právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 26 Pomologický atlas Zahrádkáře

DROBNÉ OVOCE - RYBÍZ

FAVORIT

Původ: Odrůda je slovenského původu. Byla vyšlechtěna ve VÚOOD v Bojnicích. Pochází z mezidruhového křížení 'klon R. dikuscha' x R. nigrum L. odrůda 'Topsy'. Byla registrována v roce 1993. V ČR je udržována ŠS Velké Losiny. Je právně chráněna.

Vlastnosti keře: Keř je polovzpřímeného habitu, vysoký, středně hustý. Pupen má žlutozelenou barvu (nemá žádné vínově červené antokynové zbarvení) a je slabě ojíněn. Barva a ojínění pupenu jsou charakteristické znaky pro odlišení od jiných odrůd. Raší i kvete raně. Světle žlutozelný rašící list, bez okrajového zbarvení je znak, typický jen pro tuto odrůdu.

Vlastnosti hroznu a bobule: Hrozen je dlouhý, jako u odrůdy 'Eva', nejdelší mezi našimi černoplodými odrůdami. Střapina i stopka jsou středně tlusté. Bobule jsou veliké, kulovité, měkčí konzistence, se středně pevnou slupkou. Chuť je sladkokyselá, aromatická. Obsah vitamínu C 150-170 mg%.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Bohatě kvete. V ročnících příznivých pro odkvět má zvláště vysoké výnosy. Do plodnosti nastupuje brzy, stejně jako odrůdy R. nigrum L., ve druhém roce po výsadbě.

Odolnost: Je velmi náchylná k americkému padlí angreštovému.

Doba zrání: Zraje středně pozdně, spolu s odrůdou 'Otelo'.

Celkové zhodnocení: Uplatnění nachází na hlubších, živinami a vláhou dobře zásobených půdách řepařské a lepší bramborářské oblasti. Je často poškozována nízkými teplotami v době květu, už i v poupěti. V ročnících příznivých pro odkvět má hrozny hustě osazeny zvláště velikými bobulemi. Pro značnou náchylnost k americkému padlí angreštovému musí být pěstována s fungicidy. Pro uvedené pěstitelské vlastnosti, měkčí konzistenci plodů i pouze střední obsah vitamínu C, především ve srovnání s odrůdou 'Otelo', je to jen okrajová odrůda.

 

VIOLA

Původ: Odrůda je slovenského původu. Byla vyšlechtěna ve VÚOOD v Bojnicích. Pochází z křížení odrůd 'Silvergieter' x 'Holandský černý'. Byla registrována v roce 1987. V ČR je udržována ŠS Velké Losiny. Je právně chráněna.

Vlastnosti keře: Keř je polovzpřímeného habitu, vysoký, středně široký, s řidším obrostem. Pupen má vínově červené antokyanové zbarvení a raší středně pozdně. Rašící list je středně zelené barvy, jen slabě zbarven antokyanem, na rozdíl od obou slovenských odrůd 'Eva' a 'Otelo'.

Vlastnosti hroznu a bobule: Hrozen je delší, se středním počtem bobulí. Obvykle má v hroznu 7 - 8 ks bobulí. Ty jsou v průměru středně velké, ale velikostně velmi nevyrovnané. Tvar je převážně ploše kulovitý a konzistence měkká. Obsah vitamínu C střední, 130-150 mg%.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Výnosy má střední i vyšší. V pokusech bylo zjištěno rychlejší stárnutí obrostu, oproti oběma příbuzným slovenským odrůdám. Je typem odrůdy 'Silvergieter' a 'Karlštejnský dlouhohrozen'.

Odolnost: Je středně náchylná k americkému padlí angreštovému a dosti odolná ke rzi vejmutovkové (ač roste v blízkosti jejího druhého hostitele).

Doba zrání: Začátek zrání bobulí v hroznu je střední. Odrůda zraje pozvolna a dlouho. Největší zralé bobule měknou, přezrávají a opadávají.

Celkové zhodnocení: Uplatní se na hlubších a živných půdách řepařské a lepší bramborářské oblasti. Vzhledem k nestejnoměrnosti zrání bobulí v hroznu je třeba sklízet dříve, abychom opadem neztráceli největší zralé bobule z bazální části hroznu. Množí se dobře bylinnými i dřevitými řízky.

Ing. Jana Dlouhá. Snímky M. Richter

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny