsou poloplné.

Mezi čerstvými novinkami belgických azalek je také odrůda 'Antarctica', která získala své jméno díky poloplnému květu studené lila barvy s namodralým nádechem. Původ odrůdy najdeme u druhu Rhododendron tamurae, který pochází z japonských ostrovů Kjúšú a Jakušima. Nakvétá od začátku ledna a poslední kvetení vrcholí koncem května.

Ing. Miroslava Jandovská. Snímky: Vlaams Promotiecentrum voor Agroen Visserijmarketing vzw (VLAM)

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny